Windows PC'de Virüs Nasıl Temizlenir? | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Windows PC’de Virüs Nasıl Temizlenir?

Bilgisayar virüsü, farklı cihazlara bulaştırmak üzere tasarlanmış kötü amaçlı bir kod anlamına gelir. Çeşitli sorunlara neden olan biyolojik viral enfeksiyon gibi çalışır. Windows en popüler masaüstü işletim sistemidir ve insanların% 75’inden fazlası istatistik raporuna göre Windows tabanlı PC kullanmaktadır. Popülerlik, bilgisayar korsanlarının, kullanıcının endişesi olmadan verileri çalmak için kötü amaçlı yazılımlar ve virüsler geliştirdiği birçok sorunu beraberinde getirmektedir.

Microsoft, bilgisayarınızı korumak için Windows 10’da yerleşik bir Windows Security antivirüs sunar. Ancak, bilgisayarınızı sağlıklı bir durumda tutmak için yeterli değildir. Bilgisayarınızdaki şüpheli etkinlikleri fark ederseniz, ihtiyaç duyduğunuz ilk şey, veri kaybını önlemek için hemen bilgisayarı temizlemektir. Bu makalede, Windows 10 PC’de virüs bulaşmasını basit yöntemler kullanarak nasıl temizleyeceğimizi keşfedelim.

Temel Güvenlik Önlemleri ;

Her ne kadar Windows 10 virüsleri korumada macOS kadar güçlü olmasa da, virüs bulaşmasının en büyük nedeni kendi tarama faaliyetlerinizdir. Bilgisayarınızı virüs bulaşmasından korumak için aşağıdakilerden kaçının.

 • Asla e-postalardaki şüpheli bağlantıları tıklamayın. Her zaman bağlantıyı gezebilir ve gerçek bağlantıyı durum çubuğunda görebilirsiniz. Metin e-postada iyi görünürken, çoğu zaman, temel bağlantı farklı olacaktır.
 • Güvenli olmayan ve yasadışı sitelere göz atmayın. Tehlikeli siteleri durdurmak için Google Chrome’da güvenli tarama seçeneğini kullanın.
 • Bilinmeyen geliştiricilerin uygulamalarını indirmek ve kurmaktan kaçının.

Virüs ‘ ü nasıl anlarız ?

Eğer bilgisayarınızda aşağıdaki gibi yolunda gitmeyen olaylar yaşıyorsanız bilgisayarınıza virüs bulaşmış olabilir. Yaygın semptomlar aşağıdakileri içerebilir:

 • Değiştirilmiş tarayıcı giriş sayfası
 • Yavaş web tarayıcıları
 • Mantıksız yavaş bilgisayar
 • Masaüstünde yeni simgeler beliriyor
 • Bazı Windows işlevlerine erişilemiyor

Windows PC’de Virüs Nasıl Temizlenir?

Bilgisayarınıza virüs bulaştığından şüpheleniyorsanız aşağıdakileri deneyin.

Virüsleri Bulma ve Silme ; 

Bilgisayarınızdaki normal virüsten koruma programı, enfeksiyondan sonra çalışmayabilir. Bu nedenle, kötü amaçlı yazılımın taramasını engelleyebileceğinden, virüsten koruma yazılımını kullanarak bilgisayarı temizlemek mümkün değildir. Bilgisayarınızda çalışan kötü amaçlı bir işlem olduğunu bilseniz bile, işlemi öldüremeyebilirsiniz. Çözüm, bilinen kötü amaçlı işlemleri sona erdirmek için RKill gibi programları kullanmak ve ardından virüslü dosyaları silmek.

Virüsleri silmek için komut istemi kullanma ;

Virüsleri temizlemek için Windows’taki yerleşik CMD komutunu da kullanabilirsiniz. Komut İstemi, bilgisayarınızı eski DOS’a benzer bir metin tabanlı arabirimde keşfetmenize olanak sağlar. Ancak, CMD’nin güçlü bir özellik olduğunu ve herhangi bir dosyayı doğrudan silebileceğini unutmayın. Kritik bir Windows dosyasını kaldırırsanız, bilgisayarınız kullanılamaz olacak ve yeniden yüklenmesi gerekebilir.

Bunu yaptığınızda, silmek istediğiniz şüpheli dosyaların adını ve konumunu zaten bildiğinizden emin olun. Virüs bulaşmış dosyaları virüsten koruma programınızı kullanarak veya yukarıda açıklandığı gibi RKill gibi bir program kullanarak elde edebilirsiniz.

 • Bilgisayarı yeniden başlatın ve güvenli modu seçin.
 • Arama alanına CMD yazın ve konsol açıldığında istediğiniz sürücüye gidin.
 • Dosyayı silmek için basitçe “del filename” yazın ve enter tuşuna basın.

Chrome Temizleme Aracı;

Google Chrome tarayıcısı, Windows PC için ücretsiz bir malware temizleme aracı sunar. Bu araç, Chrome tarayıcısının çalışmasını etkilediğinde kötü amaçlı yazılımı silmenize yardımcı olur. Unutmayın, bu virüslü dosyaları temizlemek için tam bir çözüm değildir. Ancak, kötü amaçlı yazılım tarayıcının davranışını etkilediğinde etkili bir şekilde çalışır.

Nükleer Seçenek 🙂

Çabalarınızdan bağımsız olarak virüsleri tamamen kaldıramazsanız, son seçenek nükleer seçeneği seçmektir. Bu, sabit sürücünüzü biçimlendirir ve tüm verileri siler. Bazen, sürücüyü virüslü bilgisayarın içinde biçimlendirebilirsiniz. Ancak, sürücüyü bazı durumlarda biçimlendiremezsiniz.

Editör Tavsiyesi ;

Virüs bulaşmış bilgisayarı temizlemek zor bir iştir. Ancak, kötü amaçlı yazılımdan ve virüslerden kurtulmak için yukarıda açıklanan yöntemlerden birini uygulayabilirsiniz. Ayrıca, bilgisayarınıza kötü amaçlı dosyalar almamak için tarama alışkanlıklarınızı güvenli ve güvenli bir şekilde saklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir