Windows Server 2012 R2 Kurulum | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Windows Server 2012 R2 Kurulum

Selamlar , bu yazımda daha önceden hazırlamış olduğum sanal bilgisayarda, Windows Server 2012 R2 kurulumunu adım adım gerçekleştirelim. Kurulumu oldukça basit tıpkı Windows işletim sistemi kurmak gibiydi. Ben daha önceden VirtualBox ‘ta bir sanal bilgisayar hazırladım. Genellikle yeni incelediğim linux sistemlerini de sanal bilgisayarda incelerim. Kurulum esnasında her hangi bir hata ile karşılaşmadım. Windows Server ‘dan bahsedelim.

Windows Server, ağ bilgisayarları içerisinde kullanılmak için hazırlanılmış olan bir işletim sistemidir. Normal bilgisayarlar içerisinde kullanılan sürümlerden tamamen farklı bir işletim sistemi olan Windows Server yalnızca ağ sunucuları üzerinde kullanılır. Windows Server, içerisindeki bileşenlerle birlikte ağ sunucuları içerisinde yöneticilere kolayca düzenleme ve kontrol işlemi gerçekleştirmelerine olanak tanır. Bunun yanı sıra içerisinde yer verdiği veritabanı ve ASP gibi bileşenlerle daha kolay bir sunucu kontrolü gerçekleştirmeyi sağlar.

1. Adım :

Windows Server kuruluma başladığımızda ilk adım dil ve klavye ayarlarını seçiyoruz. Next diyoruz.

2. Adım :

Aktivasyon key giriyoruz.

3.Adım :

Kurmak istediğimiz Windows Server ‘ı seçip devam ediyoruz. Kullanıcı arayüzü ile birlikte kullanmak istediğim için “Server with a GUI”seçeneğini seçtim.

4.Adım :

Lisans sözleşmesini kabul edip devam ediyoruz.

5. Adım :

Windows Server ‘ı kurmak istediğimiz diski seçmemiz gerekiyor. Benim sanal bilgisayar olduğu için tek diskim var. Diski seçip NEW diyorum. Boyutunu ayarlayorum ve iki adet diskim oluyor. Primary diskimi seçip Windows Server ‘ı kur diyorum.

6.Adım :

Kurulum yapılıyor. Bekliyoruz.

7. Adım :

Windows Server kurulumu tamamlandı. Administrator şifresi belirlememiz gerekiyor. Burada dikkat etmemiz gereken önemli konu şifreyi Microsoft password politikasına uygun şekilde oluşturmamız gerekiyor. Minimum 8 karakter , harf , sayı ve özel karakter kombinasyonundan oluşan bir şifre üretmemiz gerekiyor. Aksi halde hata veriyor.


Şifreyi belirledikten sonra ekrana Windows Server başlangıç ekranı gelir. “CTRL + Alt + DELETE ” ile login olur.

NOT :

Windows Server ‘da merak ettiğim bir çok konu var. Active Directory , Domain Controller ve Hyper-V sistemleri gibi. Bununla ilgili çalışmalarımı ilerleyen zamanda sizlerle paylaşacağım. Takipte kalın 🙂 Kurulum ile ilgili sorun yaşayanlar yorumlardan bana ulaşabilirsiniz. Saygı ve sevgilerimle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir