Python ile gelişmiş hesap makinesi | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Python ile gelişmiş hesap makinesi

Python modülleri kullanarak birçok alana hitap edebiliriz. Eğer math modülü kullanırsak sınırsızca istediğimiz işlemi yapabiliriz. Dört işlem hesap makinesi yapmak Python dilinde oldukça kolaydır. Bunun için sadece döngüleri kullanmak yeterli oluyor. Faktoriyel hesaplama, daire alan,çevre ve kare alan, çevre gibi hesaplamalar için math modülüne ihtiyacımız var.

Math modülüne yakından baktığımızda içerisinde çok fazla fonksiyon olduğunu görmekteyiz. Kullanım amacımıza göre istediğimiz bir fonksiyonu seçebiliriz. Python IDLE ‘da math modülünün bize sunduğu fonksiyonları inceleyelim.

Bu özelliklerin ne anlama geldiğini öğrenmek için help(math) diyebiliriz. Uzun ve kapsamlı açıklama olduğu için ben bu yazıma dahil etmiyorum ama siz kendi IDLE ‘nızda inceleyebilirsiniz. Şimdi gelelim fonksiyonlar ile gelişmiş hesap makinesi uygulaması yapmaya 🙂 Math modülünü dahil ederek başladım. Basit olan 4 işlemi yaptım ve sonra sırasıyla diğer işlemleri gerçekleştirdim. Kod basit ve açıklayıcı olduğunu düşünüyorum. Eğer aklınıza takılan bir kısım olursa benimle yorum yaparak paylaşabilirsiniz. 🙂

4 Comments

  1. “”” islem=input(“işlem seçiniz :”) “””
    bu satırı
    “”” while True: “”” satırının altına almak daha iyi olur bence yoksa diğer türlü sürekli aynı işlem yapılıyor. Başka işlem yapmaya izin vermiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir