Raspberry Pi'de Wordpress Sitesi Yayınlamak | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Raspberry Pi’de WordPress Sitesi Yayınlamak

Hosting firmalarına verecek paranız yoksa veya yalnızca mikrodenetleyici becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, WordPress siteniz için Raspberry Pi kullanabilirsiniz. Bu işlem için Raspberry Pi ‘de yapmamız gereken ayarlamalar var. Yerel olarak veya web’de site yayınlayabilmek için Raspberry Pi ‘ye Apache, MySQL ve PHP’yi kurmamız gerekecek. Bu yazımda Raspberry Pi ‘yi hosting olarak kullanıp içerisine WordPress kurarak web sitesi yayınlamayı adım adım inceleyeceğiz. Keyifli okumalar 🙂

Hangi Raspberry Pi ile çalışmalıyım ?

WordPress’i bir Raspberry Pi ‘ye kurmak için, onu LAMP sunucusu olarak ayarlamanız gerekir. Linux, Apache, MySQL ve PHP kurulduktan sonra Raspberry Pi ‘niz WordPress’i ve diğer web sitesi yazılımlarını kullanabilecek. Raspberry Pi ‘nin çeşitli modelleri mevcuttur. Ama WordPress’i çalıştırmak için en uygun olan hangisi?

Neyse ki, Raspberry Pi’nin herhangi bir sürümü WordPress sitesine ev sahipliği yapmak için kullanılabilir. Ancak, en iyi sonuçları elde etmek için Raspberry Pi 2 veya üstünü kullanmanızı öneririm. Ek olarak, depolama alanı web sunucuları için anahtar gereklilik olduğundan, en az 16 GB olan daha büyük SD kart kullandığınızdan emin olun. ( Raspberry Pi için harici depolama alanı da düşünün!)

Raspberry Pi’niz açık ve yerel ağınıza bağlıysanız. Yapmamız gereken adımlara geçebiliriz ;

Adım 1: Apache Web Sunucusunu Ayarlayalım ;

Apache web sunucusunu yükleyerek başlayın. Herhangi bir tarayıcıya istediğiniz türde web sayfası sunmanıza izin veren yazılımdır. PHP ile statik veya dinamik olarak oluşturulmuş , HTML sayfası sunmak için tek ihtiyacınız olan şey Apache web sunucusudur.

Kurulduktan sonra Apache test HTML dosyasını Pi’deki web klasörüne bırakacaktır. Bunu ağınızdaki başka bilgisayardan test etmelisiniz. Tarayıcınızın adres çubuğuna Pi’nin IP adresini girmeniz gerekir. SSH kullanıyorsanız, bunu zaten bileceksiniz; aksi takdirde, şunu girin:

Raspberry Pi’nizin IP adresini görüntüler. Gördüğünüz sayfa böyle bir şey olmalı:

Web sayfasının çalışmalarını Raspberry Pi’ den http: // localhost adresini kullanarak da kontrol edebilirsiniz.

Adım 2: Raspberry Pi’ye PHP Kuralım ;

PHP’yi kurmanın zamanı geldi. Bu, statik HTML sayfalarından ziyade, sunucu tarafından oluşturulan web sayfalarının sunulmasını sağlayan yazılım ön işlemcisidir. HTML sayfası tamamen yazılmış olsa da, PHP sayfası diğer sayfalara ve veritabanına içerik yerleştirmek için çağrılar içerecektir. Diğer sunucu platformları (ASP gibi) mevcut olsa da, WordPress’in kendisi PHP ile yazıldığından PHP, WordPress için gerekli olduğu için çok önemlidir.

Bu yapıldıktan sonra, PHP’nin çalıştığını test etmelisiniz. Dizini / var / www / html / olarak değiştirin:

Burada, index.html dosyasını silin.

Ardından, index.php adında yeni bir dosya oluşturun.

Burada, aşağıdaki kodları ekleyin:

Sırayla, bu komutlar aşağıdakileri gösterir:

  • “merhaba dünya ” yazar
  • Geçerli tarih ve saat
  • Kurulum için PHP bilgisi

Dosyayı kaydedin, sonra Apache’yi yeniden başlatın:

Sonuçları görmek için sayfayı yenileyin.

PHP ve Apache çalışıyor. Şimdi veritabanı yazılımı MySQL’i kurmanın zamanı geldi.

Adım 3: Raspberry Pi’ye MySQL Kuralım ;

WordPress , içeriği depolamak, resimlere bağlantılar kurmak ve kullanıcı erişimini yönetmek için veritabanı gerektirir. Bu projede, MariaDB kullanıyorum.

Bu yüklendikten sonra bir kez daha Apache’yi yeniden başlatmanız gerekecek:

Söylediğim gibi, bu proje türü için başka veritabanı seçenekleri de mevcuttur. Bununla birlikte, en iyi sonucu elde etmek için, özellikle de web sunucusunu ilk kez yapılandırıyorsanız, MySQL’e bağlı kalın.

Adım 4: WordPress’i Raspberry Pi’ye Kuralım ;

WordPress’i yüklemek için önce onu yüklemeniz gerekir. Ancak bunu yapmadan önce, / html / dizininin içeriğini silin:

Yıldız karakteri (*), dizindeki her şeyi rm (remove) komutu sayesinde siler. Sonra, WordPress’in en son sürümünü indirmek için wget kullanın:

İndirildikten sonra içeriği çıkartın:

WordPress dizini yaratılmalıdır, ancak içeriğini html olarak istersiniz. Bunları masaüstü kullanıcı arayüzünü kullanarak elle taşıyabilirsiniz, ancak bunu komut satırından yapmanız kolaydır:

Adım 5: MySQL’i yapılandırma ;

Veritabanını ayarlamak için, ilk önce kurulum komutunu çalıştırmanız gerekir:

Kısa bir süre sonra kök şifre belirlemeniz istenecek. Daha sonra gerekli olacak şekilde şifreyi not ettiğinizden emin olmak için ekrandaki talimatları izleyin. Bu bir kez olduğunda, aşağıdaki istemler görünecektir:

  • Anonim kullanıcıları kaldır
  • Kök girişine uzaktan izin verme
  • Test veritabanını kaldırın ve buna erişin
  • Ayrıcalık tablolarını şimdi yeniden yükle

Bunların her biri için onaylamak için Y düğmesine dokunun. İşlem tamamlandığında, “Hepsi bitti!” Mesajı görüntülenecektir.

Adım 6: WordPress Veritabanını Oluşturalım ;

WordPress’i yüklemek için önce veritabanını yapılandırmanız gerekir. Mysql komutunu çalıştırarak, daha önceki parolayı girerek başlayın.

Bu, MariaDB monitörünü açar. Komut isteminde, veritabanını oluşturun:

MariaDB monitöründeki tüm komutların “;” ile nasıl biteceğini not edin. Ardından, kök kullanıcının veritabanı ayrıcalıklarına ihtiyacı var. ŞİFRE yerine kendi şifrenizi kullanın.

MariaDB veritabanı yönetim aracından Ctrl + D ile çıkın.

Adım 7: WordPress’i Kurma ve Yapılandırma ;

WordPress’i kurmak basittir; Eğer mevcut web sitesinde daha önce yapmışsanız, ne yapacağınızı bilmelisiniz. Web sitenizi tarayıcınızda açın . WordPress Kurulum ekranını görmelisiniz. Dilinizi seçin, ardından Devam et ve ne gerekli olduğunu not edin: veritabanı adı, kullanıcı adı, şifre, ana bilgisayar ve tablo öneki (veritabanı tabloları içindir). Şimdiye kadar yaptıysanız, veritabanını “wordpress” olarak adlandırmalı ve şifreyi not etmelisiniz. Kullanıcı adı root ve host localhost’tur. Tablo Öneki wp_’dir.

Gönder ‘i tıklayın, ardından kurulumu çalıştırın ve yönetici hesabınızın Kullanıcı Adı ve Parola ile birlikte Site Başlığını girin. WordPress’i Kur’u tıklatın ve WordPress’in kurulmasını bekleyin. WordPress kurulumunuza giriş yapmak için http: // localhost / wp-admin adresine gidin.

Tebrikler 🙂

Raspberry Pi ‘de WordPress kurulumunu başarıyla tamamladınız. Şu anda hazır kurulu olan web sitenizi dilediğinizce tasarlayabilirsiniz. İyi çalışmalar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir