Web Yöneticisi Araçları nedir? | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Web Yöneticisi Araçları nedir?

Blog site veya web sitesi oluştururken sık sık duyduğumuz terimler vardır. Webmaster ve Web Yöneticisi Araçları, blog yazarken en sık kullanılan terimlerden ikisidir.

Web yöneticileri, sitelerini optimize etmek ve sitelerinin seçili sorgular için arama motorlarında gösterildiğinden emin olmak için çeşitli araçlara ihtiyaç duyar. Web Yöneticisi Araçları, Arama Motoru sağlayıcısı tarafından web sitesinin izlenmesi ve optimizasyonu amacıyla sunulan pakettir. Google, Bing ve Yandex gibi her arama motorları, siteyi optimize etmek için kendi araçları bulunmaktadır. Bu araçlar, arama tarayıcılarını siteniz hakkında bilgilendirmeye ve arama sonuçlarında dizine eklemelerine , görüntülemelerine yardımcı olur. Web Yöneticisi Araçları terimi Google’da çok popüler hale geliyor. Bing ve diğer arama motoru sağlayıcıları isimlerini korumaya devam etse de, Google adı Google Arama Konsolu olarak değiştirdi. İnsanlar hala Web Master Tools olarak kullanıyor.

Web Yöneticisi Araçları hesap alma işlemi ;

Google ve Bing gibi tarayıcılarda hesap açmak için Gmail veya Microsoft e-posta kimliğini kullanarak bir Web Yöneticisi Araçları hesabına kaydolmalısınız. Yahoo! Bing arama motorunu kullanır ve bu nedenle ayrı bir hesap veya optimizasyona ihtiyacınız yoktur. Tüm Web Yöneticisi Araçları hesabındaki ortak özellikleri şu şekilde:

URL Gönderimi;

Web Yöneticisi Araçları (WebMasterTools), sitenizi Google, Bing ve Yandex gibi arama motorlarına gönderebileceğiniz bir yoldur. Site sahiplerinin sitelerini endeksleme durumunu izlemelerine yardımcı olur. Sitenizi arama motorlarına sunabilseniz de, bu liste yalnızca içerik kalitesine ve her arama motorunun izlediği algoritmaya bağlıdır. URL ekledikten sonra, sayfalarınıza bir parça HTML kodu ekleyerek sahipliğini doğrulamanız gerekir.

Site Haritası Gönderimi; 

Site Haritası, arama motoru tarayıcılarının sitenizin yapısını tanımlamasına yardımcı olan bir gezinme sistemidir. Bu ayrıca tarayıcıların içeriğin önemini uygun şekilde anlamalarına yardımcı olacaktır. Site Haritası, basit metin biçiminde veya XML biçiminde olabilir.

Bilgi Tarama;

Sitenizi ve XML Site Haritanızı gönderdikten ve doğruladıktan sonra, arama motoru tarayıcılarının sitenizi taraması ve sayfaları veritabanında dizine eklemesi bir hafta kadar sürebilir. Tarama süresi farklı arama motorları için farklı olabilir ve tarama sıklığı üzerinde kontrol sahibi değilsiniz. Burada önemli olan, dikkatinizi gerektiren tarama hataları. Örneğin, 500 dahili sunucu hatası görüyorsanız, siteniz muhtemelen kapalıydı veya tarayıcılar sayfalara erişemiyordu. Dizin kapsamı sorunlarını kontrol edebilir ve gerekirse sayfaları yeniden gönderebilirsiniz.

İç ve Dış Bağlantı Detayları ;

Web Master Tools, sitenize hem iç hem de dış bağlantılar gösterir. Dahili bağlantılar, sitenizdeki bir sayfadan diğerine menüler ve gezinme bağlantıları gibi sitenizdeki bağlantılardır. Dış bağlantılar sitenize Backlink olarak da adlandırılan başka bir kişiyi işaret ediyor. Bu, sitenizi gösteren ve iyi miktarda bağlantıya sahip olduğunuzdan emin olmanız ve kontrol etmeniz gereken en faydalı bilgilerdir. Arama motorları, geri bağlantıları, arama sonuçlarının en üstünde listelemek için harika bir faktör olarak görür.

Arama Sorguları;

Arama sorguları bölümü, sitenize trafik getiren arama sorgularının bir listesini sunar. Her sorguyu ve açılış sayfasını ayrıntılı olarak analiz edebilir ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için içeriği buna göre optimize edebilirsiniz.

Site Optimizasyonu için Web Yöneticisi Araçları

Web sitesi oluşturmak artık yeterli değil ve web yöneticileri, sitelerinin performansını çeşitli açılardan optimize etmek ve izlemek için çeşitli araçlara ihtiyaç duyuyor. Web sitesi sahibinin, sitelerini arama motorlarına göndermek ve her sayfanın , anahtar kelimenin performansını izlemek için Web Yöneticisi Araçları hesabına kaydolması gerekir.

4 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir