Linux İşletim Sistemi | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Linux İşletim Sistemi

Linux hakkında detaylı bilgi arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Linux, bilgisayarlar, sunucular, ana bilgisayarlar, mobil cihazlar ve gömülü cihazlar için Unix benzeri, açık kaynaklı ve topluluk tarafından geliştirilmiş bir işletim sistemidir. X86, ARM ve SPARC dahil olmak üzere bilgisayar platformunda desteklenir. En yaygın olarak desteklenen işletim sistemlerinden biridir.

Linux işletim sistemi nasıl kullanılır?

Linux işletim sisteminin her sürümü donanım kaynaklarını yönetir, uygulamaları başlatır, kullanıcı ara birimi sunar. Muazzam gelişim topluluğu ve geniş dağıtım yelpazesi, Linux versiyonunun neredeyse her iş için uygun olduğu ve Linux’un birçok hesaplama alanına girdiği anlamına gelir. Linux, Apache gibi web sunucuları, ağ işlemleri, büyük hesaplama kümeleri gerektiren bilimsel bilgi işlem görevleri, veritabanları çalıştıran, masaüstü , uç nokta hesaplama ve Android gibi işletim sistemi sürümleriyle mobil cihazlar çalıştıran bir işletim sistemi olarak ortaya çıkmıştır.

Linux Dağıtımları;

İlk geliştirilmesinden bu yana, Linux, GNU GPL Genel Kamu Lisansını (GPL) oluşturan Özgür Yazılım Vakfı’nın copyleft hükümlerini kabul etti. Copyleft, ücretsiz olarak değiştirilen ve değiştirilen her şeyin ücretsiz olarak dağıtılması gerektiğini söylüyor. Uygulamada, Linux ya da diğer GNU bileşenleri, yeni bir Linux sürümü oluşturmak için geliştirilmiş ya da değiştirilmişse, bu yeni sürüm ücretsiz olarak dağıtılmalıdır. Geliştiricinin veya diğer grupların başkalarının özgürce elde edebileceği işlerden faydalanmalarını engelleyen açık kaynaklı bir geliştirmenin temelidir. Günümüzde dağıtım olarak da bilinen yüzlerce farklı Linux sürümü bulunmaktadır. Her biri genellikle sunucular, masaüstleri, mobil cihazlar veya gömülü cihazlar gibi belirli hedef sistemler için uyarlanmıştır. Dağıtımlar, ilk kurulum sırasında yerel olarak derlemeniz gereken kullanıma hazır veya kaynak kodlar olabilir. Topluluk tarafından geliştirilen dağıtımlar arasında Debian, Slackware ve Gentoo bulunur. Ticari dağıtımlar arasında Red Hat Fedora, SUSE’den openSUSE ve Canonical’tan Ubuntu bulunur.

Linux Bileşenleri;

Linux işletim sistemi, birçok varyasyonunun ve dağıtımının anahtarı olan modüler bir tasarım izler. Linux çekirdeğini başlatmaktan bir bootloader sorumludur. Çekirdek Linux sisteminin çekirdeğindedir, ağ erişimini ele alır, süreçleri veya uygulamaları zamanlar, temel çevresel aygıtları yönetir ve dosya sistemi hizmetlerini denetler.

Ancak, tam anlamıyla bir işletim sistemi sağlamak için Linux çekirdeğine üst düzey işlevler sunan birçok dış geliştirici ve GNU projesidir. Örneğin, bir komut satırı arayüzü sağlayacak, grafiksel bir kullanıcı arayüzü uygulayacak, güvenliği yönetecek, video girişi ya da ses hizmetleri sunan ve her biri belirli görevler için benzersiz dağıtımlar oluşturmak üzere optimize edilebilecek modüller vardır. Paket yöneticisi yazılımı genellikle Linux işletim sistemi altındaki yazılım bileşenlerini ekler, günceller veya kaldırır. Paket yöneticilerinin örnekleri arasında dpkg, OpenPKG, RPM Paket Yöneticisi ve Sıfır Kurulum bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir