M2 SSD Genel Değerlendirme | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

M2 SSD Genel Değerlendirme

İşletim sistemi çalıştırmak için PC oluşturuyor veya sadece hızlı disk sürücüsü istiyorsanız, SSD sürücüsünü düşünmek akıllıca olacaktır. Ancak 2,5 inç SATA depolama birimi seçmek yerine, neden biraz daha güncel disk sürücüsü düşünmüyorsunuz? Bu yazımda M2 SSD depolama aracını tüm detayları ile değerlendiriyorum. Keyifli okumalar 🙂

M2 SSD veya mSATA SSD ;

Kendi PC’nizi oluştururken veya mevcut modeli yükseltirken, mümkün olan en hızlı depolama alanını seçmek akıllıca bir harekettir. Sonuçta, işletim sisteminizi süper hızlı depolama alanına yükleyebilirsiniz, bilgisayarınız daha hızlı çalışacaktır. Eskiden Yeni Nesil Form Faktörü (NGFF) olarak bilinen M2, standart mSATA’dan daha hızlı veri çıkışı sunuyor. Temeli PCIe’ye dayandığından, saniye başına 6 Gb ile sınırlıdır (Gb / s). Eski dizüstü bilgisayarlar ve Windows tabletler mSATA SSD sürücüleri kullanır.

Üç tür M2 vardır:

  • SATA: Bu seçenek AHCI sürücüsünü kullanır ve M2 konektörü ile bir SATA 3.0 bağlantı noktasına yönlendirir. Yavaş ama yaygın olarak uyumlu.
  • AHCI: Gelişmiş Ana Bilgisayar Denetleyici Arabirimi, düşük bütçeli anakartlarda bulunan ve daha eski işletim sistemlerine uygun daha yavaş seçenektir. AHCI ile bağlanan SSD’ler tipik olarak standart HDD’den çok DRAM gibi davranır
  • NVMe: Geçici Olmayan Bellek Express, özellikle yeni nesil SSD’ler için oluşturuldu. NVMe depolama masaüstü anakartları için standart PCIe bağlantıları ile mevcut olsa da, M2 form faktörü farklı bağlayıcı kullanır.

MSATA SSD’ler iyi olsa da, ana kartınız destekliyorsa M2 kullanma fırsatını yakalayın.

M2 SSD Sürücüsü Nasıl Kurulur?

M2 SSD sürücünüzü kurmadan önce gerekli anti-statik önlemleri alın. Bilgisayarı elektrik şebekesinden ayırdığınızdan da emin olun. Dizüstü bilgisayara M2 SSD cihazı takıyorsanız, pili çıkarın.

Adım 1: İstediğiniz M2 SSD’yi seçin ;

Anakartınızın ve bağlantı noktası anahtarınızın gereksinimlerine göre M2 SSD depolama aygıtı tanımlayarak başlayın. PCPartPicker.com gibi siteler, ana kartınıza, boyut gereksiniminize ve bütçenize bağlı olarak doğru seçimi yapmanıza yardımcı olabilir.

Adım 2: M2 Konektörünü Tanımlayın ;

Bazı anakartlarda birden fazla M2 bağlantı noktası vardır. Biri ağ kartı veya başka cihaz için olabilir. Alternatif olarak, ana kartınız optimum kullanım için belirli yapılandırmaya sahip olabilir. Örneğin, M2 bağlantı noktasının kullanılmasını gerektiren dört veya daha fazla SATA sürücünüz olabilir.

Bu nedenle, M2 SSD’nin hangi bağlantı noktasına bağlı olması gerektiğini belirlemek için anakart belgelerinizi kontrol etmeniz önemlidir.

Adım 3: M2 SSD Sürücüyü takın ;

M.2 SSD sürücüsünü kurmaya hazır olduğunuzda, emniyet vidasını bağlantı noktasından sökerek başlayın. Ardından, SSD sürücünün ve konektörün eşleştiğinden emin olduktan sonra bağlantı noktasına 30 derecelik açıyla kaydırın. Bazı durumlarda, çok fazla çaba sarf etmeden içeri girmesi gerekir, ancak biraz kıpırdatmanız gerekebilir. Bir kere girdiğinde, 30 derecelik açıyla kalmalıdır; diğer ucunu anakarta doğru iterseniz göreceğiniz hafif bir yay vardır.

M2 SSD sürücüyü sabitlemek için, ana karta doğru itin, vidayı hizalayın ve sıkın. Vidanın konumunun M2 SSD’nin uzunluğuna bağlı olacağını unutmayın. Farklı SSD boyutlarını desteklemek için birkaç delik bulunmalıdır.

SSD’yi fazla sıkmamaya dikkat edin, aksi takdirde SSD zarar görebilir. 

Adım 4: BIOS / UEFI’de M2’yi etkinleştirin ;

PC’nizin ayarlarında M2 cihazını etkinleştirmeniz gerekir, bu nedenle doğrudan BIOS / UEFI ekranına önyükleyin. PCI Express yuvası ile ilgili bir M2 seçeneği arayın. Üreticiden üreticiye farklılık göstereceğinden, buradaki doğru adımlar için anakart kılavuzuna bakın.

Cihaz etkin durumdayken, Windows’u veya tercih ettiğiniz işletim sistemini yüklemeyi seçebilirsiniz. M2 SSD cihazları, diğer dosyalar için depolama görevi yapmak yerine işletim sistemlerini çalıştırmak için özellikle uygundur.

M2 SSD Kullanmanın Dezavantajları ;

M2 SSD , PC’nize süper hızlı işletim sistemi sunarken, olası dezavantajların farkında olmalısınız. Örneğin, M2 SSD destekli eski anakartlar PCIe veri yoluna güvenebilir, bu da cihazların 6 Gb / s aktarım hızlarıyla sınırlı olduğu anlamına gelir. Ayrıca, PCIe veri yoluna bağlı M2 SSD sürücüleri, sistemin birincil sürücüsü olarak kullanılamaz.

Daha yeni anakartlarda bu sorun yoktur, bu nedenle donanımınızın beklediğiniz hızları sağlayacağını kontrol etmeye değer. Bu arada, anakart tasarımındaki sınırlamalar, M2 cihazının sistemin geri kalanıyla nasıl etkileşime girdiğini kısıtlayabilir. PCIe bant genişliği sınırlıdır, bu durum M2 SSD eklemenin diğer donanımlara müdahale edebileceği anlamına gelir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir