Windows 32 bit ve 64 bit Sürümleri Arasındaki | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Windows 32 bit ve 64 bit Sürümleri Arasındaki Fark

Windows tabanlı bir dizüstü bilgisayar veya PC almayı planlarken, fiyat ve yapılandırma gibi çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu genel faktörlerin yanı sıra, en kafa karıştırıcı noktalardan biri 32 bitlik sürüm veya 64 bitlik sürüm satın almak. Çoğumuz bu iki sistem tipi versiyon arasındaki tam farkları bilmiyoruz. Genellikle insanlar en son uygulamaları desteklemek için 64 bit sürümünü kullanır. Ancak, Windows’u yüklerken 32 bit veya 64 bit seçeneğini el ile seçmeniz gerekebilir. Bu makalede, Windows 32 bit ve 64 bit sürümlerinin temellerini inceleyelim.

32 bit ve 64 bit İşlemciler Arasındaki Fark ;

Bilgisayarın beyni olarak da bilinen işlemci, devrelerle çalışır. Bilgisayardaki veri biçimini işlemek için bayt döngüsüne ihtiyacı vardır. 32 bit ve 64 bit işlemci arasındaki en büyük fark, işlem özelliğinde görülmektedir. 32 bit işlemci , döngüde 4 byte veri işleyebilir. 4 bayttan büyük verileri işlemek için başka bir çevrime ihtiyacı var. Bu nedenle, verilerin işlenmesinde harcanan zaman daha fazladır.

64 bit işlemci, tek bir döngüde verileri 8 bayttan daha kısa sürede işleyebilir. 32-bit işlemciye kıyasla 8 çevrimden daha büyük veriyi başka bir döngüde işlemek yine de daha hızlı olacaktır. 64-bit açıkça RAM’den (Rasgele erişim belleği) 32-bit’den daha fazla veri işliyor ve taşıyor. İki işlemci arasındaki hız farkını fark edemezsiniz. Bununla birlikte, çok sayıda uygulama ve çoklu görev kullanırken, 32-bit işlemci, rakiplerinden daha yavaş olacaktır.

32-bit ve 64-bit Windows Arasındaki Fark ;

Artık iki işlemci tipi arasındaki temel farkı anlıyorsunuz. Windows işletim sisteminin iki sistem türüne bakalım.

RAM Kullanımı : İşletim sisteminin 32 bit sürümü yalnızca 4 GB’a (Gigabyte) RAM kaldırabilir. Sadece 1 GB RAM olarak minimum gereksinime ihtiyaç duyar. 64 bit Windows işletim sistemi için minimum 2 GB RAM zorunludur ve teorik olarak 16 milyon TB’a (RAM) kadar işleyebilir. 64 bit Windows işletim sisteminin RAM’i daha verimli kullanacağı anlamına gelir.

Çalışma Uyumluluğu: 32 bit Windows sürümü 64 bit işlemcide mükemmel çalışacaktır. Ancak, 64 bit işlemciden tam olarak yararlanmak için, Windows’un 64 bit sürümünü yüklemeniz gerekir.

Bilgisayarın Windows Sürümünü Nasıl Öğreniriz?

  • Masaüstünüzden ‘Bilgisayarım’ a sağ tıklayın ve özellikleri seçin.
  • Yeni bir özellikler penceresi açılacaktır. Bilgisayarınızın tüm ayrıntılarını özellikler penceresinde görüntüleyebilirsiniz.
  • “Sistem” bölümündeki “Sistem türü” bilgilerini inceleyin.

Sizlere Tavsiyem ;

Sizlere önerim Windows’un 64 bit sürümü için geçerli olacaktır. Önceden, 64 bit sürüm programlarının sürücüleri için sorun vardı, ancak günümüzde herkes 64 bit Windows için uygulama yapıyor. Yani bununla ilgili bir sorun olacağını düşünmüyorum.Ayrıca, 64 bit sistemler 32 bit programları da sorunsuzca çalıştırabilir, ancak tersi mümkün değildir. Konuyla ilgili görüşlerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir