Siber güvenlik ve bilgi güveniliği | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Siber güvenlik ve bilgi güveniliği

Siber güvenlik, donanım, yazılım ve veriler dahil olmak üzere internete bağlı sistemlerin siber saldırılara karşı korunmasıdır.

Bilgi işlem bağlamında güvenlik, siber güvenlik ve fiziksel güvenliği içerir – ikisi de işletmeler tarafından veri merkezlerine ve diğer bilgisayarlı sistemlere yetkisiz erişime karşı koruma sağlamak için kullanılır. Verilerin gizliliğini, bütünlüğünü ve kullanılabilirliğini korumak için tasarlanmış olan bilgi güvenliği, bir siber güvenliğin alt kümesidir.

Siber Güvenlik Unsurları ;

 • Uygulama Güvenliği
 • Bilgi Güvenliği
 • Ağ Güvenliği
 • Afet kurtarma / iş sürekliliği planlaması
 • Operasyonel güvenlik
 • Son kullanıcı eğitimi

Siber güvenliğin en sorunlu unsurlarından biri, güvenlik risklerinin sürekli gelişen doğasıdır. Geleneksel yaklaşım, kaynakları önemli sistem bileşenlerine odaklamak ve bilinen en büyük tehditlere karşı koruma sağlamaktı; bu da bileşenlerin korunmasız bırakılması ve sistemleri daha az tehlikeli risklere karşı korumaması anlamına geliyor.

Siber Güvenlik Tehdit Türleri;

Yeni teknolojilere, güvenlik eğilimlerine ve tehdit istihbaratına ayak uydurma süreci zor bir iştir. Bununla birlikte, bilgiyi ve diğer varlıkları siber tehditlerden korumak için gerekli olan çeşitli biçimlerde gereklidir.

Fidye yazılımı, kurbanın bilgisayar sistem dosyalarını (genellikle şifreleme yoluyla) kilitleyen ve şifresini çözmek ve şifresini çözmek için ödeme talep eden ,saldırgan içeren kötü amaçlı yazılım türüdür. Kötü amaçlı yazılım, solucanlar, bilgisayar virüsleri, Truva atları ve casus yazılımlar gibi bir bilgisayar kullanıcısına zarar vermek için kullanılan herhangi bir dosya veya programdır.

Sosyal mühendislik, kullanıcıları tipik olarak korunan hassas bilgiler elde etmek , güvenlik prosedürlerini çiğnemek , kandırmak için insan etkileşimi üzerine kurulu bir saldırıdır. Kimlik avı, saygın kaynaklardan gelen e-postalara benzeyen sahte e-postaların gönderildiği bir dolandırıcılık biçimidir; ancak, bu e-postaların amacı, kredi kartı veya giriş bilgileri gibi hassas verileri çalmaktır.

Siber Güvenliğin Faydaları ;

Siber güvenlik kullanımı, siber saldırıları, veri ihlallerini ve kimlik hırsızlığını önlemeye yardımcı olabilir ve risk yönetimine yardımcı olabilir. Bir kuruluş güçlü bir ağ güvenliği duygusuna ve etkili bir olay müdahale planına sahip olduğunda, bu saldırıların önlenmesi ve azaltılması daha iyidir. Örneğin, son kullanıcı koruması, bilgileri korur ve ayrıca bilgisayarları zararlı kodlara karşı tararken kayba veya hırsızlığa karşı korur.

Siber Güvenlik Alanında Kariyer;

Siber tehdit ortamı büyümeye devam ettikçe ve nesnelerin interneti, donanım ve yazılım becerileri gerektiren tehditler gibi ortaya çıktıkça, dünya genelinde 1 milyon dolmamış siber güvenlik işinin olduğu tahmin edilmektedir. Güvenlik uzmanlarında BT uzmanları ve diğer bilgisayar uzmanlarına ihtiyaç vardır.

10 Comments

  1. Kesinlikle haklısınız. Elimden geldiğince yazılırım da siber güvenliği ele alıyorum. Herkes bu konuda gereken tedbiri almalı 🙂

  1. Biz kullandığımız sistemleri maksimum güvenlikli olması için çabalıyoruz. Unutmayın , en güvenli sistem kullanılmayan sistemdir 😀

 1. Her geçen gün daha da önemli hale gelen bir konuyu ele almışsınız, gerçekten her alanda tedirginlikle yaklaşır olduk… Bu tarz yazılarınızın devamını bekliyoruz, teşekkür ederiz 🙂

  1. İlginize teşekkür ederim. Yazılarımda bu tarz konuları mutlaka ele alıyorum ve devamı gelecek. Takipte kalın , keyifli okumalar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir