System32 dosyasını silerseniz ne olur? | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

System32 dosyasını silerseniz ne olur?

System32, Windows 2000’den bu yana her Windows sürümünde bulunan bir klasördür. C: \ Windows \ System32 konumunda bulunur ve Windows’un düzgün çalışmasını sağlamak için hayati önem taşıyan her türlü dosya ve klasörü içerir. Genel olarak, System32 içeriğinin çoğunu iki gruba ayırabilirsiniz:

  • DLL (Dynamic Link Library)  , programların Windows’un parçalarına erişmesine ve standart görevleri gerçekleştirmesine izin verir. Örneğin, DLL dosyası bilgisayarın ses çalmasına izin verebilir, diğeri ise otomatik Windows Güncelleştirmelerini etkinleştirebilir. Bilgisayarınızı başlattığınızda birçok DLL çalışmaya başlar.
  • EXE (Executable) dosyaları , yazılım uygulamaları ve yardımcı programlardır. Word veya Chrome gibi yazılımı her açtığınızda çalıştırılabilir dosyayı başlatırsınız. Ancak, System32 içindeki EXE dosyaları daha önemlidir: Olay Görüntüleyicisi ( eventvwr.exe ) gibi Windows yardımcı programlarının yanı sıra , bunlar winlogon.exe gibi hayati Görev Yöneticisi işlemleri için çalıştırılabilir dosyaları içerir . Bu olmadan, PC’nize giriş bile yapamazsınız.

Bunların yanı sıra, System32 ayrıca sürücü klasörü , dil dosyaları ve daha fazlasını içerir.

System32 klasörünü silme ;

System32 dosyasını silmek tek tıklamayla yapılan bir iş değildir. Korunan sistem klasörü olduğundan, silmeyi denerseniz Windows erişiminizi reddeder. Deneyimsiz kullanıcıların yanlışlıkla klasörü silmelerini engellemek için yeterlidir.

Ancak, ısrarcıysanız, yıkım yolunuz boyunca devam edebilirsiniz. Klasöre sahip olmak, onu silmeye izin verir, ancak Windows, System32 içinde birçok dosyayı aktif olarak kullanması nedeniyle bunu tekrar engeller. System32 içindeki dosyaları silmeye başlayabilir veya daha verimli şekilde silmek için Komut İstemi’ni kullanabilirsiniz. Bunu yaptıysanız, Windows şu anda kullanılmayan dosyaları silmenize izin verir.

System32 içindeki rasgele dosyaları silmeye devam ederseniz, bilgisayarınız yavaş yavaş çökmeye başlar. Program başlatmak, Başlat Menüsü’nden arama yapmak ve Windows yardımcı programlarını açmak gibi temel işlevler, bağımlı oldukları dosyaları sildiğiniz için artık çalışmaz. 

Neleri sildiğinize bağlı olarak, muhtemelen bilgisayarınızı normal bir şekilde kapatamazsınız bile. Kapatma yaptıktan ve yeniden başlattıktan sonra, muhtemelen bu kritik DLL’ler olmadan Windows’un önyükleme yapmayacağını göreceksiniz. Açıkçası, Windows bu noktada kullanılmaz hale gelir. Bu kadar ileri gittiyseniz, her şeyin tekrar düzgün çalışması için Windows’u yeniden yüklemeniz gerekir. Sistem Geri Yükleme gibi işlevler büyük olasılıkla eylemleriniz tarafından bozulur, bu nedenle sıfırdan yeniden yüklemeniz gerekir.

System32 vs. SysWOW64: Fark nedir?

Windows’un 64 bit sürümlerinde, ayrı Program Dosyaları (x86) dizini gibi birkaç klasör farkının olduğunu fark edeceksiniz.  Bir göz atın, iki klasörün aynı ada sahip birçok dosya içerdiğini göreceksiniz. Program Files (x86) gibi , Windows 32 bit programları ile uyumluluk için bu iki ayrı dizinleri içerir. 32 bit program 64 bit DLL dosyasını yüklemeye çalıştıysa, çökecektir.

Ama garip olan, 64-bit sistemlerde, System32’nin 64-bit dosyalara sahip olması, SysWOW64 ise 32-bit dosya içeriyor. Bu, işletim sisteminin 64 bit sistemde bile 32 bit programları düzgün şekilde çalıştırmasını sağlayan bir hizmettir.

Peki bu nasıl gerçekleşiyor ? Uygun klasörleri kullanmak için 32 bit işlemleri otomatik olarak yeniden yönlendirmektir. 64 bit yazılımın var olduğunu bile bilmeyen 32 bit program, doğal olarak  System32 klasörüne erişmeye çalışır . Ancak WoW bunun yerine  SysWOW64’ü  kullanması için yönlendirir . Aynısı Program Files ile de olur .

Birçok eski 32 bit programın, System32 ve Program Dosyalarına erişmesi zor kodlandığından, bu yeniden yönlendirme yöntemi, 32 bit ve 64 bit programlarının her ikisinin de kolayca tek bir sistemde çalışmasına izin verir. Biraz kafa karıştırıcı, ama şimdi bunun nedenini biliyoruz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir