Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir? | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir?

Günümüzün büyük sorunu sosyal medya bağımlılığı ve uyarı işaretleri hakkında bilmeniz gerekenler …

Hala sosyal medya bağımlılığının resmi teşhisi bulunmamakla birlikte, ortaya çıkan bu zihinsel sağlık sorunu ile ilgilenen çok sayıda araştırma grubu var. Sosyal medya platformlarının popülaritesi ve insanların özelliklerine artan bağımlılığı zaman içinde büyük ölçüde arttı. Peki sosyal medya bağımlılığı tam olarak nedir? Hobinizin aşırılık eşiğine ulaşıp ulaşmadığını nasıl anlarsınız ve bu konuda ne yapabilirsiniz?

Araştırmacılar tarafından yapılan çalışmaya göre , sosyal medya bağımlılığı madde bağımlılıklarına benzer davranışsal bağımlılıktır. Aşırı ve kompulsif kullanmak , kontrol edilemez dürtü sosyal medya bağımlılığı ile karakterize edilir. Bu kullanım kişinin hayatını, ilişkilerini bozmaya yeterli olduğunu gösteriyor. Sosyal medya bağımlılığı olan kişi, aşırı sosyal medya kullanımı nedeniyle iş yerinde veya okulda görevlerini gerektiği gibi yerine getiremeyebilir. Gerçek hayatta arkadaşlarının veya ailelerinin varlığında yani zamansız şekilde kullanımı kontrol etmekte zorlanabilirler.

Klasik Bağımlılığı Belirtileri

Sert ruh hali değişiklikleri yaşayabilirler veya insanlar kişinin duygusal durumunda gözle görülür değişiklikler görebilirler. Ayrıca, zaman içinde sosyal medyanın giderek artan kullanımı söz konusu olacaktır. Kullanım zamanla sosyal medyada daha bağımlı hale gelir. Sonuç olarak, bu platformlarda geçirdikleri zamanı sınırlamakta zorlanacaklar.

Müdahaleden sonra kişi de geri çekilme belirtileri gösterecektir. Örneğin, sosyal medya kullanımı ara verildiğinde şiddetli ve hoş olmayan endişeli ,ciddi şekilde huzursuz olma gibi duygusal ve davranış sorunları yaşayabilirler.

Psikolojik Risk Faktörleri

Stres, empati, depresyon gibi psikolojik faktörler sosyal medya bağımlılığını tetiklemektedir. İnsanlar daha stresli hale geldikçe, sosyal medyaya daha bağımlı hale gelebilirler. Strese ek olarak, kişinin empati düzeyi bağımlılık geliştirme riskini belirleyebilir. Araştırmacılar, empati konusunda sorun yaşayan ve bu nedenle daha az sosyal yeterliliğe sahip olanların, sosyal etkileşimleri için yüz yüze temas yerine sosyal medyaya daha fazla güvenebileceğini öne sürdüler.

Sosyal Medyaya Bağımlı mısınız?

Sosyal medya kullanımınız sizi rahatsız ediyorsa ve bağımlı olduğunuza dair şüpheleriniz varsa şimdi bu kısmı dikkatlice okuyunuz. Psikologlar, insanların sosyal medya kullanımlarından endişe duyuyorlarsa kendilerine sormaları gereken soruların listesini verdi.

Kendinize sormanız gereken sorular ;

  • Çevrimiçi olmadığınızda, sosyal medyayı düşünürken veya sosyal medyayı kullanmayı planlarken çok zaman harcıyor musunuz?
  • Zamanla sosyal medyayı daha fazla kullanma dürtüsü hissediyor musunuz?
  • Kişisel sorunları unutmak için sosyal medyayı kullanıyor musunuz?
  • Sosyal medya kullanımınızı azaltmaya çalışıyor musunuz?
  • Sosyal medyayı kullanmadığınız zaman huzursuz mu yoksa rahatsız mı oluyorsunuz?
  • Sosyal medya kullanımının arkadaşlık ilişkileriniz veya iş hayatınızda ki çalışmalar üzerinde olumsuz etkiye yol açtığını düşünüyor musunuz?

NOT : Yukarıdaki sorulara cevabınız “EVET” ise profesyonel psikolog desteği almanız gerekiyor.

Sosyal Medya Bağımlılığınız konusunda emin olmak için Yeşilay Teknoloji bağımlılığı hakkında yayınlamış olduğu çalışmayı inceleyebilirsiniz.

Diğer yazılarıma göz atabilirsiniz;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir