Slot İşlemciler - Nostalji yapıyoruz | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Slot İşlemciler – Nostalji yapıyoruz

Sene 1999 ‘a geri dönüyoruz. Bilgisayar teknolojisi hakkında beyin fırtınası yapıyoruz. 99’ların bombası Slot işlemciler..

Eskilerin gözü yaşlı , yeni nesilin bilmediği slot işlemciler için 1999 senesine yolculuk yapıyoruz.

Harici ses kartı , ethernet kartlarının kullanıldığı dönemler anakart üreticileri bu donanımları tümleşik olarak üretmiyorlardı. Anakart teknolojisi gelişmemişti. Bu nedenle bilgisayardan ses alabilmemiz için harici ses kartı ve internet bağlantısı için harici ethernet kartına ihtiyacımız vardı.

ethernet kartı
ses kartı

Sene 1999. Klavye ve fareler PS2 port ile bağlanılıyor. O zamanlar tekerlekli (altında top olan ) fareler popüler tabi ki 😀 40 GB Harddisk’i olan yaşadı. 40 GB depolama kapasitesi 99 senesinde oldukça fazla depolama kapasitesi demekti. Harddisk bağlantıları IDE bağlantı kabloları ile sağlanıyor. SATA bağlantısı yok o zamanlar.

Usb bağlantılı harici floppy disk

USB bağlantılar yeni yeni çıkıyor. Harici floppy diskler de kullanılmaya başlanmıştı. USB 1.1 sürümleri ile 2.0 bile değil yani .. Bu tarz sistemlerde kullanılan işletim sistemleri MS Dos , Windows 98 ve maksimum Windows XP kullanıldı.

Gelelim işlemcilere , 99 yıllarında görmeye alıştığımız günümüzde yaygın olarak kullanılan soket işlemciler yok. Soket işlemciler yerine slot işlemciler vardı. Tıpkı PCI ve Ram slotları gibi anakart üreticileri işlemciler için özel slotlar üretiyorlardı.

İntel Pentium Slot İşlemci

Slot işlemciler, dikdörtgen bir kart şeklinde üretilen işlemci modelidir. Bu işlemciler, anakartın üzerine 90’lik açıyla monte edilir. Kimi işlemci bileşenleri kart üzerindedir. Kartın alt kısmında bulunan bağlantı noktaları ile ana karta bağlanır. İşlemcinin korunması için dış kılıfı vardır. Kılıfın yan yüzeylerine soğutucu takılmaktadır. Slot işlemcilerin üretimi durdurulmuştur.

10 Comments

  1. Technopat’da bilgisayar toplamıştı bunlarla. Eski parçalar çok daha dikkat çekici oluyor .Üstündeki tekonlojileri daha iyi görüyoruz çok hoşuma gidiyorlar 🙂

  2. aaah aaah ne uğraşırdık bu parçalarla, ilk aldığım bilgisayar aklıma geldi. Bilgisayar kasasını açmaya korkardım ya bozulursa diye. 95 yılıydı galiba ilk bilgisayarımız aldığımızda en büyük eğlencemiz Paint uygulamasında resim çizmekti, daha oyun vardır ne de başka bir şey. Bana eski günleri hatırlattığınız için teşekkür ederim

    1. İlginize teşekkür ederim. Eskiler çok güzeldi. Hep yeni teknolojiden bahsediliyor. Eskileri unutmamak gerekir. 🙂

  3. Evet kesinlikle eski teknolojileri de unutmamak gerekli. Az mı hayatımız geçti bu bilgisayarlar ve parçalarıyla. Teşekkürler bu güzel nostalji rüzgarı için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir