Linux'a Katkıda Bulunabilirsiniz | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Linux’a Katkıda Bulunabilirsiniz

Linux ticari işletim sistemleri gibi değil. Özgür yazılım dünyasında, en sevdiğiniz uygulamaların ve arayüzlerin tüketicisi olmakla sınırlı değilsiniz. Linux işletim sistemi veya herhangi bir uygulama adına katkıda bulunmak istiyorsanız sadece yazılımcı olmanız gerekmez. Yazılımcılar ve geliştiriciler çok önemli tabi ki fakat yazılım bilginiz olmasa bile bir çok konuda katkı sağlayabilirsiniz.

1. Geri bildirim sağlayın ;

Özgür yazılım projeleri, kullanıcıları tüketici olarak görmez, bu nedenle satışları izleyemezler. Dolayısıyla geliştiriciler, geri bildirim almadıkça kullanıcıların ne istediğini bilmez. Sadece konuşarak ve projelerin yön hissi oluşturmasına yardımcı olarak yardım edebilirsiniz. Sosyal medya güçli bir yol olsa da, birçok proje kendi topluluklarını kurar. Bu topluluklar aracı ile fikirlerinizi iletebilirsiniz.

2. Yeni Kullanıcıların Sorularını Cevaplayın ;

İnsanlar ilk kez Linux’a geçtiğinde, arama motorları yardım masasıdır. Arama motorları soru ve cevap panolarının yanı sıra forumlara da yönlendirme yapar. En belirgin örneklerden biri , insanların somut ve spesifik sorularla yönelttikleri Ask Ubuntu’dur . Bu tür yerler muazzam kaynaklar olabilir, ancak bu yalnızca bilgili kişiler kayıt olur ve başkalarına yardım etmek için zaman ayırırsa. O kişi olabilirsin.

Çeşitli topluluk tartışma panolarında yer aldığınızda, davranış kurallarını aradığınızdan emin olun. Davranışların sadece sana yansımıyor. Tüm topluma yansır ve yeni kullanıcıları projeden uzaklaştırabilir.

3. Belge Yaz ;

Kullanıcıların birbirine yardım etmesi harika olsa da, hiçbir şey resmi kılavuzun yerini tutamaz. Bu tür kılavuzlar, geliştiricilerin sağladıkları masaüstünü nasıl kullanacağınızı, engelleri nasıl aşacağınızı ve hangi hataları bildiklerini size söyleyebilir.

Dokümantasyon nadiren göze çarpıyor, ancak belirli bir Linux dağıtımıyla deneyiminizi etkileyebilir veya bozabilir. Birçok kişi, ArchWiki’nin derinliği ve kullanışlılığı nedeniyle kısmen Arch Linux’u seviyor . Arch’ı hiç yüklememiş olsanız bile, genellikle yardım için Arch Wiki’ye dönebilirsiniz. Birçok talimat diğer dağıtımlar için de geçerlidir.

4. Yeni Yazılımın Test Edilmesi ;

Geliştiricilerin, programlarının en son sürümlerini denemek için kullanıcılara ihtiyacı var. Özgür yazılım geliştiricileri genellikle tek başlarına veya küçük uzak ekiplerde çalışır. Çeşitli donanım türlerine erişemezler ve mevcut olan tüm farklı Linux masaüstü yapılandırmalarını deneyemezler.

Uygulamaları test ederek, bu geliştiricilere, uygulamalarının hem donanımınızda hem de seçilen masaüstü yapılandırmasında nasıl çalıştıkları hakkında fikir verirsiniz.

Linux tabanlı yazılımlara gönüllü olarak destek verdiniz mi ? Tecrübelerinizi benimle paylaşabilirisiniz 🙂

4 Comments

    1. Aslında piyasada kendini kanıtlamış Linux işletim sistemleri var. Umarım sizde bir gün Linux kullanıcısı olursunuz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir