Sıvı Soğutmalı Bilgisayar Sistemleri | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Sıvı Soğutmalı Bilgisayar Sistemleri

Gelişen teknoloji ile CPU ve grafik kartı hızları çarpıcı bir oranda artmaktadır. Yeni hızları üretmek için CPU’lar daha fazla transistöre sahip, ve fazla güç tüketiyor. Bu durum, bilgisayar içerisinde daha fazla ısı üretilmesine neden olur. Tüm modern PC işlemcilerine, ısının bir kısmını çevre ortamına taşıyarak hafifletmeyi denemek için ısı alıcıları eklenmiştir. Denemeler sonucu performansı ikiye katlayacak sıvı soğutmalı sistemler ortaya çıktı.

Sıvı soğutma, esas olarak bilgisayarın içindeki işlemciler için radyatör görevi görür. Tıpkı otomobilin radyatöründe olduğu gibi, sıvı soğutma sistemi de sıvıyı işlemciye bağlı soğutucudan geçirir. Sıvı, soğutucudan geçerken, sıcak işlemciden soğutucu sıvıya ısı aktarılır. Sıcak sıvı daha sonra kasanın arkasındaki radyatöre taşınır ve ısıyı kasanın dışındaki ortam havasına aktarır. Soğutulan sıvı daha sonra işleme devam etmek için sistemden bileşenlere geri döner.

Sıvı Soğutma Sisteminin Avantajları ;

Sıvı soğutma, işlemciden ve sistemin dışından ısı çekmede çok daha etkili bir sistemdir. CPU veya grafik çekirdeğinin ortam sıcaklıkları üreticinin elinde olduğundan işlemcide daha yüksek hızlara izin verir. Aşırı overclock tutkunlarının sıvı soğutma çözeltileri kullanımına meyilli olmalarının ana nedeni budur. Sıvı soğutmanın diğer faydası da bilgisayardaki gürültünün azaltılmasıdır. Mevcut soğutucu ve fan kombinasyonlarının çoğu fazla gürültü üretme eğilimindedir, çünkü fanların işlemciler ve sistem üzerinden büyük miktarda hava sirkülasyonu yapması gerekir. Yüksek performanslı işlemciler , duyulabilir gürültü yaratabilen 5000 rpm’den daha yüksek fan hızlarına ihtiyaç duyar.

Genel olarak, sıvı soğutma sistemine iki hareketli parça vardır. Birincisi ; fan , sıvıyı sistem içinde dolaştırmak için sıvıya batırılmış çark görevindedir. Bunlar genellikle gürültü açısından oldukça düşüktür, çünkü sıvı gürültü yalıtkanı olarak işlev görür. İkincisi, radyatörün soğutma borularının üzerinden hava çekmeye yardımcı olmak için kasanın dış tarafındaki bir fandır. Sistemin gürültü miktarını azaltır.

Sıvı Soğutma Sisteminin Dezavantajları ;

Sıvı soğutma kitleri, bilgisayar kasası içinde etkili şekilde çalışması için geniş alan gereklidir. Pervane, sıvı rezervuarı, boru, fan ve güç kaynakları gibi öğeler için alan olmalıdır. Sıvı soğutmalı bilgisayar sistemi kurmadan önce büyük bilgisayar kasasına ihtiyacınız olacaktır. Sıvı soğutma sistemi özel ihtiyaç olduğu için malzeme üretimi seri şekilde değil tabi ki. Bu yüzden parçalar oldukça pahalı ve Ülkemizde parçaların bulunabilirliği çok zor.


Sonuç olarak ;

Hava soğutma, uygulama kolaylığı ve maliyeti nedeniyle hala en belirgin soğutma şeklidir. Sistemler küçülmeye devam ettikçe ve yüksek performanslı sistemlere olan talep arttıkça, sıvı soğutma çözümleri masaüstü bilgisayar sistemlerinde daha yaygın hale gelecektir. Sıvı soğutma sadece performans sistemlerinin en uç noktasında ileri seviye bilgisayar üreticileri tarafından özel olarak üretilmiş halde bulunacaktır.

4 Comments

    1. Sıvı soğutma teknolojisi henüz günümüzde yaygın değil. Gelecekte de hobi olarak ilgilenenlerin gözdesi olacaktır 🙂

  1. Sıvı soğutma sistemli bilgisayarlar daha çok oyun için ve sürekli kullanılan iş alanlarında çok faydalı olacaktır.

    1. Haklısınız, fakat oyun ve iş alanlarından ziyade isteğe özel üretim olacaktır. Çünkü piyasada oyun ve iş için tasarlanmış üst düzey performanslı bilgisayarlar var. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir