SSL Güvenlik Sertifikası | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

SSL Güvenlik Sertifikası

Her defasında bir yeşil kilit simgesi ile web sitenizi koruyun.

SSL, Güvenli Yuva Katmanı anlamına gelir ve kısacası, internet bağlantısını güvenli kılmak ve iki sistem arasında gönderilen hassas verileri korumak, suçluların olası kişisel bilgiler de dahil olmak üzere aktarılan bilgileri okumasını ve değiştirmesini engellemek için kullanılan standart teknolojidir. İki sistem bir sunucu ve bir müşteri (örneğin, bir alışveriş sitesi ve tarayıcı) veya sunucudan sunucuya (örneğin, kişisel olarak tanımlanabilir bilgilere sahip veya bordro bilgisine sahip bir uygulama) olabilir.

Bunu, kullanıcılar ve siteler arasında veya iki sistem arasında aktarılan verilerin okunması imkansız kaldığından emin olarak yapar. Transit veriyi karıştırmak için şifreleme algoritmaları kullanır, hacker’ların bağlantı üzerinden gönderildiği gibi okumasını önler. Bu bilgiler, kredi kartı numaralarını ve diğer finansal bilgileri, adları ve adresleri içerebilecek hassas veya kişisel herhangi bir şey olabilir.

TLS (Aktarım Katmanı Güvenliği), yalnızca güncellenmiş, daha güvenli bir SSL sürümüdür. Güvenlik sertifikalarımızı hala SSL olarak adlandırıyoruz çünkü daha yaygın kullanılan bir terimdir, ancak Symantec’ten SSL satın alırken ECC, RSA veya DSA şifreleme seçeneği ile en güncel TLS sertifikalarını satın alıyorsunuz.

Bir web sitesi bir SSL sertifikasıyla güvence altına alındığında, URL’de HTTPS (Köprü Metni Aktarım Protokolü Güvenli) görünür. Sertifika veren ve web sitesi sahibinin şirket adı da dahil olmak üzere sertifikanın detayları, tarayıcı çubuğundaki kilit simgesine tıklayarak görüntülenebilir.

4 Comments

  1. hocam bunu nasıl uyguluyoruz alan adı aldığımızda bu sorun ortaya çıkıyor ve siteyi güvenli hale getirmek için ne yapmalıyız?

    1. Hosting firmanızdan alabiliyorsunuz. Ya da farklı SSL sertifikası sağlayan sitelerden de alabiliyorsunuz. Cpanel’e geçip Güvenlik > SSL diyerek sertifikanızı onaylıyorsunuz.

    1. Merhabalar ,
      Google ‘da SSL sertifika fiyatları şeklinde bir arama yaparsanız birçok sonuca ulaşabilirsiniz. Size güven veren siteden alışveriş yapabilirsiniz. Ben kendi hosting firmamdan alışveriş yaptım. Hosting firmam ücretsiz olarak kurulum gerçekleştirdi. Sizin çalıştığınız hosting firması SSL sertifika servisi veriyorsa kullanabilirsiniz. Onun haricinde internette araştırma yaparsanız uygun fiyata SSL sertifika hizmeti veren birçok firma ile alışveriş yapabilirsiniz. Saygı ve Sevgilerimle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir