Veri Merkezi (Data Center) | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Veri Merkezi (Data Center)

Veri merkezi, büyük miktarda veriyi düzenlemek, işlemek, depolamak ve yaymak için işletmelerin veya diğer kuruluşların kullandığı ağ bağlantılı bilgisayarlardan ve depolardan oluşan bir tesistir. İşletmeler genellikle, veri merkezinde bulunan uygulamalara, hizmetlere, verilere büyük ölçüde güvenir. Günlük işlemler için odak noktası ve kritik varlık haline gelir.

Veri merkezleri, en azından sunucular, depolama alt sistemleri, ağ anahtarları, yönlendiriciler ve güvenlik duvarları, ayrıca BT ekipmanını organize etmek ve birbirine bağlamak için kullanılan kablo ve fiziksel raflar dahil olmak üzere her türlü BT ekipmanı için ana depo görevi görür. Veri merkezi ayrıca elektrik dağıtımı da dahil olmak üzere güç dağıtımı ve ek güç alt sistemleri gibi yeterli bir altyapı içermelidir. Kesintisiz güç kaynakları, yedekleme jeneratörleri vb, bilgisayar odası klimaları gibi havalandırma ve veri merkezi soğutma sistemleri, ağ taşıyıcı bağlantısı için yeterli ön hazırlık yapılması gerekiyor. Bütün bunlar, tüm altyapı ve ekipman koleksiyonunu barındırmak için fiziksel güvenlik ve yeterli alan içeren fiziksel bir tesis gerektiriyor.

Veri Merkezi ve Bulut ;

Veri merkezleri, veri merkezi yönetimine bir miktar otomasyon, kullanıcı self servis ve faturalandırma / geri ödeme eklemek için sanallaştırma üzerine kurulu özel bulut yazılımlarını giderek daha fazla kullanıyor. Amaç, bireysel kullanıcıların BT idari müdahalesi olmadan talep üzerine iş yükleri ve diğer bilgi işlem kaynaklarını sağlamalarına izin vermektir.

Veri merkezlerinin genel bulut sağlayıcılarıyla etkileşime geçmesi de giderek artmaktadır. Microsoft Azure gibi platformlar, yerel veri merkezlerinin Azure veya diğer genel bulut kaynakları ile karma kullanımını vurgulamaktadır. Sonuç, veri merkezlerinin ortadan kaldırılması değil, kuruluşların yerel olarak veya bulutta iş yüklerini çalıştırmalarına veya bu örnekleri istediğiniz gibi buluta taşımasına izin veren dinamik bir ortamın yaratılmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir