USB'ye Birden Çok İşletim Sistemi Nasıl Kurulur? | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

USB’ye Birden Çok İşletim Sistemi Nasıl Kurulur ?

Tek bir USB ‘den birden fazla işletim sistemi çalıştırmak ister misiniz? Belki canlı ortama önyükleme yapabilir, hatta işletim sistemini yükleyebilir mi? Multiboot USB sürücüler, Windows için canlı Linux dağıtımlarına ve kurulum ortamlarına ev sahipliği yapabilir. Bu, açıkça bilgisayarın işletim sisteminin dışındaki , bilgisayara bakım sağlamak için tasarlanmış küçük işletim sistemleridir.

Bu yazımda, çift önyükleme (dual-boot) ve çok önyükleme (multiboot) USB medya oluşturabilen birkaç ücretsiz Windows programını inceliyorum. Tercihen 8 GB’den büyük USB sürücü kullandığınızdan emin olun!

1. WinSetupFromUSB :

WinSetupFromUSB, Windows’u USB ve çok önyüklemeli USB’lerden yüklemek için önerilen bir seçimdir. Çoklu önyükleme yazılımı seçeneği WinSetupFromUSB, yalnızca Windows 2000 / XP ve sonraki sürümleri ile Linux ve BSD ile uyumludur.

WinSetupFromUSB kullanmak kolaydır. Yazılımı açın ve açılır menüden USB diskinizi seçin.

Ardından, tercih ettiğiniz işletim sistemlerinin yanındaki düğmeyi kontrol edin.

Ardından, multiboot USB’nize kurmak istediğiniz işletim sistemini içeren birime göz atmanız gerekir. Hazır olduğunuzda, Git düğmesine tıklayın.

Son olarak, yükleme tamamlandığında, “Job Done” mesajı göreceksiniz.

Genel olarak, WinSetupFromUSB’nin kullanımı oldukça kolaydır ve hızlı yazma süresi sunar. Ayrıca QEMU modu var ve küçük, taşınabilir bir uygulama.

İndir : WinSetupFromUSB 

2. MultiBootUSB :

MultiBootUSB, bu tür görev için oldukça popüler programdır. Yazılım ayrıca taşınabilir uygulamadır, USB sürücünüzden çalıştırılır ve yüklemeniz gerekmez. Bu, bir şeyleri değiştirmek istiyorsanız, ancak evinizde ya da ofisinizde olmadığınızda, size büyük esneklik sağlar.

Birden fazla önyüklenebilir işletim sistemi dağıtımı eklemek kolaydır, “Select image” seç altında göz atın ve ISO’nuzu seçin. MutiBootUSB Windows ve Linux’ta çalışırken, yalnızca Linux Live USB sistemleri oluşturabileceğinizi unutmayın.

Yüklemek istediğiniz dosyayı seçtikten sonra, dosyaları bölüme kaydedebilmek istiyorsanız, istediğiniz kalıcılık miktarını seçin ve “Install distro” tıklayın.

MultiBootUSB’nin harika bir özelliği, bilgisayarınızı yeniden başlatmadan hem Linux ISO’larını hem de USB çubuğunu test etmenizi sağlayan QEMU sanallaştırma yazılımının eklenmesidir.

USB ‘ye birden fazla Linux dağıtımı koymak için basit yöntem olan MultiBootUSB çok hafif bir seçenektir.

İndir :  MultiBootUSB

3. XBoot :

XBoot, MultiBootUSB’den çok daha fazla belgeye sahiptir, ancak her iki programın da kullanımı çok fazla talimat gerektirmez. XBoot da benzer deneyim sunar ve aynı zamanda hareket halindeyken kullanımını kolaylaştıran taşınabilir bir ortamdır.

XBoot’un kurulumu oldukça basittir. Yürütülebilir dosyayı çift tıklatın ve saniye içinde açılır. Oradan, ISO’larınızı eklemek oldukça kolaydır , ana kutuya sürükleyip bırakın.

480/5000Ardından, USB Oluştur düğmesine tıklayın. Program sizden ISO’ları kurmak istediğiniz USB sürücüsünü ve kullanmak istediğiniz önyükleyici türünü seçmenizi isteyecektir. USB çubuğunuz FAT32 olarak biçimlendirilmişse, XBoot Syslinux’u önerir. USB çubuğu NTFS’ye biçimlendirilmişse, Grub4DOS önerilir. Ayrıca, Bootloader yükleme seçeneğini de seçebilirsiniz, ancak USB çubuğunun önyüklenebilir olmasını istediğiniz için muhtemelen bunu görmezden gelirsiniz.

Tamam’ı tıklayın.

Xboot ayrıca, canlı CD ISO önyükleme yapabileceğiniz veya yeni yaptığınız USB’yi önyükleyebileceğiniz aynı QEMU özelliklerine sahiptir.

Biraz daha önemli program olmasına rağmen, XBoot, MultiBootUSB’den biraz daha hızlı çalışır. Bir başka güzel dokunuş ise ISO dosyalarını doğrudan XBoot indirici üzerinden indirebilmek.

İndir :  Xboot

4. YUMI: Your Universal Multiboot Installer :

YUMI, bu listedeki diğerleri kadar zengin özelliklere sahip olmayan, ancak birden fazla önyüklemeli USB sürücü oluşturmak için sağlam seçim olan saygın bir araçtır.

YUMI biraz farklı iş akışına sahip. İstediğiniz dağıtımı listeden seçin, sabit sürücünüzdeki ISO’ya göz atmadan önce veya seçtiğiniz dağıtımın giriş sayfasına verilen bağlantıyı takip edin.

Dağıtımınızı seçin, bu durumda Lubuntu ve ISO’yu sabit sürücünüzde bulun.

Hazır olduğunuzda, Oluştur’u tıklayın. Birkaç dakika sürecek. Ardından, sürücünüze daha fazla OS görüntüsü eklemek için işlemi tekrarlayabilirsiniz. Ayrıca, YUMI, MultiBootUSB veya XBoot’un QEMU araçlarına sahip değildir.

İndir : YUMI

4 Comments

  1. Uzun zamandır böyle bir uyuglama arıyordum Xboot ile aynı usb belleğime hem windows’un hemde Elementary Os’un isosunu yazdırabildim. Elinize sağlık.

    1. Xboot güzel bir tercih olmuş. Xboot ‘a benzer birçok uygulamaya ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar 🙂

  2. 10.10.2020 tarihinden itibaren hangi uygulamayı indirip kurdum ise pc’ye taktigimda boot etmiyor. Ne ile ilgili olabilir hiç bir fikrim yok. Sadece bu bilgiye ulaşabildim.

    Bu araçlar tarafından üretilen çift ISO x32 ve x64 henüz desteklenmiyor ve yakında olmayacak, çünkü Microsoft varsayılan konumları değiştirdi ve bu tür bir yapıyı ilk kez kullandıklarında, desteklenmeleri için ciddi bir yeniden yazma gerektirecekti.
    Boot.wim \ sources klasöründe olduğu sürece tek ISO’lar çalışmalıdır.

    1. Bios boot menüden usb ile başlatma seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Aksi halde Usb’yi görmez, bilgisayar harddiskten başlar. İndirdiğiniz ISO dosyaları bozuk olabilir. ISO dosyaları çalışıyor mu ? Kontrol edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir