Nesnelerin İnterneti (IoT) | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Nesnelerin İnterneti (IoT)

Nesnelerin interneti IoT, birbiriyle ilişkili bilgi işlem cihazları gibi tüm cihazların ağa gerek duymadan ağ üzerinden veri aktarma yeteneğidir. Yani akıllı cihazlar da diyebiliriz. IoT, kablosuz teknolojilerin, mikro hizmetlerin ve internetin birleşmesinden ortaya çıkmıştır. IoT sistemi, makineden makineye iletişimden, yani insan etkileşimi olmadan bir ağ üzerinden birbirine bağlanan makinelerden gelişmiştir.Giderek artan , çeşitli endüstrilerdeki kuruluşlar daha verimli çalışmak, daha iyi müşteri hizmeti sunmak, karar vermeyi geliştirmek ve işin değerini artırmak için müşterileri daha iyi anlamak adına IoT kullanıyor.

IoT nasıl çalışır?

IoT ekosistemi, ortamlarından elde ettiği verileri toplamak, göndermek ve üzerinde işlem yapmak için yerleşik işlemcileri, sensörleri ve iletişim donanımlarını kullanan web özellikli akıllı cihazlardan oluşur. IoT cihazları, topladıkları sensör verilerini IoT ağ geçidine veya verilerin yerel olarak analiz edilmek üzere buluta gönderildiği veya yerel olarak analiz edildiği buluttan başka bir uç cihaza bağlayarak paylaşır. Bazen, bu cihazlar diğer ilgili cihazlarla iletişim kurar ve birbirlerinden aldıkları bilgilere göre hareket eder. Cihazlar işlerin çoğunu insan müdahalesi olmadan yapıyor, ancak insanlar cihazlarla etkileşimde bulunabiliyor. Örneğin, onları ayarlamak, talimat vermek veya verilere erişmek için.

IoT’in Faydaları ;

  • Genel iş süreçlerini izlemek
  • Müşteri deneyimini geliştirmek
  • Zaman ve paradan tasarruf eder
  • Çalışan verimliliğini artırmak
  • İş modellerini entegre edin ve uyarlayın
  • Daha iyi iş kararları vermek ve daha fazla gelir elde etmek.

Nesnelerin interneti (IoT) güvenli mi ?

Nesnelerin interneti, milyarlarca cihazı internete bağlar ve hepsinin güvence altına alınması gereken milyarlarca veri noktasının kullanılmasını içerir. Genişleyen saldırı yüzeyi nedeniyle, IoT güvenliği ve IoT gizliliği en büyük endişeler arasında gösteriliyor. IoT cihazları birbirine bağlandığından, bir bilgisayar korsanının tek yapması gereken, tüm verileri işlemek için kullanılamaz hale getirerek bir güvenlik açığından yararlanmaktır. Cihazlarını düzenli olarak güncellemeyen üreticiler siber suçlulara karşı savunmasız kalırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir