Şirket Personel Otomasyonu | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Şirket Personel Otomasyonu

Şirkette bulunan personelin verileri tutan bir program yazdım. Temel işleyişi ; iş başlangıcı yapan personelin bilgileri bu programa kayıt ediliyor. İstediğimiz personeli bulabiliyoruz , şirketteki tüm personel bilgilerine ulaşabiliyoruz, personel çıkışı yapabiliyoruz ve personel maaşına zam yapabiliyoruz. Projem bu şekilde çalışmakta. Python Nesne Yönetimli Programla (OOP ) kullanarak oluşturdum. Fonksiyonlar ve program arayüzü aynı sayfada bulunuyor. Çalışan ve Personel olmak üzere iki adet class bulunuyor. Çalışan class’ı personel bilgilerini girmemizi sağlıyor. Personel class’ı ise içerisinde işlem yapan fonksiyonlar bulunduruyor.

Girdiğim verileri bir personel.db veri tabanında barındırıyorum. Bunun için Python da bulunan “sqlite3” modülünü kullandım. Tüm veri tabanı işlemlerimi bu modül ile yaptım. Ek olarak benim kullanmayı sevdiğim “time ” modülü de bu projede bulunmaktadır. Oldukça keyifli bir proje olduğunu düşünüyorum. Gelin yakından inceleyelim.

Projede Kullanılanlar :

  • Programlama Dilleri : Python ,Sqlite3
  • Editör : PyCharm , DB Browser (Sqlite3)

Ekran Görüntüleri :

Program Giriş Ekranı
3. İşlem Personel Ekle
1. İşlem Kayıtlı Personeli Gör
2.İşlem Personel Sorgula
4.İşlem Personel Çıkışı Yap
5. İşlem Zam Yap

Yukarıda görmüş olduğunuz gibi yapmak istediğim işlemler sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Kayırlı personel ismine göre istediğimiz işlemi yapabiliyoruz. Zam vermek istediğimiz personeli seçiyoruz ve sistem otomatik olarak 500 TL zam yapıyor. Projenin kodlarını aşağıda paylaştım. Sizde bu tarz sistemler kurabilirsiniz. Kodu incelerken anlayamadığınız kısım olursa yorum yaparsanız yardımcı olabilirim. Bir sonraki projede görüşmek üzere 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir