Mobil Veri Bağlantısını Hızlandırma için 8 Adım | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Mobil Veri Bağlantısını Hızlandırma için 8 Adım

Hücresel verilerinizin neden bu kadar yavaş olduğunu merak ediyor musunuz? Telefondaki yavaş veri bağlantısından daha sinir bozucu bir şey yoktur. Telefonda video izlemeye veya İnstagram’ı kontrol etmeye çalışın, yüksek hız için pahalı tarifeler kullanıyoruz. Hizmet bu seviyeyi karşılayamadığında hayal kırıklığı yaratıyor.

Çoğu durumda, konum veya ağ tıkanıklığından kaynaklanan yavaş bağlantı geçici oluyor. Diğer zamanlarda, saatlerce hatta günlerce sürebilir. Mobil operatörünüzün teknik desteğini aramadan önce, yavaş mobil veri sorunlarınıza bu basit adımlar ile çözüm üretebiliriz.

1. Telefonunuzu Yeniden Başlatın :

Genellikle telefonda sorun ile karşılaştığımızda kapatıp aç geçer diyoruz. Aslında bazı hataları bu yöntem ile çözüyoruz. Telefonu yeniden başlatmak, özellikle bir süredir kapanmadı ise , bir çok sorunda olduğu gibi yavaş hücresel veri hızlarını da düzeltebilir.

2. Konumu Değiştirin :

Uzak bir bölgedeyseniz veya çevrenizde (tepeler, dağlar ve vadiler gibi) birçok doğal engel varsa, bunlar sinyalinizi etkileyebilir. Aynı şey binalar için de geçerli. Yoğun nüfuslu kentsel alanın ortasında olabilirsiniz, ardından bina, kafe gibi yapılara girdiğinizde verilerinizin neden bu kadar yavaş olduğunu merak edebilirsiniz. Unutmayın duvarlar sinyal kırıcıdır. Bulunduğunuz yerde telefon çekmiyor ise , çeken bir yer bulmanız gerekecek . Ülkemizde bazı operatörleri kullanan insanların sıkça karşılaştığı bir problem.

3. Uygulama Güncelleme ve Devre Dışı Bırakma :

İnternet tabanlı uygulama veya oyunlar , veri bağlantınızı tıklayıp yavaşlatarak sorunlara neden olabilir. Böyle durumlarda, interneti en çok kullanan uygulamayı bulmak isteriz. Uygulamayı bulduğumuz zaman , uygulamanın hücresel veri bağlantısına erişimini devre dışı bırakabilir veya kaldırabiliriz.

Eğer IPhone kullanıyorsanız, internet yavaş olduğunda Ayarlar> Hücresel’i ziyaret edebilir ve istediğiniz uygulamanın hücresel veri bağlantısına erişimini devre dışı bırakabilirsiniz.

Android’de bunu Ayarlar> Kablosuz bağlantı ve ağlar> Veri kullanımı bölümünde bulabilirsiniz . Bir uygulamaya dokunun, ardından uygulamanın arka planda veri kullanmasını önlemek için kapatabilirsiniz.

4. Veri Tasarrufu / Düşük Veri Modunu Devre Dışı Bırakma :

Hem Android hem de iOS, veri kullanımını azaltmak için tasarlanmış modlar içerir. Bunlar, sınırlı miktarda veriye sahipseniz kullanışlıdır, ancak aynı zamanda servis bağlantınız yavaş gibi görünebilir. Bu modları devre dışı bırakmayı deneyin ve her şeyin daha hızlı olup olmadığını görün.

Android’de  Ayarlar> Kablosuz bağlantı ve ağlar >Veri kullanımı >Veri Tasarrufu’na gidin . İPhone’unuz varsa, Ayarlar> Hücresel> Hücresel Veri Seçenekleri altında Düşük Veri Modu adlı ayar bulacaksınız .

5. VPN Bağlantısını Kesin :

VPN’ler anonimlik ve gizlilik sağlar, ancak uzak sunucuları kullanırken hızlarınızı da yavaşlatabilirler. Bu nedenle, telefon VPN’e bağlıysa, bağlantıyı kesin ve tekrar internete bağlanın. Muhtemelen, bağlantıyı keser kesmez internetin hızlandığını fark edeceksiniz. 

6. Ağ Kesintilerini Kontrol Edin :

Mobil operatörler pazarlama konusunda ne kadar iyi olsalar da , bazen hatların çekmediği noktalar olabiliyor. Bu durum internet kesintilerine yol açabilir. Kullandığınız mobil operatörün teknik servisini arayarak çözüm bulabilirsiniz.

7. Telefonun Ağ Ayarlarını Sıfırlayın :

Telefonu yeniden başlatmak gibi ağ ayarlarını sıfırlamak, genellikle yavaş mobil veri bağlantısını düzeltir. Sorun şu ki, Wi-Fi erişim noktalarınızı ve Bluetooth cihazlarınızı da sıfırlar. Kayıtlı Wi-Fi ağlarına yeniden bağlanmanız ve Bluetooth cihazlarınızı daha sonra yeniden eşleştirmeniz gerekir.

IPhone’da ağ ayarlarını sıfırlamak için Ayarlar> Genel> Sıfırla> Ağ Ayarlarını Sıfırla’yı açın . Telefonunuz varsa parolanızı girmenizi ister, ardından yeniden başlatılır.

Android telefonda, ağ ayarlarını sıfırla seçeneğini Ayarlar> Sistem> Sıfırla seçenekleri> Ağ ayarlarını sıfırla bölümünde bulabilirsiniz . Telefon üreticinize bağlı olarak farklı bir yerde olabilir. Bulamazsanız, Ayarlar arama çubuğunda aramayı deneyin.

8. SIM Kartınızı Tekrar Çıkarıp Takın :

Son olarak, SIM kartınızı çıkarıp yeniden takmayı deneyebilirsiniz. Telefonun operatörle bağlantısını etkileyen temel sorunları giderebilir. SIM kartınızın bulunduğu yer cihaza göre değişir. Sim kartı çıkarabilmek için sim iğnesine ihtiyacınız olacaktır.


Sizin ağ sorunları için ürettiğiniz çözümler nelerdir ? En son yaşadığınız sorunu benimle yorum yaparak paylaşabilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir