Proxy Sunucusu Nedir? | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Proxy Sunucusu Nedir?

İnsanlar her gün internette gezinirken gizliliğini artırmak için proxy sunucularını kullanıyor. Ancak proxy sunucusu nedir ve insanlar web taramalarında bunu nasıl kullanır? Proxy sunucularının ne olduğunu, insanların neden kullandıklarını ve bunları kendiniz nasıl kullanabileceğinizi inceleyelim.

Proxy Sunucu Nedir ?

Proxy sunucusu, middle-man olarak davranmaya adanmış özel sunucu türüdür. Ziyaret etmek istediğiniz web sitesi ile aranızda oturarak çalışır. Web sitesini kendiniz ziyaret etmek yerine, proxy sunucusu, sizin için bağlantı kurar. Proxy sunucusu kendisine bağlanır, veriyi alır, ardından verileri size geri iletir. Birisine posta göndermek için haberci kiralamak gibidir. Alıcının mektubun sizden olduğunu bilmesini istemiyorsanız, onu sizin adınıza teslim eden üçüncü tarafa verebilirsiniz. Bu şekilde mesajı gönderebilir ve kim olduğunuzu açıklamaktan endişe duymazsınız.

Proxy Sunucusu Ne İçin Kullanılır?

1 – Kişisel Kullanımlar ;
İnternete göz atmak için middle-man kullanarak kimliğinizi ziyaret ettiğiniz web sitelerinden gizleyebilirsiniz. Gizliliğinizle ilgileniyorsanız, web sitelerinin konumunuzu öğrenmesini önlemek için proxy sunucusu kullanabilirsiniz. Web siteleri, IP adresiniz üzerinden nereye bağlandığınızı söyleyebilir. Web sitesi ülkenizi kara listeye aldıysa, IP adresiniz üzerinden bağlantı kurduğunuzu tespit edebilir ve sizi engelleyebilir.

Sonuç olarak, proxy sunucuları, genellikle hak sözleşmeleri nedeniyle, ülke kısıtlamaları olan web sitelerini ziyaret etmek isteyenler için mükemmel seçenektir.

2 – Ticari Kullanımlar ;
Proxy sunucuları gizlemenin bir yoludur. “middle-man” doğaları nedeniyle, proxy sunucuları da internete giden bağlantıları izleyebilir. Sonuç olarak, işletmelerin çalışanlarının şirket politikasına aykırı kötü şeylere bakmadığından emin olmalarını sağlar.

Proxy sunucusu, çalışanlarla internet arasında oturup bağlantıları izleyebilir. Çalışan , web sitesini her ziyaret etmek istediğinde, her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol eden proxy sunucusundan geçer. Çalışanın kara listeye alınmış siteyi taradığı tespit edilirse, proxy sunucusu kullanıcıyı, kullanıcıya erişemediklerini bildiren web sayfasına yönlendirir.

Proxy Sunucuların Yapamadıkları ?

1 – Gözatma Geçmişini Gizle ;
Proxy sunucuları yalnızca bulunduğunuz bağlantıyı etkiler; bu nedenle, bilgisayarınızda veya tarayıcınızdaki hiçbir şeyi değiştirmez. Proxy sunucuları kimliğinizi web sitelerinden gizlemek konusunda harika olsa da, tarama geçmişinizi tarayıcınıza gizlemez. Ziyaret ettiğiniz her şey geçmişinize girmeye devam edeceğinden, gizli hediye alışverişi yapmak istiyorsanız tarayıcınızın özel tarama özelliğini kullandığınızdan emin olun.

2 – Verilerinizi ISS’nizden Koruyun ;
VPN servisinin aksine, proxy sunucusu, tarama alışkanlıklarınızı İnternet Servis Sağlayıcınızdan (ISS) gizlemez. Ziyaret ettiğiniz siteler sizi tanımlayamazken, verilerinizin proxy sunucusuna ulaşmak için ISS’nizden geçmesi gerekir. Sonuç olarak, meraklı ISS’den gizlilik istiyorsanız, proxy sunucuları kötü seçimdir.

3 – Gönderilen ve Alınan Verileri Şifrele ;
Bilgisayarınızla proxy sunucusu arasında hiçbir şey değişmediğinden, bu, proxy sunucusuna gönderilen tüm verilerin VPN’den farklı olarak herhangi bir ekstra şifrelemeden geçmediği anlamına gelir. Bu nedenle, proxy sunucuları, verilerinizi güvenli olmayan bağlantılar üzerinden meraklı gözlerden korumak için çözüm değildir.

Proxy Sunucuları Güvenli mi?

Tıpkı haberci gibi, proxy sunucuları, orijinal gönderenin kimliğini gizlemek için harika yoldur; ancak, proxy sunucunuzu dikkatlice seçmelisiniz. Güvenilmez habercinin gönderdiğiniz herhangi bir mesaja nasıl göz atabildiğine benzer şekilde, kötü niyetli proxy sunucusu iletilen iletişimi analiz edebilir. Hatta kullandıkça kötü amaçlı yazılımları bilgisayarınıza aktarabilirler!

Kullanırken güvenilir, belki de ücretli proxy sunucu hizmeti kullanmak en iyisidir. Ücretsiz proxy sunucularını kullanmak, hassas işleri yapmak için uygun olmayan bir dizi riskle birlikte gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir