Windows Kullananların Bilmesi Gereken Komutlar | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Windows Kullananların Bilmesi Gereken Komutlar

CMD.exe komutları Windows arabiriminde yavaş yavaş kenara itiliyor. Bunun nedeni ; CMD metin tabanlı giriş döneminden eski ve çoğunlukla gereksiz araçtır. Ancak birçok komut yararlı olmaya devam ediyor ve Windows 8 ve 10 bile yeni özellikler ekliyor. Bu yazımda , her Windows kullanıcısının bilmesi gereken temel komutları inceliyorum.

1. Assoc ;

Windows’daki çoğu dosyayı varsayılan olarak açmak üzere atanmış belirli programla ilişkilendirilir. Bazen bu dosya yollarını hatırlamak kafa karıştırıcı olabilir. Dosya adı uzantılarının ve program ilişkilerinin tam listesini görüntülemek için “assoc” komutunu girerek hatırlatabilirsiniz.

Dosya ilişkilerini değiştirmek için komutu da genişletebilirsiniz. Örneğin, “assoc .txt =”, metin işaretlerinin dosya ilişkilendirmesini, eşittir işaretinden sonra girdiğiniz programla değiştirir. “Assoc” komutunun kendisi hem uzantı adlarını hem de program adlarını gösterecektir, bu da komutu doğru kullanmanıza yardımcı olacaktır.

2. Cipher ;

Mekanik sabit sürücüdeki dosyaları siliyoruz, aslında gerçekten silmez. Bunun yerine, dosyaları artık erişilemez olarak ve kullandıkları alanı boş olarak işaretler. Sistem biraz zaman alabilen yeni verilerle üzerine yazana kadar dosyalar kurtarılabilir durumda kalır. Ancak, cipher komutu, rastgele verileri ona yazarak dizini siler. Örneğin, C sürücünüzü silmek için, sürücüdeki boş alanı silecek olan “cipher / w: c” komutunu kullanırsınız. Komut silinmemiş verilerin üzerine yazılmadığından, bu komutu çalıştırarak ihtiyacınız olan dosyaları silmeyeceksiniz.

3. Driverquery ;

Sürücüler, PC’de yüklü olan en önemli yazılımlar arasında kalır. Yanlış yapılandırılmış veya eksik sürücüler her türlü soruna neden olabilir, bu nedenle PC’nizde bulunanların listesine erişmek iyi bir şey. Bu, “driverquery” komutunun yaptığı tam olarak budur. Sürücünün kurulduğu dizin dahil olmak üzere daha fazla bilgi edinmek için kodu “driverquery -v” şeklinde uzatabilirsiniz.

4. File Compare ;

İki dosya arasındaki metin farklılıklarını tanımlamak için bu komutu kullanabilirsiniz. Bir dosyanın iki sürümü arasında küçük değişiklikler bulmaya çalışan yazarlar ve programcılar için özellikle yararlıdır. Basitçe “fc” ve ardından karşılaştırmak istediğiniz iki dosyanın dizin yolunu ve dosya adını yazın.

Ayrıca komutu çeşitli şekillerde de genişletebilirsiniz. “/ b” yazmak sadece ikili çıktıyı karşılaştırır, “/ c” karşılaştırmadaki metnin durumunu dikkate almaz ve “/ l” sadece ASCII metni karşılaştırır.

5. Ipconfig ;

Bu komut, bilgisayarınızın şu anda kullanmakta olduğu IP adresini gösterir. ipconfig, uzantıları nedeniyle kullanışlıdır. “İpconfig / release” ve ardından “ipconfig / renew”, Windows PC’nizi yeni bir IP adresi istemeye zorlayabilir; DNS adresinizi yenilemek için “ipconfig / flushdns” öğesini de kullanabilirsiniz.

6. Netstat ;

“Netstat -an” komutunu girmek, o anda açık olan portların ve ilgili IP adreslerinin listesini sağlayacaktır. Bu komut aynı zamanda portun hangi durumda olduğunu, dinlendiğini, kurulduğunu veya kapandığını da söyleyecektir. Bilgisayarınıza bağlı aygıtlarla ilgili sorunları gidermeye çalışırken veya Truva atının sisteminize bulaştığından korktuğunuz ve kötü niyetli bağlantı bulmaya çalıştığınız için mükemmel bir komuttur.

7. Tracert ;

“Tracert” komutu yol çizmeye benzer. Bir kez daha, “tracert” yazıp ardından izlemek istediğiniz IP adresini veya etki alanını yazın. PC’niz ve hedef arasındaki rotadaki her adım hakkında bilgi alacaksınız. Bununla birlikte, yollamanın aksine, tracert ayrıca sunucular veya cihazlar arasında geçen her bir sürenin ne kadar zamanını (milisaniye cinsinden) izler.

8. Powercfg ;

Powercfg, bilgisayarınızın nasıl enerji kullandığını yönetmek ve izlemek için çok güçlü bir komuttur. Hazırda bekletme modunu yönetmek için “powercfg hibernate on” ve “powercfg hibernate off” komutunu kullanabilir ve ayrıca bilgisayarınızda mevcut olan güç tasarrufu durumlarını görüntülemek için “powercfg / a” komutunu da kullanabilirsiniz.

Bir başka yararlı komut, bilgisayarınızda bağlı bekleme modunu destekleyen cihazların bir listesini görüntüleyen “powercfg / devicequery s1_supported” ifadesidir. Etkinleştirildiğinde, bu aygıtları bilgisayarınızı bekleme durumundan çıkarmak için kullanabilirsiniz. Aygıt Yöneticisi’nde aygıtı seçip özelliklerini açarak, Güç Yönetimi sekmesine gidip Bu aygıtın bilgisayarı uyandırmasına izin ver kutusunu işaretleyerek bunu etkinleştirebilirsiniz.

“Powercfg / lastwake”, hangi cihazı en son PC’nizi uyku durumunda uyandırdığını gösterir. Bilgisayarınızdaki sorunları gidermek için rastgele uykudan uyanıyorsa, bu komutu kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınız için ayrıntılı güç tüketimi raporu oluşturmak için “powercfg / energy” komutunu kullanabilirsiniz. Rapor, komut bittikten sonra belirtilen dizine kaydedilir. Bu rapor, belirli uyku modlarını engelleyen veya güç yönetimi ayarlarınıza yanıt verecek şekilde kötü yapılandırılmış cihazlar gibi, güç tüketimini artırabilecek sistem arızaları hakkında size bilgi verecektir.

Windows 8′ de , eğer varsa, pil kullanımının ayrıntılı bir analizini sağlayan “powercfg / batteryreport” ı ekledi. Normalde Windows kullanıcı dizininize gönderilen raporda, şarjın süresi ve uzunluğu ile deşarj döngüleri, ömür boyu ortalama pil ömrü ve tahmini pil kapasitesi hakkında ayrıntılı bilgi verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir