Neden VPN Kullanmalıyız ? | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Neden VPN Kullanmalıyız ?

Günümüzde, artan korsanlık ve siber saldırı sayısından dolayı internette gezinirken VPN kullanmalıyız. Ancak, pek çok İnternet kullanıcısı hala sanal özel ağın (VPN) nasıl çalıştığını ve neden güvenilir VPN kullanmaları gerektiğini anlamıyor. İnterneti yararlı nedenler elde etmek, çevrimiçi şeyler satın almak , haberler vb. Hakkında güncel kalmak için çeşitli nedenlerle kullanıyoruz. Tüm bu durumlarda, güvenili kalmak için VPN kullanımı gereklidir. Çevrimiçi olarak gizli tutmanıza, gelişmiş çevrimiçi güvenliğinizi korumanıza, ödemenizi ve kişisel bilgilerinizi bilgisayar korsanlarından korumanıza ve sınırlı web içeriğine erişmenize izin vererir.

1-İnternet Etkinliğini ISS’den Gizle

Dijital dünyada, ISS’niz (internet servis sağlayıcısı) İnternet geçmişinize tam erişime sahiptir. Kârlı izleyicileri hedeflemelerine yardımcı olmak için verileri dijital pazarlama ajanslarına satabilir veya paylaşabilir. Sanal özel ağın kullanılması bunu önlemenize yardımcı olur ve size güvenli internet tarama deneyimi sunar. VPN, mobil cihazlarınız veya bilgisayarınız arasındaki bağlantıyı şifreler ve böylece ISS’yi İnternet faaliyetlerinizi gözetmekten uzak tutar.

2-Gelişmiş Çevrimiçi Gizlilik

Gizlilik sizin hakkınızdır ve VPN size gelişmiş çevrimiçi gizlilik sağlamak için harika bir teknoloji olabilir. ISS’ler, pazarlama ajansları bile bilgisayar korsanları, çevrimiçi gizliliğinizi etkileyebilecek İnternet kullanıcılarının çevrimiçi etkinliklerini kolayca izleyebilir. Ancak VPN IP’nizi tüm insanlardan gizleyebilir ve çevrimiçi güvenliğinizi artırabilir.

3-Google’ın Seni İzlemesini Engelle

Kuşkusuz Google, birçok ücretsiz hizmetin yanı sıra en ünlü arama motorudur. Ancak, gizlilik ayarlarınızı buna göre ayarlamazsanız, Google tüm tarama etkinliklerinizi izler ve saklar. Genellikle, sizin için sıkıntı ve utançlara neden olabilir. Google’ın IP’nizi gizleyerek çevrimiçi etkinliklerinizi izlemesini durdurmak için bir VPN kullanıyor olmalısınız.

4-İnternet Sansürünü Atlama

Ülkelerin çoğu vatandaşlarına açık İnternet imkanı sunmuyor. Genellikle internet erişimini sınırlar ve belirli web sitelerini de engeller. Dahası, eğer böyle bir ülkede ikamet ediyorsanız ve engellenen web sitelerine göz atmak için Hükümetin internet sansürlerini atlamak istiyorsanız, güvenilir sanal özel ağ bağlantısı kullanmak gereklidir. VPN sansürlü web kaynaklarına göz atmanıza yardımcı olmak için IP’nizi gizler.

5-Halka Açık Wi-Fi’yi Risksiz Kullanın

Ücretsiz herkese açık Wi-Fi kullanarak e-postaları ve sosyal medya bildirimlerini kontrol etmeyi seveceksiniz. Halka açık yerlerde, kafelerde ve restoranlarda sağlanan açık İnternet kullanımı güvenlik tehditlerine ve bilgisayar korsanlığına neden olabilir. Ayrıca bilgisayar korsanları, kişisel verilerinizi ve bilgilerinizi açık ve güvenli olmayan İnternet bağlantılarıyla kolayca kesebilir. Bu inceleme, güvenilir VPN bağlantısının halka açık Wi-Fi’de güvenli şekilde İnternette dolaşmanıza nasıl yardımcı olabileceğini anlamanıza yardımcı olabilir. Mobil cihazınızda veya dizüstü bilgisayarınızda genel Wi-Fi kullanmak üzeresiniz, sanal bir özel ağ kullanarak çevrimiçi güvenliği artırmayı unutmayın. Bilgisayar korsanlarını ve diğer kötü niyetli kişileri gizli ve kişisel detaylardan uzak tutacaktır.

6-Güvenli Çevrimiçi Alışveriş Deneyimi

E-ticaret web sitesinde veya çevrimiçi mağazada, kredi kartı numarası veya banka hesabı gibi finansal bilgilerinizi verirken kendinizi güvensiz hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, sanal özel ağın kullanılması, finansal veya diğer gizli ayrıntıları korkusuzca göndermenizi sağlar. VPN aktarılan tüm verileri şifreler ve hiç kimse bunlara erişemez. Hatta ücretsiz veya halka açık Wi-Fi bağlantısında VPN bağlantısı kullanarak çevrimiçi ödeme yapabilirsiniz.


Sonuç ;

Güvenilir VPN bağlantısına sahip olmak, birçok şeyi kolayca yapmanıza yardımcı olabilir. Bilgisayar korsanlığı veya siber güvenlik tehditleriyle karşı karşıya kalmadan herhangi bir gizli veya özel çevrimiçi aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz.

12 Comments

  1. Ben opera kullanıyorum opera içerisinde VPN mevcut gerçi kısıtlı ama fazlasıyla iş görüyor ve ekstra programa gerek kalmıyor

    1. Opera VPN hizmetini tarayıcı ile birleştirmesi mükemmel oldu. Ben de Opera’nın VPN hizmetini kullandım ve test ettim gerçekten iş görür. 🙂

  2. VPN kullanmanın bu denli gerekli olduğunu bilmiyordum. Özellikle Google tarafından izlenmemek için ideal bir durum bence. Sürekli izlendiğimizi bilmek hayli rahatsız edici çünkü. Teşekkürler bu bilgileri bizlerle paylaştığınız için.

    1. Yararlı olmasına sevindim. İzlenme fikri beni de rahatsız ediyor. Bu yüzden bu yazıyı yayınladım. Anonim olmak önemli tabi ki 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir