Web'de güvenli ve özel olmak. | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Web’de güvenli ve özel olmak.

Güvenli ve özel bir şekilde web’de gezinmek mi istiyorsunuz? İşte güvenli olmak için yapabileceklerimiz.

Hangi siteleri ziyaret ettiğinizi bilen sadece internet sağlayıcınız değil, aynı zamanda ülkelerdir. Size özel ve hedefli reklamlar sunmak için sizi web üzerinde izleyen sosyal medya siteleri, reklam ağları veya uygulamalarıdır. Web tarama geçmişiniz çok kişisel olabilir. Sağlık kaygılarınızı, politik inançlarınızı ortaya çıkarabilir. Web sitesini her ziyaret ettiğinizde, arkanızda bir veri izi bırakırsınız. Fakat ayak izinizi azaltmak için yapabileceğiniz birçok şey var.

VPN Kullanmak ;

VPN kimliğinizi gizlemeye yardımcı olabilir, ancak sizi anonim yapmaz. VPN’in internet trafiğinizi meraklılardan koruyabileceğini duymuş olabilirsiniz. Eh, tam olarak değil.

VPN, internet trafiğinizi internet sağlayıcınızdan gizlemenize olanak tanıyan tüm internet trafiğinizin üzerinden akan özel tünel oluşturmanıza izin verir. Sansür veya gözetimin zor olduğu ülkedeyseniz veya konum temelli engellemeden kaçınmaya çalışıyorsanız, bu iyidir. Ancak, aksi halde, yalnızca internet trafiğinizi bunun yerine VPN sağlayıcısına gönderirsiniz. Temel olarak, kime daha çok güveneceğinizi seçmelisiniz: VPN sağlayıcınız veya İnternet sağlayıcınız. Sorun şu ki, çoğu ücretsiz VPN sağlayıcısı, verilerinizi satarak veya size reklamlar sunarak paralarını kazanıyor. Gizlilik için premium bir VPN sağlayıcısı kullanıyor olsanız bile, ödeme bilgilerinizi internet trafiğinize bağlayabilir ve çoğu VPN sağlayıcısı verilerinizi şifrelemek için bile uğraşmaz.

Güvenlik uzmanları tarafından denenmiş, test edilmiş ve güvenilmiş VPN sunucuları da bulunmaktadır.

DNS Kullanmak ;

internet sağlayıcımız hangi siteleri ziyaret ettiğimizi nasıl bilir?

İnternet üzerindeki perde arkasında, DNS veya Etki Alanı Adı Sistemi web adreslerini bilgisayar tarafından okunabilen IP adreslerine dönüştürür. Çoğu cihaz, genellikle İnternet sağlayıcınız olan, bağlı olduğunuz ağ tarafından ayarlanan çözücüyü otomatik olarak kullanır. İnternet sağlayıcınızın hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi bildiği anlamına gelir.

Kişisel İnternet Güvenliği için HTTPS ;

HTTPS bağlantınızı telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan ziyaret ettiğiniz siteye kadar korur. Çoğu büyük web sitesi HTTPS etkindir ve adres çubuğundaki yeşil asma kilit gibi görünür. HTTPS, birisinin internet trafiğinizi takip etmesini ve aktarım sırasında verilerinizi çalmasını neredeyse imkansız kılar. Tarayıcınız yeşil renkte her yandığında veya bir asma kilit yanıp söndüğünde, HTTPS bilgisayarınız ile web sitesi arasındaki bağlantıyı şifreler. Herkese açık bir Wi-Fi ağında olsanız bile, HTTPS özellikli bir web sitesi sizi aynı ağdaki meraklılardan koruyacaktır.

4 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir