Linux için En İyi Torrent İstemcileri | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Linux için En İyi Torrent İstemcileri

Torrent dosyalarını ihtiyacımıza göre yaygın olarak kullanıyoruz , ancak torrentler sadece veri dağıtmanın yoludur. Torrent’ler, merkezi olmayan, eşler arası dosya paylaşımını kolaylaştırmak için verileri BitTorrent protokolü üzerinden aktarır. Bu nedenle torrentler, özgür ve açık kaynak yazılım dünyasının kabul edilmiş bir parçasıdır. Birçok Linux dağıtımında indirilebilen sınırlı sunucu bant genişliği vardır. Torrent’ler, kullanıcıların Linux dağıtımlarına daha çabuk ulaşmalarına izin verir ve ardından yazılımı yaymaya yardımcı olur. Bu yazımda Linux işletim siteminde kullanabileceğiniz en iyi Linux torrent istemcilerini inceliyorum. Keyifli okumalar 🙂

1. qBittorrent :

qBittorrent’in ilk hedefi Linux için uTorrent benzeri istemci sağlamaktı. UTorrent, Çin dışındaki en popüler torrent istemcisi olduğundan, birçok kişi qBittorrent’in arayüzünü tanıdık bulacak. QBittorrent geliştiricileri ayrıca, uTorrent’e alışkın olan insanların beklediği özellikleri çoğaltma görevini üstlenmiştir. Eğer uTorrent’e alışkınsanız ve Linux’a geçiş yapıyorsanız, bu dikkate almanız gereken ilk uygulama olabilir. QBittorrent, GTK tabanlı masaüstü bilgisayarları çalıştırmayan Linux kullanıcıları için ek bir özellik olan Qt ile yazılmıştır . Qt aynı zamanda çok platformlar arası bir dildir, bu nedenle aynı yazılımı birçok farklı işletim sisteminde kullanmak istiyorsanız qBittorrent harika bir uygulamadır.

2. Deluge :

Deluge, hızlı, hafif ve zengin özelliklere sahip olacak şekilde tasarlanmış başka açık kaynaklı torrent istemcisidir. Hız sınırlarını ayarlayabilir ve daha fazla bant genişliği kullanmanın ne zaman uygun olacağını planlayabilirsiniz. Parola koruması da vardır ve eklentileri yükleyerek özellik listesini artırabilirsiniz.

Deluge çapraz platformdur, bu nedenle Windows ve macOS için indirmeler vardır. Deluge ayrıca web tarayıcısında çalışabileceği gibi terminal içinde de iyi çalışır. Deluge ve diğer uygulamalar arasındaki önemli fark, C yerine Python’da yazılmasıdır. QBittorrent’in aksine, Deluge’nin Linux uygulama arayüzü sadece GTK ‘dır.

3.GNOME Fragments :

GNOME Fragments, torrentleri indirmenin tüm karmaşıklığını ortadan kaldırır ve uygulama, başlamanız için basit talimatlar içeren başlangıç ​​ekranı ile birlikte gelir. Torrent dosyasının nasıl indirileceğini bilmeyen ve daha fazla ilgilenen Linux kullanıcıları için mükemmeldir. Kolay kullanım ve linux ‘e yeni başlayanlar için oldukça faydalı bir uygulama.

4.KTorrent :

Geliştiriciler, GTK + araç setini kullanarak yukarıdaki uygulamaların çoğunu oluşturdu. KDE Plazma masaüstü veya LXQt kullanıyorsanız, ideal olandan daha az olabilir. Bu masaüstü ortamları Qt araç setini kullanır, bu nedenle Qt’de tasarlanan yazılım daha entegre görünür ve arka planda daha az kitaplık gerektirir. Birçok Linux dağıtımı varsayılan olarak iletim sağlar, ancak KDE Plazma’yı tercih ederseniz, bunun yerine KTorrent’i görme olasılığınız daha yüksektir. Neyse ki, bu KTorrent istemcisi muhtemelen ihtiyacınız olan her şeyi ve daha fazlasını yapıyor.

KTorrent’in arayüzü GNOME için tasarlanmış seçeneklerden daha karmaşıktır, ancak aynı anda daha fazla özellik ve bazı ek avantajlar elde edersiniz. Örneğin, KTorrent, torrentleri birlikte kategorilere ayırmanıza izin verir; aynı anda çok sayıda torrent indirirseniz yardımcı olabilir. Yerleşik olmayan özellikler için daha fazlasını ekleyen bir eklenti sistemi vardır.


Sonuç :

Başka alternatifler arıyorsanız ve ücret ,açık kaynak gibi özelliklere bağlı kalmıyorsanız , şirketlerin Linux için sunduğu bazı özel uygulamalar var. Vuze , Java ile yazılmış bir seçenektir. Taxati , USB belleğe sığacak kadar taşınabilir başka bir torrent uygulamasıdır. Yine de, birçok Linux kullanıcısı gibi, ücretsiz ve açık kaynaklı yazılımı tercih ediyorsanız, yukarıda bahsettiğim uygulamalar en iyi torrent istemcilerinden dördüdür.

Siz hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz ? Hangi torrent uygulamasını kullanıyorsunuz ? Deneyimlerinizi benimle yorum yaparak paylaşabilirsiniz. Gelecek yazıda görüşmek üzere 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir