Ünlü Hackerlar ve Etkileyici Hikayeleri | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Ünlü Hackerlar ve Etkileyici Hikayeleri

Tüm bilgisayar korsanları bilindiği gibi kötü amaçlı değildir. En iyileri “beyaz şapka korsanları” olarak adlandırılıyor ve bilgisayar güvenliğini artırmak için hack kullanıyorlar. Amacı sadece eğlenmek olan bilgisayar korsanlarına ise “gri şapka korsanları” denir. Kötü niyetli bilgisayar korsanları hangi türdedir ?

Onlar “siyah şapka korsanları” olarak adlandırılıyor. Yaptıkları işte en iyileri olmasına rağmen, tarihin gösterdiği gibi çok fazla zarara neden olabilirler. Dünyanın en ünlü bilgisayar korsanlarının geçmişte neler yaptıkları ve şuan nerede olduklarını araştırdım. Keyifli okumalar 🙂

1. Kevin Mitnick

ABD Adalet Bakanlığı onu “ABD tarihinde en çok aranan bilgisayar suçlusu” olarak nitelendirdi. Kevin Mitnick’in hikayesi o kadar vahşi ki Track Down adlı filmin temeli bile oldu.

Ne yaptı?

Digital Equipment Corporation’ın ağına girdiği için bir yıl hapis yattıktan sonra, üç yıl boyunca denetimli olarak serbest bırakıldı. Ancak bu sürenin sonuna doğru kaçtı ve ulusal savunma uyarı sisteminin ihlal edilmesini ve şirket sırlarını çalmayı içeren 2,5 yıllık bir hackleme çılgınlığı yaşadı.

Şimdi Nerede ?

Mitnick sonunda yakalandı ve beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu yıllar boyunca tamamen görev yaptıktan sonra, bilgisayar güvenliği konusunda danışman ve kamu sözcüsü oldu. Şimdi Mitnick Security Consulting, LLC firmasını işletiyor.

2. Jonathan James

Jonathan James’in “c0mrade” olarak bilinen trajik bir hikayesi var. Genç yaşta suç işlemeye başladı, birkaç ticari ve devlet ağına girmeyi başardı ve bunun için cezaevine gönderildi.

Ne yaptı?

James sonunda NASA’nın ağını hackledi ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nun nasıl çalıştığını öğrenmek için yeterli kaynak kodunu indirdi. NASA, ihlali araştırırken, 41.000 $ ek maliyetle ağını üç hafta boyunca kapatmak zorunda kaldı.

Şimdi Nerede ?

2007 yılında, birçok yüksek profilli şirket, sayısız kötü niyetli ağ saldırısına maruz kaldı. James herhangi bir müdahaleyi reddetmesine rağmen, şüphelenildi ve soruşturuldu. 2008’de James, işlemediği suçlardan mahkum olacağına inandığı için intihar etti.

3. Albert Gonzalez

Albert Gonzalez, ShadowCrew adlı bir hacker grubunun lideri olarak başladı. ShadowCrew, kredi kartı numaralarını çalmanın ve satmanın yanı sıra, kimlik hırsızlığı suçları için sahte pasaportlar, sağlık sigortası kartları ve doğum sertifikaları da hazırladı.

Ne yaptı?

Albert Gonzalez, iki yıl boyunca 170 milyondan fazla kredi kartı ve ATM kartı numarası topladığında internet şöhretine başladı. Depolanan kredi kartı numaralarını da çalmak için TJX Şirketleri ve Heartland Payment Systems veritabanlarına girdi.

Şimdi Nerede ?

Gonzalez 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve 2025 yılında serbest bırakılması planlandı.

4. Kevin Poulsen

“Dark Dante” olarak da bilinen Kevin Poulsen, karmaşık telefon sistemleri bilgisini kullanarak 15 dakikalık şöhretini kazandı. Bir noktada, radyo istasyonunun telefon hattını hackledi ve kendisini kazanan arayan olarak belirledi ve kendisine yepyeni bir Porsche kazandırdı. Medyaya göre, “Bilgisayar suçu Hannibal Lecter “idi.

Ne yaptı?

Poulsen, federal sistemlere girdiğinde ve telefon dinleme bilgilerini çaldığında FBI’ın arananlar listesine girdi. Daha sonra süpermarkette tutuklandı ve 51 ay hapis cezasına ve iade edilmek üzere 56.000 dolarlık bir hapis cezasına çarptırıldı.

Şimdi Nerede ?

Poulsen, 1995 yılında hapisten çıktıktan sonra yolunu değiştirdi. Gazeteci olarak çalışmaya başladı ve şu anda Wired için katkıda bulunan bir editör. 2006’da MySpace’teki 744 suçluyu tanımlamak için kolluk kuvvetlerine bile yardım etti.

5. Nasa Hacker Gary McKinnon

İnternette “Yalnız” olarak bilinen Gary McKinnon’un, tüm zamanların en büyük askeri bilgisayar korsanıdır.

Ne yaptı?

Şubat 2001 – Mart 2002 arasında geçen 13 aylık bir süre zarfında McKinnon, ABD Silahlı Kuvvetleri ve NASA’ya ait 97 bilgisayara yasadışı bir şekilde erişmiştir. Yalnızca enerji ve UFO kapsamaları hakkında bilgi aradığını iddia etti, ancak ABD makamlarına göre bir dizi kritik dosyayı silerek 300’den fazla bilgisayarı çalışamaz duruma getirerek 700.000 $ zarar verdi.

Şimdi Nerede ?

İskoç asıllı ve Birleşik Krallık dışında faaliyet gösteren McKinnon, 2005 yılında iadesi ile karşı karşıya kaldığında Amerikan hükümetinden kaçmayı başardı.

6. Robert Tappan Morris

Robert Tappan Morris, bilgisayar bilgisini, Bell Labs ve daha sonra NSA’da bilgisayar uzmanı olan babası Robert Morris’ten aldı. Morris, dünyanın bilinen ilk bilgisayar solucanının yaratıcısı olarak tanımlandı.

Ne yaptı ?

1988’de Cornell Üniversitesinde öğrenciyken Morris Worm’u yarattı. Program internetin büyüklüğünü ölçmeyi amaçlıyordu, ancak bir kusuru vardı: bilgisayarlara birden çok kez virüs bulaştırabilirdi ve her enfeksiyon bilgisayarın daha da yavaşlamasına neden olabilirdi. 6.000’den fazla bilgisayarı kullanılamaz hale getirdi.

Şimdi Nerede ?

1989’da Robert Tappan Morris’in Bilgisayar Hile ve Suistimal Yasasını ihlal ettiği tespit edildi. Üç yıl denetimli serbestlik, 400 saat kamu hizmeti ve 10,050 dolar para cezasına çarptırıldı. Sonunda Y Combinator’ü kurdu ve şimdi Massachusetts Institute of Technology’de görevli bir profesör.

7. Loyd Blankenship

Hacker çevrelerinde “Mentor” olarak bilinen Loyd Blankenship, 1970’lerden beri aktif bir hacker olmuştur. Geçmişte, özellikle de Legion of Doom (LOD) gibi birçok hack grubunun üyesiydi.

Ne yaptı ?

Blankenship, 1986’da tutuklandıktan sonra yazdığı “Mentor’un Son Sözleri” adlı bir makale hazırladı. Deneme, kültür korsanlığı için bir tür köşe taşı olarak görülmeye başlandı.

Şimdi Nerede ?

Blankenship, 1989’da GURPS Cyberpunk’ta çalışmak için Steve Jackson Games tarafından işe alındı. ABD Gizli Servisi 1990 yılında evine baskın düzenledi ve oyunun kural defterine el koydu buna “bilgisayar suçu için el kitabı” dedi. Hack’den vazgeçti ve şimdi McAfee’de ürün araştırması ve tasarımının başındaydı.

8. Julian Assange

Julian Assange, 16 yaşında “Mendax” adı altında saldırıya başladı. Dört yıl boyunca Pentagon, NASA, Lockheed Martin, Citibank ve Stanford Üniversitesi de dahil olmak üzere çeşitli hükümet, kurumsal ve eğitim ağlarına girdi.

Ne yaptı?

Assange, 2006 yılında WikiLeaks’i oluşturmaya devam etti. Haber sızıntılarını yayınlamak ve anonim kaynaklardan gelen belgeleri sınıflandırmak için bir platform oluşturdu. Amerika Birleşik Devletleri, 1917 tarihli Casusluk Kanunu uyarınca suçlamak için 2010 yılında Assange hakkında soruşturma başlattı.

Şimdi Nerede ?

Assange şu anda Ekvador vatandaşı ve Londra’da Ekvador Büyükelçiliği’nde görev yaptı ve ABD’ye iade edilmekten korkuyor.

9. Guccifer 2.0

Guccifer 2.0 kimdir? Kimse kesin olarak bilmiyor. İnsan veya insan olarak maskelenen bir grup olabilir. Bu isim, genellikle ABD hükümet yetkililerini ve siyasi öneme sahip diğerlerini hedef alan Rumen hackerı olarak bilinir.

Onlar ne yaptı ?

2016 ABD Cumhurbaşkanlığı Seçimleri sırasında, Demokratik Ulusal Kongre’nin ağı hacklendi. WikiLeaks’e ve başka yerlere binlerce belge sızdırıldı. Pek çok kişi, Guccifer 2.0’ın Rus istihbaratı için kapak olduğuna inanıyor, ancak Vice 2.0 ile yaptığı röportajda, Rumen olduğunu ve Rus olmadığını iddia etti.

Şimdi Neredeler ?

Guccifer 2.0, 2016 ABD Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nden hemen önce ortadan kayboldu, ardından Ocak 2017’de bir kez Rus istihbaratıyla hiçbir bağı olmadığını iddia etmek için tekrar ortaya çıktı.

10. Anonymous

Anonymous, tüm zamanların en iyi bilinen “hacker’ı” olabilir. Anonymous, tek bir kişi değil, gerçek üyeliği veya hiyerarşisi olmayan, merkezi olmayan bilgisayar korsanları grubudur. Herhangi biri Anonim adına hareket edebilir.

Onlar ne yaptı?

2003’teki ilk çıkışlarından bu yana, Amazon, PayPal, Sony, Westboro Baptist Kilisesi, Scientology Kilisesi, Avustralya, Hindistan, Suriye hükümetleri dahil olmak üzere birçok önemli hedefe saldırdılar.

Şimdi Neredeler ?

Anonymous, bugüne kadar hacktivism devam ediyor. 2011’den bu yana, LulzSec ve AntiSec iki hack grubu Anonymous’dan geldi.

4 Comments

  1. Ben Hackerlara ya da gruplarına yakalananlar ya da yakalanmayanlar, deşifre olanlar ya da olmayanlar olarak bakıyorum. Ki bence bu işte başarının kıstası gizli kalabilmektir. Teşekkürler bilgilendirme için.

  2. A.B.D.nin azılı bilgisayar suclularini ıslah ederek kamu sözcüsü, eğitimci, profesör v.b. yapmasını, onların bilgilerini kamu yararına kullanmasını takdir ediyorum.

    Çok zeki, özel beyinler bu insanlar. Neyse ki, benim blogumda onlara cazip gelecek bir şey yok.)

    1. Genel anlamda bu tarz özel yeteneklere sahip insanlar ıslah edilip kamu yararına kullanılıyor. Siz gerekli güvenlik önlemlerini aldıysanız problem yok 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir