WikiLeaks Nedir ? | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

WikiLeaks Nedir ?

WikiLeaks, tümü anonim kaynaklardan toplanan gizli devlet belgeleri, haber sızıntıları ve sınıflandırılmış medyanın çevrimiçi kütüphanesidir. Anonim bilgi paylaşanlara, dünyadaki çeşitli hükümetler ve kurumlarla ilgili gizli gerçekleri ortaya koyacak platform vermek için bu bilgileri yayınlar. WikiLeaks, 2010 yılında küresel dikkatin gelmesinden bu yana dünya çapındaki liderlerden ve haber kuruluşlarından büyük ölçüde tartışmalara yol açtı çünkü yayınladığı bilgiler genellikle uluslararası ilişkileri yıpratıcı oluyor. WikiLeaks , Avustralya vatandaşı Julian Assange tarafından kurulmuştur. Halen Londra’da Ekvador Büyükelçiliği’nde yaşamakta olup, cezai suçlamalar nedeniyle ABD’ye iade edilme korkusu nedeniyle ayrılamamaktadır.

Önemli yayınlarından bazıları şunlardır ;

  • ABD diplomatik kabloları sızıntısı: 2010 yılında, WikiLeaks, ABD Dış işleri Bakanlığı tarafından kullanılan elektronik devlet belgeler olarak sınıflandırılan yüz binlerce diplomatik kablo sızdırmaya başladı. Bu sızdırılmış belgeler, dünya genelindeki diplomatlardan gelen küresel analiz ve değerlendirme zenginliğini ortaya koydu.
  • Afgan Savaşı ve Irak Savaşı belgeleri: 2010’da WikiLeaks, ABD kuvvetlerinin Afganistan ve Irak’taki savaşlar sırasında uluslararası hukuk ihlalleri gerçekleştirdiğine dair kanıtlar yayınladı.
  • Podesta e-postaları: Hillary Clinton’un 2016 başkanlık kampanyasındaki kampanya stratejilerini ve dahili notları ortaya koydu. Bu kaçakların 2016 seçimlerinin sonuçları üzerindeki etkisi konusunda tartışmalar devam etmektedir.
  • Kenya: Örgütün 2008 Uluslararası Af Örgütü ödülünü kazandığı Kenya’daki polis cinayetleriyle ilgili bir raporlar yayınladı.
  • Video: Reuters gazetecileri ve Iraklı sivillerin ABD kuvvetleri tarafından öldürüldüğü bir 2007 helikopter saldırısının videosunu yayınladı.

WikiLeaks yasal mı?

WikiLeaks kaynaklarının gizli belgeleri çalması ve sınıflandırılmış belgeleri siteye sunması yasal değildi. Bununla birlikte, ABD Anayasasının Birinci Değişikliği tarafından verilen basın korumalarının özgürlüğü sayesinde, WikiLeaks’in bu belgeleri yayınlaması ve kamu ile paylaşması yasaldır. İşlerin karmaşıklığı, ne WikiLeaks’in ne de sunucularının Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmamasıdır. Çok sayıda uluslararası yasa nedeniyle, Amerika Birleşik Devletleri WikiLeaks’i tamamen kapatamıyor. WikiLeaks’te bulunan bilgileri okumanız tamamen yasal.

Bilgi nereden geliyor?

Kaynakların çoğu anonimdir, ancak belirlenen kaynaklar genellikle devlet memurları, gazeteciler veya ordu üyelerinden elde ediliyor.

Bilgi güvenilir mi?

Herkes siteye bilgi gönderebilir. WikiLeaks, küçük kontroller yapan ekibi her belgeye ve hak talebine bakar, ekip doğru olduğunu onaylarsa bilgiler yayınlanır. Şimdiye kadar, sitede yayınlanan hiçbir şeyin yanlış olduğu kanıtlanmadı.

8 Comments

  1. Wikileaks benim merakla takip ettiğim bir konu. Kimlerin ne kirli çamaşırlarını ortaya saçtılar öyle 🙂 Bence bunların yapılması gerekiyor. Ülkeleri yönetenlerin gerçek yüzü ve aslında dünyada nelerin döndüğü ortaya çıkarılmış oluyor. Bakalım daha neler açıklanacak. Çok detaylı bilgiler vermişsiniz Wikileaks hakkında. Keyifli bir yazıydı benim için. Teşekkürler. 🙂

    1. WikiLeaks bahsettiğiniz gibi birçok gerçeklerin açıklandığı bir platform. Hayatta olduğu sürece tüm gerçekler yayınlanacaktır. İlginize teşekkür ederim 🙂

    1. WikiLeaks başlı başına etkileyici bir platform. Belgeseli de daha önceden izlemiştim. Çeşitli platformlarda konu ile ilgili içerikler bulmak güzel oluyor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir