Windows Server : Başlangıç | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Windows Server : Başlangıç

Windows Server’ı hiç duymadıysanız, ilk önce ne olduğunu açıklayacağım. Temel olarak, Windows Server, Microsoft’un özellikle sunucuda kullanılmak üzere oluşturduğu işletim sistemi hattıdır. Microsoft, Windows Server 2003’ün Nisan 2003’te piyasaya sürülmesinden bu yana, Windows Server’ı bu adla yayımladı. Ancak, bundan önce bile, Windows’un sunucu sürümleri vardı. Örneğin, Windows NT 4.0 hem iş istasyonunda hem de genel kullanım için mevcuttu.

Windows Server ve Windows’un normal sürümleri arasında fark yok gibi görünüyor. Masaüstü, Görev Çubuğu, masaüstü simgeleri ve Başlat düğmesi dahil aynı görünüyor. Görünüşe göre, her Windows Server sürümü, Windows’un tüketici sürümüne denk geliyor. Örneğin, Windows Server 2003, Windows XP’nin sunucu sürümüdür. 

Windows Server ve Windows aynı kod tabanını paylaştığından, her ikisinde de aynı işlevlerin çoğunu gerçekleştirebilirsiniz. Windows Server’da tarayıcılar ve fotoğraf düzenleyicileri gibi programları indirebilir ve yükleyebilirsiniz ve Notepad gibi birçok Windows temel bilgileri Windows Server’da bulunmaktadır. Bununla birlikte, iki versiyon benzerliklerden daha fazla farklılık göstermektedir. Bazılarını gözden geçirelim.

Windows Server, Kurumsal Yönetim Yazılımına Sahiptir ;

Windows Server işletmeler için tasarlandığından bol miktarda kurumsal yazılım içerir. Aşağıda, bu araçlar sayesinde bir sunucunun gerçekleştirebileceği birkaç rol bulunmaktadır:

  • Active Directory: Bir sunucunun etki alanı denetleyicisi olarak çalışmasını sağlayan kullanıcı yönetimi hizmetidir. Yerel bilgisayara oturum açmak yerine, etki alanı denetleyicisi tüm kullanıcı hesabı kimlik doğrulamasını işler. 
  • DHCP: Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü, sunucunun ağdaki tüm cihazlara otomatik olarak IP adresi atamasını sağlayan protokoldür. 
  • Dosya ve Depolama: Şirketiniz için dosya sunucusuna sahip olmak başka bir yaygın kullanımdır. Bu, önemli verileri merkezi konumda tutmanıza ve kimin neye erişebileceğini kontrol etmek için izinler belirlemenizi sağlar.
  • Yazdırma Hizmetleri: İşletme bina genelinde düzinelerce yazıcıya sahipse, BT personelinin her yeni iş istasyonu için bunları ayrı ayrı yapılandırması zaman kaybıdır. Yazdırma sunucusu kurmak, yazıcıları bilgisayarlarla kolayca eşleştirmenize ve gereksiz çalışmaları azaltmanıza olanak sağlar.
  • Windows Update Hizmetleri: Genellikle, işletmeler tüm Windows Güncellemelerinin hemen gerçekleşmesini istemez. Sunucuyu Windows Update denetleyicisi olarak ayarlayarak, tüm iş istasyonu güncellemelerini bu sunucu üzerinden yönlendirebilir ve nasıl çalışması gerektiğine ilişkin belirli kuralları yapılandırabilirsiniz.

Bunlar, Windows Server’ın idare edebileceği sunucu rollerinin yalnızca birkaçıdır. Genellikle şirket birden fazla sunucuya sahip olacak ve yukarıdaki rolleri birden fazla cihaza bölecektir.

Windows Server’da Daha Az Donanım Kısıtlaması Var ;

Windows Server’ın 24 TB’a kadar RAM’i desteklediğine inanabiliyor musunuz? Ayrıca, Windows 10 Pro’nun desteklediği iki soketten çok daha büyük olan 64 CPU soketini kullanmanızı sağlar.

Bu saçma gelebilir, ancak yüksek donanım kapakları için iyi nedenler var. Sunucu, işletmedeki yüzlerce insan için önemli işlevselliğe güç verebilir, bu yüzden genellikle çok güçlü olması gerekir. Örneğin, onlarca sanal makineyi çalıştıran sunucunun aynı anda sorunsuz çalışabilmesi için çok miktarda RAM’e ihtiyacı var.

Sonuç ;

Bu yazımda Windows Server ‘a giriş yapmış olduk. İlerleyen yazılarımda Windows Server ‘ın sahip olduğu sunucu rollerini inceleyeceğim. Takipte kalmanızı öneririm 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir