Yapay Zeka Siber Suçlar ile Nasıl Savaşacak? | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Yapay Zeka Siber Suçlar ile Nasıl Savaşacak?

Son birkaç yılda, tüketici verilerinin tehlikeye atılmasında artış olduğunu gördük. Nesnelerin İnterneti (IoT) ve yaygın internet kullanımı devam ettikçe, siber suçlar hızla artmaktadır. Bu sadece tüketicileri tehlikeye atmakla kalmaz, şirketlerin itibarına da zarar verir. İhlaller meydana geldiğinde, ekonomik kayıplar şaşırtıcıdır. Bu yazımda yapay zekanın siber suçlarla mücadelede nasıl kullanıldığı inceliyorum. Keyifli okumalar 🙂

Siber Suçlular ve Yapay Zeka ;

Yapay zeka gelişmeleri siber suçluların sistemleri ihlal etmelerini ve veri çalmalarını kolaylaştırıyor. Yapay zeka hızlı bir şekilde geliştiği göz önüne alındığında, kesinlikle endişe nedeni vardır.

Siber suçluların, yapay zeka gibi alanlarda en son teknolojileri kullandıkları bilinmektedir. Bunu, daha güçlü, daha az tespit edilebilir ve daha geniş kapsamlı etkilere sahip saldırılar oluşturmak için yapıyorlar. Ek olarak, buluttaki geniş çaplı genişletme işleminden dolayı tüm siber güvenlik ortamını hiç olmadığı kadar karmaşık hale getirilmelidir.
Yapay zeka yetenekleri daha güçlü hale geldikçe, yeni tehditler oluşturmak ve mevcut olanlara yardım etmek için yapay zeka sistemlerinin kullanılması doğaldır. Ek olarak, yapay zekanın fiziksel dünya üzerindeki etkisinin giderek artması teorik olarak, son derece korkutucu sonuçlara yol açabilir.

Siber Güvenlik Sektörü Ne Durumda ?

Siber güvenlik endüstrisinde çok büyük yetenek açığı var. Bilgisayar korsanları ve siber suçlular, sofistike teknolojiler ve araçlar kullanarak çabalarını artırdıklarından, bunlarla mücadele edebilecek siber güvenlik uzmanları yetiştirilmelidir. Ne yazık ki, siber suçlular durumun farkındalar ve bu zayıflıktan yararlanıyorlar.

Küçük şirketler, saldırıları önlemek için çok az şey yapabilir veya gerçekleştiğinde kararlı şekilde yanıt veremez. Siber güvenlik sektöründeki açıklık , fiyatların yüksek olduğu ve siber güvenlik uzmanlarına erişiminin birçok engelleri olduğu anlamına gelir. Bunların özellikle küçük şirketler için üstesinden gelinmesi çok zor. Şu anda pazara hâkim olan web , bulut ürünleri ve hizmetlerinin yaygınlığı sayesinde, işletmelerin BT ihtiyaçları için doğru yetenekleri bulmalarını sağlamak kolay fakat , siber güvenliğe önem verilmiyor. En sık hedeflenen girişimler , daha küçük işletmelerdir ve sonuçlar bazen ölümcül olabilir.

Siber Suçlar ile mücadelede yapay zekaya karşı yapay zeka , birçok şirketin şu anda aradığı şey. Siber suçlulara karşı silahlanma yarışının ortasında olduğumuz açıkça belli. Siber suçlular şu anda kazanıyor olabilir, ancak siber güvenlik uzmanları ve yeni start-up’lar yapay zeka algoritmalarını geliştirmeye ve sorunu çözmeye odaklandılar.

Siber Suçlarla Mücadele Geliştirilen Algoritma ;

Yapay Zeka ‘nın siber suçla mücadele edebilecek şekilde geliştiğini görmek harika, ama belki de bunu yapmanın en iyi yolu kendimizden başlıyor. Yapay zeka yardımlı siber suçun tehditleri korkutucu olsa da, siber suçun% 90’ından fazlasının bizim tarafımızdan yapılan hatalardan kaynaklanıyor olmasıdır. Yapay zeka kullananlar da dahil olmak üzere, günümüzde mevcut olan pek çok gelişmiş siber güvenlik çözümüne rağmen, çoğu büyük ihlal, yalnızca ağlarda ve sistemlerde bulunan hataları ve güvenlik açıklarını değil, davranışımızda ortaya çıkan insan hatasını hedeflemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir