Linux Çekirdek (Karnel) Nedir ? | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Linux Çekirdek (Karnel) Nedir ?

Her işletim sistemi çekirdek kullanır. Çekirdek olmadan, gerçekten çalışan bilgisayara sahip olamazsınız. Pek çok farklı yazılımı görebilir ve bunlarla etkileşime girebilirsiniz, ancak bunun altında çalışan çekirdekten çok daha büyük iş çıkar. Çekirdek, bilgisayar donanımınızla çalıştırmak istediğiniz yazılım arasındaki köprü görevi görür. Donanım, çekirdeğe dahil olan sürücüler aracılığıyla iletişim kurar. Bilgisayarın sesini açımak istediğimizde , istek çekirdeğe gönderilir ve çekirdek ses seviyesini değiştirmek için mevcut hoparlör sürücülerini kullanır. Çekirdek ayrıca kaynak yönetimi ile yakından ilgilenmektedir. Uygulamanın çalışması için yeterli bellek bulunduğundan ve uygulamayı bellekte doğru yere yerleştirdiğinden emin olmak zorundadır. Çekirdek, işlemcinin kullanımını, görevleri olabildiğince çabuk tamamlayabilmesi için optimize etmeye çalışır.

Linux Çekirdeği Nedir ?

Linux’u eksiksiz işletim sistemi olarak düşünmek teknik olarak yanlıştır. Linux aslında kurucusu Linus Torvalds’ın adını taşıyan çekirdeği ifade eder. Ekranda gördüğünüz diğer her şey diğer projelerden ve geliştiricilerden geliyor. Torvalds, 1991’de Linux çekirdeğini yarattı. İş arkadaşının tavsiyesiyle Linux adını tercih etti ve bu isim koyuldu. Torvalds, 1992’de, projenin başarısının büyük parçası olan GNU copyleft lisansı altında ilk Linux sürümünü piyasaya sürdü. Linux masaüstü deneyiminin çoğu, neredeyse tamamen masaüstü işletim sistemi yaratan eski girişim olan GNU Projesi’nden geliyor. Gereken tek şey çekirdekti ve Linux bu ihtiyacı karşıladı. Bu yüzden bazı insanlar OS’ye GNU / Linux diyorlar.

FreeBSD gibi diğer ücretsiz ve açık kaynaklı masaüstleri, aynı GNU yazılımının çoğunu çalıştırdığı için Linux gibi görünür. Linux çekirdeği GNU lisansı altında mevcut olduğundan, GNU Projesi’nin parçası olarak ayrı çekirdek geliştirmeye devam etme konusunda daha az ilgi vardı. Ve diğer rakip çekirdekler oluşturmak yerine, Windows ve macOS’ta bulunanlar gibi, birçok şirket bunun yerine Linux çekirdeğini kullanmayı ve katkıda bulunmayı seçti. Linux çekirdeği milyonlarca kod satırı içeren büyük projeye dönüştü. Binlerce insan ve binden fazla şirket, çekirdeğin gelişimine katkıda bulunmuştur. Dünyadaki en özgür ve açık kaynaklı yazılım örneklerinden biridir.

Linux Çekirdeği Ne İçin Kullanılır?

Linux masaüstü işletim sistemi olmaya devam ederken, çekirdek başka yerlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Android sayesinde, Linux çekirdeği artık dünyanın akıllı telefonlarının çoğuna güç veriyor. Giyilebilir teknoloji ve kameralar dahil her türlü mobil cihazda kullanılıyor. Linux, bilgisayara ve internet altyapımızın çoğuna güç veriyor. Bulutu düşündüğünüzde, ağırlıklı olarak birbirine bağlı Linux destekli sunucuları görebiliyoruz.

Linux Çekirdek Sürümü Nasıl Kontrol Edilir ?

Çekirdek aktif gelişme altında kalır, bu yüzden her zaman yeni Linux sürümleri çıkar.

Makinenizde, hangi Linux sürümünde çalışacağını görmenin en kolay yolu “uname” komutunu kullanmaktır. Bu, sistem bilgisi sağlayan komut satırı aracıdır. Terminal penceresi açıp aşağıdakileri yazarak kullanmakta olduğunuz Linux çekirdek sürümünü bulabilirsiniz:

uname -r

Şu anda Linux çekirdeği 4.20.16-200.fc29.x86_64 sürümünü çalıştığını var sayalım. Bunun ne anlama geldiğini çözelim.

  • 4, çekirdek versiyonunu ifade eder.
  • 20, mevcut ana revizyonu ifade eder.
  • 16, mevcut küçük revizyona atıfta bulunmaktadır.
  • 200, bu sürüme uygulanan hata düzeltmelerini ve yamaları belirtir.

Son bit, yayınladığınız dağıtıma özgü olacaktır.

Linux Çekirdeğinizi Güncelleyin

Çoğunlukla, Linux çekirdeği arka planda sessizce çalışır. Çoğu durumda, Linux çekirdek sürümünü güncellemenin en iyi yolu, tercih ettiğiniz Linux tabanlı işletim sisteminin en son sürümüne yükseltmektir. Örneğin Ubuntu ve Fedora’nın yeni sürümleri, her altı ayda bir çıkıyor ve onlarla birlikte Linux çekirdeğinin daha yeni sürümünü de getiriyor.

Çekirdek büyük ölçüde görünmez olmakla birlikte, daha yeni Linux çekirdeğine yükseltme yapmak için birkaç neden vardır. Windows’taki aksine, Linux donanım sürücüleri Linux çekirdeğiyle birlikte gelir. Bu nedenle, hoparlörler, Wi-Fi veya Linux sürümün henüz algılamadığı touchpad ile nispeten yeni dizüstü bilgisayarınız varsa, daha yeni sürüm için beklemeniz gerekebilir. Sürümler ayrıca kararlılık ve hız iyileştirmeleriyle birlikte gelir, böylece bilgisayarınız yeni sürümde diğerine göre daha sorunsuz çalışabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir