Linux Mint Kullanmak İçin 7 Neden | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Linux Mint Kullanmak İçin 7 Neden

Yeni kullanıcı ilk önce hangi Linux sürümünü denemeli? Linux Mint kullanışlı ve sempatik arayüz tasarımıyla birçok kullanıcının dikkatini çekmeyi başardı. Linux işletim sistemi seçimi yapmadan önce mutlaka Linux Mint ‘i tanımalısınız. İşte Linux Mint kullanmak için 7 neden. Keyifli okumalar 🙂

1. Windows Kullanıcılarına Tanıdık geliyor ;

Tıpkı Windows’ ta olduğu gibi sol alt kısımdaki düğmeyi tıklatarak uygulamaları başlatırsınız. Açık uygulamalarınız ve pencereleriniz paneli ekranın alt kısmına hizalar. Sistem göstergeleri ve zaman sağ alt köşede duruyor. Windows düğmeleri küçültüyor, büyütüyor ve kapatıyor. Geleneksel menü çubuğunu kullanarak çoğu uygulama için seçeneklere erişebilirsiniz.

Sonuçta, Linux Windows değil. Dosya sistemi farklı. Uygulamalar aynı formatta bir araya getirilmemiştir ve Windows için yapılan yazılımlar Linux üzerinde çalışacaktır. Linux’a geçerken öğrenmeniz gereken birçok şey var, ancak Mint ile arayüz kullanımı kolaydır.

2. Temel Uygulamalar Önceden Yüklüdür ;

Linux dağıtımı kurduğunuzda, zaten mevcut olan yazılımın miktarına şaşırabilirsiniz. Linux için hangi yazılımın kullanılabilir olduğu veya bu programların ne işe yaradığı hakkında hiçbir fikri olmayan yeni gelenler için harika.

Birçok dağıtımda olduğu gibi, Linux Mint de web tarayıcısı olarak Firefox ve tam özellikli ofis paketi olarak LibreOffice ile birlikte geliyor. Pidgin anında mesajlaşma uygulaması var. Fotoğrafları düzenlemek için GIMP’niz var. Bunlar, milyonlarca insanın Windows’ta indirdiği araçlardır. Mint’te, paketin bir parçası olarak dahil edilmiştir.

Ancak daha fazla uygulamaya ihtiyacınız olursa Linux yazılımı ve uygulamaları listeme göz atabilirsiniz.

3. Kaliteli Yazılım Yöneticisi ;

Linux’ta çoğu yazılımı web sitelerinden indirmezsiniz. Bunun yerine, uygulama mağazası gibi uygulamaları ve oyunları bulmak için başlatabileceğiniz tek bir program var.

Linux Mint’te, bu programa Yazılım Yöneticisi denir. Yazılım Yöneticisi, modern uygulama mağazasının basitliğini geleneksel Linux paket yöneticisinin gücüyle dengeliyor. Uygulamaları kategoriye göre görüntüleyebilir, her bölümde kaç paket bulunduğunu görebilir ve yazılımı indirdiğiniz kaynakları değiştirebilirsiniz.

4. Özelleştirmek Çok Basit ;

Ubuntu, Fedora ve diğer Linux dağıtımları, GNOME arayüzüne varsayılan olarak ortamınızı kişiselleştirme yeteneğinizi gizler. Mint ile durum böyle değil. Sağ tıklama ile masaüstünüzün birçok yönünü ince ayar yapabilirsiniz.

Panelinizde, uygulamalarınızda, pencere kenarlıklarında ve simgelerde kullanabileceğiniz tema sayısı sizi şaşırtabilir. Ekstra bir şey indirmeye gerek kalmaz.

5. Yeni Başlayanlar İçin Yeterince Kolay ;

Farklı dağıtımlar farklı izleyicileri hedefler. Diğer yandan Mint, günlük bilgisayar kullanıcısına yöneliktir. Linux Mint , işleri yapmayı kolaylaştırır. Arayüz sade ve anlaşılır , aşırı animasyon yok, panoya girerken camlar hareket etmiyor. Uygulamaları bulmak kolaydır, temalar değiştirmek kolaydır.

Linux Mint , ayrıca daha karmaşık görevlerden bazılarında elinizi tutar. Uygulama başlatıcısının Ses ve Video bölümündeki “Multimedya Kodeklerini Yükle” seçeneğini tıklatarak, ses ve video dosyaları için ihtiyacınız olan codec bileşenlerini indirebilirsiniz. Donanım sürücülerini, Sürücü Yöneticisi adlı araçla yükleyebilirsiniz. Linux Mint , ile birlikte gelen çok şey var . Ancak, işlerin adlandırılma ve sunulma şekli sayesinde, genel olarak bilgisayarlarla rahat ederseniz kaybolmanız çok zordur.

6. Linux Mint’in Arayüzü Tutarlı ;

Linux dünyasında, geliştiricilerin hedeflemesi için birçok farklı masaüstü ortamı vardır ve bunların kullanması için farklı araçlar vardır. Sonuçta, uygulamalar birçok şekil ve boyutta gelir.

Örneğin, Ubuntu’da bazı uygulamalarda, pencere kontrollerinin yanı sıra ayarlar için düğmeler içeren başlık çubuğu bulunur. Diğerlerinde başlık çubuğu ve geleneksel menü çubuğu bulunur. Geleneksel arayüze yapıştırarak, Mint’teki uygulamalar büyük ölçüde benzer şekillerde çalışır. LibreOffice’i kullanmak, metin dosyalarını düzenlemekten veya müzik dinlemekten çok farklı değildir. Her birinin benzer yerlerde başlık çubukları, menü çubukları ve düğmeleri vardır.

7. Linux Mint Güçlü Donanım Gerektirmez ;

Bazı sürümler hala daha fazla bellek ve işlem gücü gerektirse de, Linux daha az talepkar. Mint ile eski bir bilgisayar gayet iyi çalışır.Bunun sebebi Linux Mint’in eski yazılımı kullanması değildir. Tam aksine. Bilgisayarınız web tarayıcılarının, ofis araçlarının, multimedya programlarının ve açık kaynaklı oyunların en yeni sürümünü almaya devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir