Python For ve While Döngüleri İle Egzersizler | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Python For ve While Döngüleri İle Egzersizler

Python ile ilgili temel bilgiye sahipsiniz döngüleri öğrenmek istiyorsanız ya da Python For , While döngüleri ile egzersiz yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Döngüler , her programla dilinin bel kemiği olduğu gibi Python içinde önemlidir. Python’ da döngüler diğer yazılım dillerine göre daha sade , pratik ve kolay öğrenilebilir. Bu avantajından dolayı döngülerle egzersizler yapmak ve kod yazmak oldukça eğlenceli hale geliyor.

Bu yazımda bol bol örnekler ile yapmış olduğum kodlama egzersizini sizlerle paylaşıyorum.Ağırlıklı olarak For ve While döngüleri ile çalıştım fakat bazı örneklerde if döngüsünü görebilirsiniz. Şart ve koşullu ifade vermek istediğimde yazılımın olmazsa olmazı tabi ki if döngüsünü kullandım. İç içe for , if örnekleri yaptım bol bol. Aynı zamanda döngülerin liste(list) ve demetler (tuple) üzerinde nasıl kullanıldığını görebilirsiniz. Ben yazarken çok keyif aldım. Umarım sizin içinde faydalı olur. Keyifli okumalar 🙂 Konu ile ilgili takıldığınız yer veya sorunuz var ise yorum yaparak bana ulaşabilirsiniz. 🙂

For döngüsü ile liste elemanlarını tek tek gezip ekrana bastırabiliriz.

Listede bulunan çift sayıları ekrana yazdıralım. Burada özel olarak for döngüsü içerisinde if kullandım. Çünkü döngünün gerçekleşmesi için ekrana çift sayıları yazdırma şartım vardı. Bunu if döngüsü ile yapmış oldum .

Peki liste içerisindeki demetler ile nasıl işlem yapabiliriz onu görelim.

Tıpkı liste elemanları üzerinde gezebildiğimiz gibi demetlerin her bir elemanı üzerinde işlem yapabiliriz.

Gelelim range fonksiyonuna , bize belirlediğimiz sayılar arasında sayı atar. Otomatik liste oluşturucu gibi düşünebilirsiniz.

Python’da bir string değeri intager değer ile çarpabiliriz. Bize çarptığımız sayı kadar string verecektir.

Örnekleri çeşitlendirebiliriz.

While döngüsü ile liste üzerinde gezinebiliriz. Fakat for döngüsü kadar kolay değildir. Genellikle liste için for döngüsü kullanılır . Listede bulunan elemanların index değerlerini ekrana bastıralım.

while döngüsü ile ekrana string bastıralım.

Burada while döngüsü içerisinde if kullandım. Çünkü döngü 0’dan başlayıp 10’a kadar gidicek. Fakat ben 5 ‘e geldiğinde durmasını istiyorum.

While True durumunda bizden isim istesin ve girdiğimiz ismi ekrana yazdırsın. Daha sonra bir tuş ile programdan çıkalım. Tıpkı aşağıdaki gibi 🙂

Bonus olarak ekrana çarpım tablosunu yazdıralım , python da bunu yapmak sadece 4 satır 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir