Uçtan uca şifreli mesajlar | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Uçtan uca şifreli mesajlar

Facebook , sahip olduğu mesajlaşma uygulamaları için uçtan uca şifreleme yapmayı planlıyor. Whatsapp’ta aktif olarak kullanılan şifreleme sistemi artık Massenger ve İnstagram için de kullanılacak.

Facebook, WhatsApp ve Facebook Messenger dahil olmak üzere şirketin mesajlaşma platformlarında daha kapsamlı bir entegrasyon çabasının bir parçası olarak Instagram mesajları için uçtan uca şifreleme yapmayı planlıyor.

Facebook Instagram mesajlarına uçtan uca şifreleme ekliyor. Bu, ilk defa Instagram kullanıcılarına yeni bir güvenlik ve gizlilik düzeyi getirecektir. Facebook ayrıca, Facebook Messenger’ı varsayılan olarak şifrelemeye başlayacak.

Şimdiye kadar, yalnızca WhatsApp mesajları varsayılan olarak şifrelenmiştir. Planlar, şirketin insanları daha uzun süre platformda tutma çabasının bir parçası olan The Times, şirketin 2.2 milyar kullanıcısı olduğu zamanda dizi gizlilik skandalının ve güvenlik olayının ardından kullanıcı güveninin azaldığını yönünde. Uçtan uca şifreli mesajlar gönderenin ve alıcının ötesinde okunamaz. Kendini döngüden çıkarırken erişebileceği veri miktarını azaltır ve bilgisayar korsanları tarafından teorik olarak çalınabilir.

Facebook’un konuyla alakalı resmi açıklaması ; 

“Yapabileceğimiz en iyi mesajlaşma deneyimlerini oluşturmak istiyoruz; insanlar mesajlaşmanın hızlı, basit, güvenilir ve özel olmasını istiyor. Mesajlaşma ürünlerimizin daha fazlasını uçtan uca şifrelenmiş hale getirmek için çalışıyoruz ve ağ üzerinden arkadaşlarınıza ve ailenize daha kolay ulaşmanın yollarını düşünüyoruz.”

Ancak entegrasyonun Avrupalı ​​düzenleyiciler tarafından nasıl karşılanacağı herkesin tahmininde bulunuyor. Facebook, iki yıl önce, WhatsApp kullanıcı verilerini, Birleşik Krallık’ın veri koruma makamlarının talebi üzerine reklam için sosyal ağla paylaşmaya başlama planlarını geri alarak planı Avrupa kıtasında buz üzerinde bıraktı. Şartlar ve koşullarında önerilen değişikliklere göre, WhatsApp, kullanıcının hesabını doğrulamak için kullanılan telefon numarasını ve hizmeti en son kullandıklarında paylaşırdı. Bu, WhatsApp için gerçek dünyaya ait bir kimliğe gerek olmadığı ve kullanıcıların gerçek adlarını göstermelerini gerektiren Facebook’un aksine, gizlilikle ilgili endişelere yol açtı.

Facebook, henüz planlanan entegrasyonunun ilk aşamalarına değinerek, sorunu nasıl yönlendirmeyi planladığına dair henüz bir cevabı olmadığını kabul etti. Uygulama entegrasyonlarının 2019 için önceliğe sahip olduğu ve 2020 sürümüne dikkat ettiği söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir