Linux Mint’te Çekirdek (karnel) Yükseltmesi | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Linux Mint’te Çekirdek (karnel) Yükseltmesi

Kullandığınız linux dağıtımının çekirdek (karnel) yükseltmesi neden yapılır ? Karnel yükseltmesi sonrası oluşabilecek sorunlar ve çözümlerini inceliyorum

Linux çekirdeğini yükseltmek, özellikle yeni Linux kullanıcıları için zor olabilir. Ancak Linux Mint’te kolaylıkla çekirdek yükseltmek mümkündür. Bugün bunu nasıl yapacağımızı ve sorun yaşarsanız ne yapacağınızı öğreneceğiz. Keyifli okumalar.

Linux Çekirdeğini Neden Yükseltmelisiniz?

Linux çekirdeği, cihazın donanımının giriş ve çalışan uygulamalara yanıt olarak düzgün çalışmasını sağlar. Ayrıca, işlemcinizden maksimum performansı alarak kaynak yönetimine de büyük ölçüde dahil olur. Linux çekirdeği geliştirme ekibi, güncellenmiş sürücüler , önceki sürümlerde desteklenmeyen donanım için yeni sürücüler ve diğer iyileştirmelerle düzenli olarak yeni çekirdekler yayınlar. En son çekirdek sürümlerini resmi proje sitesinde görebilirsiniz .

Şu anda hangi çekirdeği kullandığınızı öğrenmek için terminali açın ve şunu girin:

Çekirdeğinizin en son sürümden daha eski olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, Linux Mint gibi belirli dağıtımların kararlılığı sağlamak için eski çekirdeklerle birlikte gönderilmesidir. Bu eski çekirdek daha güvenilirdir ve dağıtımın benzersiz yazılımıyla çalışması daha olasıdır, dolayısıyla çekirdek arızaları olasılığını azaltır. Çekirdeğinizi daha yenisine manuel olarak yükseltmek her zaman mümkün olsa da, süreç oldukça karmaşık olabilir. Neyse ki sizin için Linux Mint, Mint’in Güncelleme Yöneticisindeki çekirdek yönetim aracını kullanarak bazı yeni çekirdeklere kolaylıkla yükseltme yapmanıza izin verir.

Linux Çekirdeği Nasıl Yükseltilir ?

Çekirdeğinizi şu şekilde yükseltebilirsiniz:

  • Güncelleme Yöneticisini başlatın .
  • Güncelleme Yöneticisi’nin açılır menüsünde, Görünüm> Linux Çekirdekleri’ni tıklayın .
  • Uyarı mesajı görünürse Devam’ı seçin .
  • Sol taraftaki çekirdek listesinde bulunan en yeni çekirdeğe tıklayın.
  • Çekirdek listesinden şu anda desteklenen en yenisini seçin.
  • Yükle seçeneğine tıklayın .
  • İstendiğinde şifrenizi onaylayın.

Yenisini kurduktan sonra eski çekirdeği silmeyin. Yeni çekirdekte sorun yaşarsanız, kendinizi büyük bir sorundan kurtaracaksınız. Yeni çekirdeği kullanmaya başlamak için, cihazınızı yeniden başlatmanız yeterlidir. Siz aksini belirtmedikçe, cihazınız her zaman önyükleme sırasında en yeni yüklü çekirdeği seçecektir.

Linux Çekirdeğinde Sorun Giderme

Çekirdeği yükselttikten sonra bilgisayarınızın garip davranmaya başlaması, düzenli olarak kullandığınız yazılımın çökmeye başlaması veya bilgisayarınızın çalışmayı durdurması mümkündür. Bu olursa panik yapmayın. Önyükleme sırasında GRUB menüsüne erişerek geçici olarak önceki çekirdeğe geri dönebilirsiniz.

  • Shift tuşunu basılı tutarken Linux PC’nizi yeniden başlatın .
  • GRUB menüsü göründüğünde, Gelişmiş Seçenekler’i seçin .
  • Yüklü çekirdeklerin listesi görünecektir. Sorunu olmayan eski çekirdeği seçin.

Eski sürüme döndükten sonra yeni olan yükseltmeyi silmeniz gerekiyor. Daha sonra, cihazınız artık yeni çekirdek ile önyükleme yapmamalıdır.


Diğer yazılarımı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir