Kodlama Nedir ve Nasıl Çalışır? | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Kodlama Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bilgisayar kodu çok önemlidir. Neredeyse kullandığınız her elektronik cihaz koda bağlı. İşlerin nasıl yürüdüğü çok kafa karıştırıcı görünebilir, ancak incelediğinizde aslında çok basit. Kod yazan kişilere programcı, kodlayıcı veya geliştirici denir. Hepsi web siteleri, uygulamalar ve hatta oyunlar oluşturmak için bilgisayarlarla çalışıyor! Bu yazımda kodlamaya başlamanız için gereken en temel bilgileri derledim 🙂

Bilgisayara ne yapacağını söyleyen Makine Kodu adı verilen dili vardır. Gördüğünüz gibi insanlara pek bir şey ifade etmiyor! Her sayı veya harf, bilgisayarın hafızasındaki bir şeyi değiştirmesini söylüyor. Bu değer sayı , kelime , resmin veya videonun küçük parçası olabilir. Bilgisayarlar işin nasıl yapılacağını bilmiyor. Onlara talimat vermek programcının işidir.Makine Kodunu öğrenmek mümkün, ancak uzun zaman alacak! Neyse ki, bilgisayarlarla iletişim kurmanın daha kolay bir yolu var.

Programlama Dili Nedir?

Şimdi, daha kolay anlaşılması için yukarıdaki örneği inceleyelim. Bu resim bilgisayara “Merhaba , dünya” yazısının nasıl yazılacağını öğretiyor. Makine kodu kullanmak yerine Python adında programlama dili kullandım.

Neredeyse tüm programlama dilleri aynı şekilde çalışır:

 • Ne yapacağını söylemek için kod yazıyorsun: print (“Merhaba, dünya”).
 • Kod derlenir ve bilgisayarın anlayabileceği makine koduna dönüşür.
 • Bilgisayar kodu yürütür ve Merhaba, dünyayı bize geri yazar.

Kafa karıştırıcı gibi görünen yüzlerce farklı programlama dili var, ama hepsi aynı şeyi yapıyor. Ne yapmak istediğinizi yazdığınızda, derleyici onu bilgisayarın anladığı dile çevirir, daha sonra bilgisayarın yaptığı konuşmaya kod yürütme denir.

Kodlama Nedir?

Kodlama, bilgisayarın istediğiniz gibi davranmasını sağlamak için programlama dili kullanma işlemidir. Her kod satırı, bilgisayara bir şey yapmasını söyler ve kod satırlarıyla dolu belgeye komut dosyası adı verilir. Her komut dosyası iş yürütmek için tasarlanmıştır. Bu iş resim çekmek ve boyutunu değiştirmek olabilir. Belirli ses veya müzik parçası çalabilir. Birinin sosyal medyadaki yayınına tıkladığınızda, komut dosyası bunun olmasını sağlar. İnsanların aksine, bilgisayarlar tam olarak onlara söylediklerinizi yapacak. Bu harika gelebilir, ancak sorunlara neden olabilir. İyi programcı olmak, bilgisayara nasıl davranacağını söylemekten ibarettir.

Kodlama Öğrenmek Zor Mu ?

Kodlama çok basit olabilir ve herkes temelleri öğrenebilir. Kodlamayı kütüphanede ki kitap gibi düşünün. Bazı kitaplar basit dil kullanır ve hikayelerin anlaşılması kolaydır. Diğerleri çok karmaşık kelimeler kullanır ve anlamsız görünen hikayeleri vardır. Basit veya okunması zor olsun, hepsi kitap. Ne kadar çok kitap okursanız, o kadar iyi anlaşırsınız. Karmaşık dil veya kafa karıştırıcı hikayeler, bir gün geçmişte hayal bile edemeyeceğiniz şeyleri okuyabileceğinizi görürsünüz 🙂

Kod Neye benziyor?

Yukarıdaki resimde hello_name adlı komut dosyası gösterilmektedir. Tek bir kod satırının bilgisayarı ekrana yazdırmasını sağlayabildiğini zaten gördünüz. Diyelim ki sadece merhaba dünya demek yerine, kullanıcının adını yazmasını ve bilgisayarın onları ismiyle selamlamasını mı istiyorsunuz? Burada olanları inceleyelim.

 1. Script başladığında bilgisayar ekrana bir soru yazdırır.
 2. Daha sonra bilgisayar kullanıcının adını girmesini bekler ve kaydeder.
 3. “Hello”, kaydedilen adla birlikte ekrana yazdırır.
 4. Cmder penceresinde, script Python kullanarak derlenir ve çalıştırılır.
 5. Senaryo, çıkmadan önce tam olarak tasarlandığı şekilde çalıştı.

Bu örnek size, bir kod düzenleyicide yazılmış ve terminal penceresi türü olan Cmder’da çalışan basit kod parçasını gösterir. Artık Python kodunun neye benzediğini ve komut dosyasının nasıl çalıştığını biliyorsunuz.

4 Comments

  1. Yazımda bahsettiğim gibi doğru zamanı bulduğunuzda kodlamanın çok kolay öğrenildiğini ve eğlenceli olduğunu göreceksiniz 🙂

  1. Kodlamaya başlamadan önce programlama dili seçmeniz gerekiyor. Daha sonra eğitim alarak ve çeşitli projeler yaparak zaman içerisinde kendinizi geliştirebilirsiniz 🙂 Saygı ve sevgilerimle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir