WordPress : Yeni Başlayanlar İçin 10 Eklenti | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

WordPress : Yeni Başlayanlar İçin 10 Eklenti

Eklentiler herhangi bir WordPress sitesinin temel parçasıdır ve sahip olmak istediğiniz özelliği geliştirmek veya elde etmek için kullanılır. Başlangıç olarak, tanınmış tedarikçilerin çok sayıda premium eklentisi ile etkileneceksiniz. Kapak tarafında yanlış eklentileri seçmek, sitenizi tamamen yıkıp yavaşlatmak gibi daha kötü şeyler yapacaktır. Yeni başlayanlar için bazı yönergelere uymanız ve WordPress eklentilerinin tuzak dünyasına girmeden önce yalnızca gerekli eklentileri seçmenizi öneriyorum.

Eklentileri seçerken dikkat etmeniz gerekenler ;

  • WordPress sitenizdeki temayı, eklentileri ve WordPress sürümünü yükseltmek için periyodik programı tanımlayın ve izleyin.
  • Her zaman canlı sitenizin en son iki yedek kopyasını saklayın. Testi bir kopyada yapabilir ve diğerini acil durum geri yüklemesi için saklayabilirsiniz.
  • Canlı sitelerde eklentileri test etmeyin, canlı siteye dağıtmadan önce eklentileri test etmek için aşamalı veya yerel ortama sahip olmak iyi fikirdir. (Localhost olabilir. )
  • Yeni sürüm kullanıma sunulduktan sonra eklentileri hemen yükseltmeyin. Woocommerce veya Yoast SEO gibi tanınmış eklentilerin bile bir sonraki sürüme geçerken sorun çıkardığı bilinmektedir. Yine en iyisi, yükseltme yapmadan önce test sitesini kontrol etmektir.
  • Eklentilerin sayısını olabildiğince az tutun, ilgili yayın eklentileri gibi bazı eklentiler yüksek kaynaklar kullanır ve paylaşılan barındırma ortamına uygun değildir.

Genel yönergelerin yanı sıra, kayar kapak gibi jQuery tabanlı eklentileri kurarken dikkatli olmalısınız, çünkü betikleri body/ header / footer ‘ a yüklemek siteyi farklı şekillerde etkileyebilir.

Eklentiyi depodan seçerken veya üçüncü şahıslardan satın alırken yorumları ve derecelendirmeleri kontrol etmeniz öneririm. Genel ihtiyaçlara ve itibara dayanarak, aşağıdaki 10 eklentinin yeni başlayanların çoğunun ihtiyacını karşılamak için bir temel olabileceğini düşünüyorum.

1- Akismet :

İster yeni ister popüler siteniz olsun, spam , blogcuların en büyük sıkıntılarından biridir. Trafiğinizi CDN üzerinden yönlendirerek spam botları kontrol edebilmenize rağmen, Akismet gibi eklentiler bu işi ücretsiz olarak etkin şekilde yapacaktır. Akismet, her yorumu Akismet web servisiyle kontrol eder ve spam yorumlarını ayrı ayrı filtreler. Filtrelenmiş spam yorumları, “Yorumlar” sekmesinin “Spam” bölümünde, en yaygın yorumları fark etmeden silme seçeneğiyle görülebilir. Bu eklenti ayrıca yorum tarihçesini görüntülemek ve yorum yazarına karşı onaylanmış yorum sayısını göstermek gibi ek seçenekler de sunar.

2 – Jetpack :

Jetpack eklenti paketi tek paket olarak 30’dan fazla özellik sunar. Avantaj, çalışma süresi izleme, site istatistikleri, paylaşım, galeriler, iletişim formu, özel CSS, ilgili yayınlar, abonelik, vb. Gibi birçok ihtiyaç için tek bir eklentiye sahip olmaktır.

3 – Yoast SEO :

Yoast SEO, WordPress siteniz için gelişmiş ve güçlü paketlenmiş SEO eklentilerinden biridir. Eklentinin 3. sürümünden sonra yapılan son güncellemeler, kullanıcılar için çok fazla endişeye yol açsa da, bunun geliştiriciler tarafından çözüleceğine inanıyoruz. Yoast SEO, XML Site Haritası eklemeye, siteyi Google / Bing ile doğrulamaya yardımcı olur ve sitenizin arama motorlarına karşı kolaylığını artırmak için sayfa düzeyinde SEO analizi sunar.

4 – Contact Form 7 :

Contact Form 7 , WordPress siteniz için en basit ama güçlü form oluşturma eklentilerinden biridir. Kolayca çoklu formlar oluşturabilirsiniz; form alanlarını ve posta içeriğini ihtiyacınıza göre özelleştirebilirsiniz. Akismet spam koruması ile çalışır; bu nedenle, sitenizdeki eklentilerin her ikisini de kullanarak spam formu gönderimi için endişelenmenize gerek yoktur.

5 – BackWPup Free :

Barındırma şirketlerinin çoğu, WordPress sitenizi barındırma planında bulunan ücretsiz bir özellik olarak yedeklemeyi önerir. Buradaki sorun, sunucu etkilenirse yedeklemenin de gitmesi durumunda yedeklemenin aynı sunucuda depolanmasıdır. Bu, yedekleme eklentilerine ihtiyaç duyuyor ve BackWPup Free böyle bir eklenti oluşturuyor ve Dropbox’a, Amazon S3’e, FTP sunucusuna, vb. Göndermeye yardımcı oluyor. Eklenti, veritabanı ve “wp-content” klasörü dahil olmak üzere tam yedeklemeyi indirebilirsiniz.

6 – Shortcodes Ultimate :

Temel olarak, WordPress’te çok sayıda kısa kod kullanılmasını önermiyorum, çünkü eklenti devre dışı bırakıldığında bu kısa kodları geri döndürmek zor olacak. WordPress ile çalışmaya başladığınızda, ihtiyacınız olan her özellik için eklenti aramanın zor olduğunu anlayacaksınız.
Shortcodes Ultimate eklentisi, tek bir pakette 50’den fazla özellik sunar ve kısa kodlarla kullanımlarını kolaylaştırır.

7 – W3 Total Cache :

W3TC’nin WP Super Cache gibi diğer kolay eklentilerle karşılaştırıldığında yeni başlayanlar için bir eklenti olmadığını biliyoruz. Kullanımı kolay eklentiler sayesinde sitedeki hız araçları gibi pingdom gibi herhangi bir noktayı iyileştirmediyse tek seçenek W3TC ile denemektir. Her önbellek seviyesi için, sizin için gerekli olan özellikleri kontrol edip denemeniz önemle tavsiye edilir. Örneğin, veritabanını ve paylaşılan bir ortamda önbelleğe almayı etkinleştirmek W3TC eklentisi tarafından oluşturulan çok sayıda dizin nedeniyle barındırma işlemini sonlandırır.

8 – TablePress :

Tablolar, yapılandırılmış bilgileri kullanıcılara iletmenin kolay yoludur ve TablePress, WordPress sitenizde tablo oluşturmanın en kolay yollarından biridir. Bu, eklenti geliştirici tarafından ücretsiz olarak sunulan ücretsiz eklentidir. Excel, CSV ve HTML dosyalarından tabloları içe aktarabilir ve tek tek tabloların görünümünü basit CSS ile özelleştirebilirsiniz.

9 – Redirection :

Sitenizi taşırken veya URL’yi her zaman değiştirdiğinizde, 301 yönlendirmelerini ayarlamak çok büyük bir görev olacaktır. Yönlendirme, istikrarlı ve ücretsiz eklentidir, yalnızca yönlendirmeleri ayarlamayı değil aynı zamanda 404 hatalarının izlenmesini de sağlar.
Redirection eklentisi ayrıca, gönderinin URL’sini değiştirdiğinde otomatik yönlendirmeyi de kurar, böylece yönlendirmeleri manuel olarak ayarlamanıza gerek kalmaz. Ayrıca .htaccess dosyasına bakmadan WordPress kurulumunda da çalışır.

10 – Wordfence Security :

Güvenlik, sorun yaşamadan önce acemi olarak aranması gereken en önemli faktörlerden biridir. Wordfence ücretsiz bir eklentidir, WordPress sitenizi bilinen tehditlerden korumak için birçok ücretsiz özellik sunar. Cep telefonuyla iki faktörlü kimlik doğrulaması ayarlayabilir, güvenlik açıklarını tarayabilir, gerçek zamanlı trafiği izleyebilir, IP’leri engelleyebilir ve Wordfence ile çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

4 Comments

  1. Yeni başlayanlar için blog yazarlığında kendilerine ışık tutacak güzel bir makale olmuş. Özellikle tanıtımını yaptığınız WordPress eklentileri blog yazarlığına WordPress altyapısı kullanarak başlayacaklar için çok yerinde bir paylaşım olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir