Sayı Tahmin Oyunu | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Sayı Tahmin Oyunu

Python dili ile oluşturduğum sayı tahmin oyunu projemi sizlerle paylaşmak istiyorum. Projenin temel mantığı şu şekilde ; bilgisayar rastgele sayılar üretiyor ve bir tanesini aklında tutuyor. Bilgisayarın aklında tuttuğu sayıyı tahmin etmeye çalışıyoruz. Benim için bu projeyi oluşturmak oldukça eğlenceli ve kolay oldu 🙂 Temel olarak Python while ve if döngülerini kullanarak yaptım. Ekstra kullandığım modüller bulunmakta. Python kütüphanesinde birçok modül bulunuyor. İhtiyacımıza göre istediğimiz modülü seçip modüllerdeki fonksiyonları kullanarak projelerimi oluşturabiliriz. Bu projede random ve time modüllerini kullanmayı tercih ettim. Belirli bir sayı aralığında sayı üretmek ve sayı tahmin oyunun temel amacını oluşturmak için random modülü , random.randint() fonksiyonunu kullandım. Bu sayede projemde de gördüğünüz gibi 1 ile 40 sayıları arasında bir sayıyı hafızaya atmış oldum.

Projemde yer verdiğim diğer modül ise time modülü oldu. Modülü kullanmak istememin sebebi projeme biraz olsun gerçeklik katmak. Time modülünü kullanmayı seviyorum. Diğer projelerimi incelediyseniz bunu farkedersiniz 🙂 time.sleep() fonksiyonunu kullanarak istediğim işlemi belirlediğim saniye kadar beklettim. time.sleep(2) şeklinde bir tanımlama yaparsanız. Fonksiyondan sonra ki işlemin 2 saniye gecikerek yapıldığını görürsünüz. Bende cevaptan önce bu fonksiyonu kullanarak projeme gerçeklik kattığımı düşünüyorum.

Projede Kullanılanlar :

  • Programlama Dili : Python
  • Editör : PyCharm

Ekran Görüntüsü :

Gördüğünüz gibi sizden bir sayı istiyor ve tahmine yaklaşmanız için daha yüksek veya daha düşük bir sayı söylemenizi istiyor. Unutmayın doğru tahmin edilen sayıyı bulmak için sadece yedi hakkınız var. Projenin kodunu aşağıda paylaşacağım. Sizde sayı tahmin oyununuzu oluşturup keyifli vakit geçirebilirsiniz. Oluşturduğum sayı tahmin oyunu ile ilgili görüşleriniz benim için önemli. Lütfen fikir ve görüşlerinizi benimle yorum yaparak paylaşın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir