Klavyeniz Size Nasıl İhanet Edebilir? | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Klavyeniz Size Nasıl İhanet Edebilir?

Keylogger’ın amacı isimden açıkça anlaşılır. Sessizce kendini bilgisayarınıza yükler ve yazdığınız her şeyi kaydetmeye başlar. Daha sonra verileri, bilgisayar korsanına geri gönderir; bu durumda, o gün yazdığınız her şeyin tam kaydı vardır. Keylogcular, bilgisayarlara yaymak için herhangi bir benzersiz yöntem kullanmazlar. Onları kimlik avı e-postalarında, virüslü bağlantılarda ve kötü amaçlı indirmelerde bulacaksınız.

Onları korkutucu yapan şey, ne kadar sessiz oldukları; Saldırı anında hemen göründüğü fidye yazılımının aksine, keylogger siz bulana kadar teorik olarak bilgisayarınızın etrafında dolanabilir. Bu özellik, kullanıcıların farkında olmadan keylogger ile enfekte olmuş bilgisayarı uzun süre boyunca kullanabileceği anlamına gelir.

Örneğin, çok özel bilgiler içeren iş e-postası yazdığınızı varsayalım. Sisteminizde keylogger varsa, bilgisayar korsanı hakkında yazdığınız her şeyi okuyabilir ve şirketin gizliliğini tehlikeye atabilir. Aynı şekilde sosyal medya şifreleriniz , banka hesaplarınız…. Kısaca klavyeden yazdığınız herşey keyloggerlar tarafından ele geçirilir.

Keyloggerlara Karşı Korunma Yolları

Neyse ki, keylogger’lar yıkıcı mahremiyet ihlali olsa da, kendinizi koruyabilirsiniz. Kendinizi savunmak, bilgisayar korsanlarının hesaplarınızı tehlikeye atmasını önlemek için uygulamanız gereken güvenlik önlemleri var.

1. Keylogger Detektörü veya Antivirüs yükleyin ;

İlk eylem planı, bilgisayarınızın kalkanlarının keylogger’ı itecek kadar güçlü olmasını sağlamaktır. Herhangi bir güvenlik programı, keylogger’ın anlatım davranışını tespit eder ve kendisini yüklemesini önler. Bu nedenle, bu saldırıların üstesinden gelmek için iyi karşılanmış virüsten koruma yazılımı almaya değer. Virüsten koruma yazılımı için fazla para ödemenize gerek yoktur; bazı mükemmel çözümler bile ücretsizdir.

2. Hesaplarınıza İki Faktörlü Kimlik Doğrulama ekleyin ;

Yapabiliyorsanız, keylogger’ları durdurmak için hesaplarınıza İki Faktörlü Kimlik Doğrulama eklemelisiniz. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama genellikle iki stilden birinde gelir; geçici kod veya girmediğiniz ikincil bir şifre. Her ikisi de keyloggerlara karşı etkilidir.

Hesabınızı korumak için geçici bir kod kullanma :

Geçici kod iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemleri, oturum açtığınızda ek bir şifre gerektirir. Bu şifre genellikle size e-postayla gönderilen, size gönderilen veya resmi uygulama kullanılarak oluşturulan küçük bir koddur. Daha sonra hesabınıza erişmek için giriş sayfasına kodu girin. Bu yöntem hakkında iyi bir şey, kodların bir defalık kullanım olmasıdır.

Çevrimiçi varlığınızı keylogger’lara karşı kilitlemek istiyorsanız, Gmail, Outlook ve diğer hesaplarınızı iki faktörlü kimlik doğrulama kullanarak güvenceye almanın yolları vardır.

3. Parola Yöneticisi kullanın ;

Asla fiziksel olarak yazmazsanız, bilgisayar korsanı şifrenizi alamaz. Parola yöneticileri, oturum açtığınızda bilgilerinizi otomatik olarak doldurur, bu nedenle bir şey yazmanıza gerek yoktur. Bu özellik, keylogger’ın algılamasının etrafında döner ve hesabınızın izlemede güvenli olmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir