Linux için Photoshop Alternatifleri | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Linux için Photoshop Alternatifleri

Linux ‘te Photoshop çalıştırmanın yolunu mu arıyorsunuz? Bazı resim düzenleme çalışmalarınız, geliştirmeniz gereken fotoğraflar veya tamamlamak için temel resimleriniz olabilir. Ancak Adobe Photoshop Linux’ta değil. Peki alternatif nedir? Linux için Photoshop’a bir eşdeğer var mı?

1. GIMP ;

Photoshop ile aynı efektlerin çoğuna sahip birçok temel özellik içeren esnek bir araçtır. GIMP de genişletilebilirlik düşünülerek üretilmiştir, yani üçüncü taraf eklentileri yükleyerek yeni işlevsellikler ekleyebilirsiniz.

Kısacası, GIMP profesyonel kapasitede yetecek kadar güçlüdür. Tek dezavantajı, GIMP’nin Photoshop arayüzünü kopyalamaktan özellikle kaçınmasıdır. Her ne kadar güçlü Photoshop alternatifi olsa da, öğrenmek için bir sürü yeni kısa yollara ve menü komutuna sahip olacaksınız.

Linux’a GIMP kurmak için, bir PPA deposu ekleyerek başlayın, ardından kaynakları güncelleyin ve yükleyin:

2. Pinta ;

Windows’ta Photoshop’un en iyi alternatiflerinden biri ücretsiz resim editörü, Paint.NET. Microsoft Paint’e alternatif, esnek ve eklentiler aracılığıyla genişletilebilir ve Photoshop’tan daha hafiftir.

Paint.NET’in Linux eşdeğeri Pinta’dır. Tüm temel ve çekirdek işlevleri, sınırsız katmanlar, tam düzenleme geçmişi ve görüntü ayarlamaları için 35’ten fazla efekt içerir. Yerleşik arabirim ile serbest kayan pencere arabirimi arasında da geçiş yapabilirsiniz.

GIMP Photoshop için önemli deneyim sunarken, Pinta hızlı görüntü rötuşu ve basit düzenlemeler için idealdir. Pinta varsayılan depolardan yüklenebilir, ancak eski sürüm olabilir. En yeni Pinta’yı kurduğunuzu garanti etmek için, Pinta’nın geliştiricileri tarafından sağlanan depodan alın:

3. Krita ;

1998’de Alman geliştirici Matthias Ettrich, GIMP ile uğraştı ve Qt tabanlı arayüz geliştirdi. GIMP topluluğu içinde bölünmelere neden oldu ve sonuçta rakip resim editörünün ” Krita” geliştirilmesine öncülük etti.

Krita’nın ana odağı dijital resim uygulamasıdır . Bu nedenle, yeni başlayanlar için öğrenmeyi ve boyamayı daha kolay hale getirmek için arayüz öğelerinin çoğunu gizlemeye çalışır.

En yeni sürümü edinmek için uygulamanın PPA deposundan yükleyin:

4. MyPaint ;

Minimum düzeyde arayüze sahip dijital boyama uygulaması arıyorsanız, MyPaint sizin için uygun olabilir. Krita gibi, konsept sanatçıları, çizgi roman sanatçıları ve pencerelerin ve araç çubuklarının dikkatini dağıtmaktan nefret eden doku ressamları üretildi.

MyPaint kesinlikle Krita’dan daha basittir, bu yüzden özelliklerle dolu olmasını beklemeyin. Ancak, bu eksik olduğu anlamına gelmez. MyPaint, basınca duyarlı tabletleri destekler, sınırsız tuval boyutuna ve özelleştirilebilir fırça seçeneklerine sahiptir. Krita sizin için çok ağırsa, MyPaint muhtemelen istediğiniz şeydir. 

5. Fotopea ;

Yerel bilgisayarınızın kaynaklarını kullanan tarayıcı tabanlı araç olan Photopea herhangi bir masaüstü platformunda çalışır. Photoshop benzeri kullanıcı arayüzü ve standart görüntü formatlarını desteklemesiyle ideal bir alternatiftir. Google Chrome gibi Chromium tabanlı tarayıcıdan en iyi sonuçları alırsınız.

Dosyaları kaybetme konusunda da endişelenmeyin. Photopea ile yaptığınız tüm düzenlemeler bulutta değil, bilgisayarınızda saklanır. Bu uygulama Photoshop PSD dosyalarını, Adobe XD dosyalarını ve ayrıca RAW fotoğraf dosyalarını, XCF ve SKETCH’i bile işleyebilir.

Fotopea reklam desteklidir. Ancak, reklamları üç ay boyunca gizlemek için 20 ABD Doları ödeyebilirsiniz. Yoğun görüntü düzenleme sırasında bazı performans isabetleri yaşayabilirsiniz, ancak Photopea Photoshop’a harika bir alternatiftir.


Göz önünde bulundurmanız gereken diğer grafik uygulamaları ;

Photoshop’un ana amacı, resim düzenleme ve temel resimdir. Dahil ettiğim uygulamalar bu özellikleri kullanır, ancak biraz farklı bir uygulama kullanmak istiyor olabilirsiniz. Neyse ki, Linux kullanıcıları birkaç açık kaynaklı resim düzenleme ve oluşturma uygulamasından faydalanabilir.

  • Darktable : Photoshop Elements benzeri deneyim için Darktable’ı deneyin. 
  • Pixlr : Tarayıcı tabanlı uygulama olan Pixlr, çeşitli düzenleme araçları sunar. 
  • Inkscape : Adobe Illustrator uygulamasına açık kaynaklı alternatiftir ve sıfırdan çarpıcı görüntüler oluşturmanıza yardımcı olacak esnek çizim araçları sunar.

Bu araçlar, Linux’taki grafik uygulamaları için buzdağının yalnızca görünen kısmı. Tüm Linux yazılım ve uygulamalarını buradan inceleyebilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir