Python : Geleceğe yön veren programlama dili | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Python : Geleceğe yön veren programlama dili

Python, çok çeşitli uygulamalar için kullanılabilen genel amaçlı programlama dilidir. Okunabilirliği ve anlaşılmasını kolaylaştırmak için tasarlanmış diğer yapısal unsurlar nedeniyle yeni başlayanlar için harika bir dil olan Python, temel kullanımla sınırlı değildir. Aslında, dünyanın en karmaşık uygulamalarından ve web sitelerinden bazılarına güç veriyor. Python, tercüme edilmiş dildir, yani Python’da yazılmış programların çalıştırılması , önceden derlenmesi gerekmez, bu da küçük kod parçacıklarını test etmeyi kolaylaştırır ve Python’da yazılmış kodun platformlar arasında taşınmasını kolaylaştırır. Python yaygın olarak kullanılan işletim sistemleri olduğundan, farklı uygulamalarda bulunan evrensel bir dildir.

Python ne amaçla kullanılır?

Python’un çeşitli işletim sistemlerinde kullanım kolaylığı ve uyumluluğu, onu birçok kullanım için ideal dil haline getirir. Pek çok karmaşık web sitesi şu anda veya tarihsel olarak Python’u, YouTube’dan Instagram’a, Reddit’e ve binlerce diğer iyi bilinen örneğe kadar arka uçlarına güç vermek amacı ile kullandı. Ancak Python sadece web dili değildir.Python, tüm dünyadaki veri merkezlerinde özel ve genel bulutları güçlendiren devasa bulut bilgi işlem projesi OpenStack ‘ta kullanılan ana dildir. Ayrıca Calibre, OpenShot ve BitTorrent için orijinal istemci gibi masaüstü yazılımı yazmak amacıyla kullanılır. Blender gibi başka dillerde yazılmış birçok uygulama Python’da kullanıcılar tarafından komut dosyası oluşturulmasına izin veriyor. Aynı zamanda, makine öğrenmesi, bilimsel, istatistiksel, matematiksel ve diğer özel bilgisayar türleri için popüler bir dildir.

Python açık kaynak mı?

Python dili , açık kaynak lisansı altında CPython adlı Python’un referans uygulamasını sunan Python Yazılım Vakfı tarafından yönetilir.Python uygulamasının kendisinin açık kaynak olmasının yanı sıra, birçok açık kaynak projesi Python’u kullanmaktadır ve Python’un açık kaynak lisansları altındaki geliştiriciler için birçok kütüphanesi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir