WordPress : XML Site Haritası Nasıl Oluşturulur? | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

WordPress : XML Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

WordPress web sitesine sahipseniz, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ile tanışın. Genel olarak, herhangi bir SEO stratejisinin amacı, sitenizin içeriğini daha fazla organik trafik oluşturmak için arama motorlarında kolayca görülebilir hale getirmektir. İçeriği ve site yapınızı, diğerlerinin yanı sıra Google’da, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarında kolayca indekslemek için düzenleyip gösterme etrafında döner. Sitenizin içeriğinin arama motoru sonuçlarında gösterilmesi için, çeşitli SEO teknikleri ve araçlarını kullanmanız gerekir. En etkili SEO araçlarından biri de XML Site Haritasıdır.

XML Site Haritaları nedir ve neden gereklidir?

Basitçe söylemek gerekirse, Site Haritaları web sitelerinin listesini, sitenin içeriğini ve yapısını arama motorlarına gösteren dosyalardır. Web tarayıcı robotları daha sonra bu dosyaları okur ve arama motorlarında arama sonuçlarında göstermesi için arama motorlarını içeriğiniz hakkında bilgilendirir. XML Site Haritası, site sahiplerinin Google’ı ve diğer arama motorlarını web sitelerindeki tüm sayfalar hakkında bilgilendirmesi için bir araçtır. Ek olarak, WordPress sitesi için XML Site Haritaları, arama motorlarına hangi bağlantıların diğerlerinden daha önemli olduğunu ve sayfalarınızı ne sıklıkta güncellediğinizi bildirir. XML Site Haritaları sıralamanızı doğrudan artırmayabilir, ancak arama motoru botlarının web sitenizi daha etkili bir şekilde taramasına yardımcı olur.

  • Web tarayıcılarının sayfa güncellemeleri ve yeni içerikler gibi önemli bilgileri bulmalarına yardımcı olur.
  • İçeriği birbirine bağlamadan bile tüm sayfalarınızı dizine eklemek için arama motorunu etkinleştirir.
  • Sitenize harici bağlantınız yoksa arama motorunun görünürlüğünü garanti eder.

WordPress’te XML Site Haritası Oluşturma

WordPress sitelerinde XML Site Haritaları oluşturmak için birkaç eklenti vardır. Bu yazımda, web siteniz için Google XML Sitemaps eklentisiyle nasıl XML Site Haritası oluşturulacağına odaklanacağız. Google XML Sitemaps, Google, Yahoo, Bing ve Ask.com gibi popüler arama motorlarının daha hızlı ve etkili şekilde bulunmasını ve endekslenmesini sağlamak , XML Site Haritası oluşturmak için ücretsiz bir WordPress eklentisidir. Eklenti, her tür gönderi ve sayfayı ve özel URL’yi destekler. Ayrıca, sitenizin bir bölümünü Site Haritasının dışında bırakmanıza ve yeniden endeksleme için öncelik ve sıklığı tanımlamanıza olanak tanır.

WordPress site yönetici panelinize giriş yapın, ana pano menüsünde “Eklentiler” e gidin ve “Yeni Ekle” ye tıklayın. “Google XML Sitemaps” arayın ve “Şimdi Kur” düğmesini tıklayın. Kurulumdan sonra sitenizdeki eklentiyi kullanmaya başlamak için “Etkinleştir” düğmesine tıklayın.

Eklentiyi etkinleştirdiğinizde, siteniz için otomatik olarak bir Site Haritası oluşturur. Site Haritasını görüntülemek için, kontrol paneli menüsünde “Ayarlar” seçeneğini tıklayın ve “XML-Site Haritası” nı seçin.

Temel Seçenekler Ayarları (Basic Options Settings) ;

  • Arama motorlarını web sitenizdeki güncellemeler hakkında bilgilendirmek, Site Haritasını otomatik olarak sıkıştırmak ve diğerlerinin yanı sıra anonim istatistiklere izin vermek gibi çeşitli seçenekleri etkinleştirmek / devre dışı bırakmak için “Temel Seçenekler” bölümüne gidin.
Site Haritasına Özel Sayfa Ekleme ;
  • Bu ayar, Site dizini ve site dizini dışındaki sayfalar dahil özel bir sayfa eklemenizi sağlar.
  • “Ek Sayfalar” bölümüne gidin ve “Yeni sayfa ekle” bağlantısını tıklayın.
  • Sayfa URL’sini girin, önceliği ve güncelleme sıklığını ayarlayın.

XML Post / Sayfa Önceliği Ayarları ;

  • Yayınlarınız ve sayfalarınız için öncelik belirlemek, arama motorlarına sitenizdeki içeriğin diğerlerinden daha önemlidir.
  • “Öncelik Sonrası” altında, her bir gönderi için yorum sayımı veya ortalamaya göre otomatik öncelik hesaplamasını etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.
  • Seçeneklerin altına doğru kaydırın, çeşitli sayfalar ve yayınlar için öncelikleri özelleştirin.

Sonuç :

XML Sitemaps, WordPress sitenizin yapısını ve içeriğini arama motoruna daha kolay dizin oluşturmak için göstermenize yardımcı olur. Bu, arama motorlarının sitenizi daha hızlı taramasını ve arama motorlarının içeriğinizi sıralamada göstermesini sağlar. Eklenti ücretsiz, kullanıcı dostudur ve arama motorlarına otomatik olarak web sitenizdeki güncellemeleri bildirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir