Linux , Android Cihazlarda Nasıl Çalıştırılır? | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Linux , Android Cihazlarda Nasıl Çalıştırılır?

Bunu okuyorsanız, muhtemelen daha önce Linux kullandınız ve bunun neredeyse tüm donanımlar üzerinde çalıştığını biliyorsunuz. Peki Android telefonunuz Linux çalıştırabilir mi?

Bu yazımda Android cihazda Linux çalıştırmayı inceliyorum. İşte Android akıllı telefonunuzda veya tabletinizde Linux çalıştırma hakkında bilmeniz gerekenler.

Android zaten Linux çekirdeğiyle oluşturulmuş bir işletim sistemidir. Android, cihazın donanımına arayüzlük eden yazılım yığını olan Linux çekirdeği üzerine kuruludur. Temel olarak işletim sisteminin, ister PC, ister akıllı telefon, isterse başka donanım olsun, cihazla iletişim kurmasını sağlar. Linux işletim sistemi gerçekten GNU / Linux olarak adlandırılmalıdır . Ancak zamanla, “Linux” kelimesi, çekirdeği ve onu kullanan çeşitli işletim sistemlerini (Ubuntu, Gentoo ve diğerleri gibi) birbirlerinin yerine tanımlamaktadır. Yani Android Linux çekirdeğini kullanırken, masaüstü ortamı sunmuyor. Bu, çoğu insanın Linux’u Android’e kurmanın yollarını ararken düşündüğü şeydir.

Android’de Linux Nasıl Çalıştırılır ;

Eğer rootlu bir cihazınız varsa, Linux Deploy aracını kullanarak Linux’a çeşitli Linux sürümleri yükleyebilirsiniz. Önce telefonunuzu Wi-Fi şebekesine bağlayarak yapılır. Bazı gelişmiş kök yetenekleri sağlayan BusyBox‘ı yükleyerek başlayın. Ardından, Linux Deploy‘u  yükleyin. İlk defa çalıştırdığınızda , kök izinlerinin etkinleştirildiğinden emin olmak için Başlat’a , ardından sağ alt köşedeki Ayarlar  düğmesine dokunun .

Tercih ettiğiniz Dağıtımı seçmek için bu seçenekler menüsünü kullanın. Debian, Ubuntu, Gentoo, Fedora ve daha pek çok şey yüklenebilir. Ben Arch Linux’u kullandım.

Telefonunuzda Linux masaüstünü görüntülemek için GUI altındaki Enable (Etkinleştir) kutusunu işaretlemeniz ve VNC’nin Graphics alt sistemi için seçildiğinden emin olmanız gerekir . Ardından, GUI ayarları altındaki ekran çözünürlüğünü kontrol edin ve Desktop ortamından memnun olup olmadığınızı kontrol edin .

Son olarak, Kullanıcı adı ve Kullanıcı şifresi girişlerini bulun ve bunları not alın veya sizin için daha unutulmaz şifre ile değiştirin. Bu menüden çıktıktan sonra, sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun ve Yükle’yi ve ardından Tamam’ı seçin .

Daha sonra, VNC Viewer’ı Play Store’dan yükleyin . Linux Dağıtımı’nda, Linux’u çalıştırmak için Başlat’a dokunun . Ardından VNC Viewer’ı açın ve Linux masaüstünüzü daha önce girdiğiniz kimlik bilgileriyle görüntülemek için localhost: 5900’a bağlanın .

Tebrikler: Artık Android üzerinde çalışan Linux var 🙂

Daha önce Linux işletim sistemi kullandınız mı ? Android telefonda Linux kullamak ister miydiniz ? Yorumlarda buluşalım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir