TypeScript'e Giriş | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

TypeScript’e Giriş

JavaScript , Web geliştirme için üretilmiştir ve diğer programlama dillerinden farklı kuralları vardır. Daha belirgin farklardan biri, JavaScript’in dinamik olarak yazılmasıdır, yani değişkenler oluştururken türleri bildirmeniz gerekmez. C, C # ve Java gibi diller de değişken türleri bildirmeniz gerekir. Bunlara statik yazılan değişkenler denir. Statik olarak yazılan değişkenleri kullanan diller, daha fazla kararlılık sunabilir ve koddaki hataları azaltabilir. TypeScript, JavaScript ve geleneksel programlama kuralları arasındaki boşluğu doldurur. Bu yazımda JavaScript ve TypeScript arasında ki farkları inceliyorum ve TypeScript ‘e giriş yapıyorum.

Değişken Tipleri ;

Java değişkeni tanımlama örneği ile başlayalım.

Yukarıda tanımladığım sayi değişkeni integer değişken türüdür. İçerisinde 10 sayısı bulunmaktadır.Tüm programlama dillerinde genellikle sayısal değerler integer türde ki değişkenlerde tutulur. Bazı değişken türlerine göz atalım ;

  • int : normal sayılar
  • float : ondalık sayılar
  • char : ‘x’ veya ‘a’ gibi tek karakterler
  • string : “Merhaba” ve “iyi akşamlar ” gibi sözel karakterler
  • boolean : doğru veya yanlış değerler

JavaScript ‘i temel seviyede öğrenmek istiyorsanız buraya göz atmalısınız.

TypeScript Nedir?

TypeScript, Microsoft tarafından geliştirilen ve kodunuza değişken türleri tanıtan JavaScript sürümüdür. Yeni oluşturulmuş ayrı bir dil değil; düz JavaScript üzerinden üretilen paket olarak düşünün. JavaScript ile çok benzer söz dizimine sahiptir, bu yüzden başlamak kolaydır. Ne kadar benzer olduklarını göstermek için, hem JavaScript hem de TypeScript’te aynı kodu yazalım.

JavaScript:

TypeScript:

TypeScript’te değişken bildirdiğinizde, türü aynı anda bildirirsiniz. Büyük etkisi olan küçük değişiklik diyebiliriz. Ekstra yazılım indirmenize yok; TypeScript dosyaları, herhangi bir web uygulamasında kullanılabilen normal JavaScript dosyalarında derlenir. Typescript dosyaları (TS dosyaları.) olarak kaydedilir.

TypeScript Nasıl Kurulur?

TypeScript kullanmaya başlamak için yapmamız gerekenler :

  • Node.js paket yöneticisi (NPM) aracılığıyla
  • TypeScript’in Visual Studio eklentilerini yükleme

Komut satırı ile NPM kurulum kolaydır:

TypeScript Avantajları ;

Web geliştirme için TypeScript kullanmanın birçok nedeni vardır.

Yazılan Değişkenler ; TypeScript, kodunuzda ki değişkenlere tür atamanıza olanak tanır. Örneği başlangıçta gördünüz, ancak bu size nasıl yardımcı oluyor?

Değişkenlerinize tip atarsanız daha profesyonel proje geliştirmiş olursunuz. Uygulamanızı planlarken yazdığınız her değişkeni düşünmeye zorlar. Bu, hataların daha sonra kodda yapılmasını önler, uygulamanızı okumayı kolaylaştırır ve kodunuzu rahatlıkla test edebilirsiniz. TypeScript, değişken oluşturmak için size birçok seçenek sunar.

integer ;

Strings ;

Boolean Değişkenler ;

Diziler ;

TypeScript’ te diziler bu şekilde tanımlanır. Dizideki değer türünü ve ardından köşeli parantezleri kullanıyoruz.

Any ; Değişkenin ne olabileceğinden emin olmadığınız zaman size daha fazla esneklik sağlar. Değişkenlerin değerini serbestçe değiştirebilirsiniz.

Void : Değişkene hiçbir tür atanmamasını istediğinizde Void türler kullanılır. Bu, herhangi bir değer döndürmeyen işlevler için mükemmeldir.

Ek Özellikler ;

TypeScript, JavaScript ile daha fazlasını yapmanıza olanak tanıyan bazı ek özellikler ve türler sunar.

Kayıt Düzeni : Tuple sabit sayıda tanımladığımız özel dizilerdir. Bu öğelerin farklı türleri olabilir, ancak Tuple bildirdiğiniz sırayla türlere yapışmalıdır.

Nesne sınıfları : Nesne sınıfları, arabirimler ve kalıtım, TypeScript’te desteklenir. JavaScript, nesne yönelimli programlama için sınıf sistemine sahip değildir. JavaScript çok benzer, ancak tamamen aynı olmayan bir prototip sistemi kullanır. Nesneye yönelik çalışmalarınızda yetersiz kaldığı yerde TypeScript devreye girer. Yapıcılar ile sınıf oluşturalım

Fonksiyonlar :

Yazımın sonuna geldik. Umarım faydalı olmuştur. TypeScript’i daha önce duydunuz mu ? TypeScript ‘i daha önce kullandınız mı ? Deneyimlerinizi benimle yorum yaparak paylaşabilirsiniz. Saygı ve sevgilerimle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir