Kaliteyi Kaybetmeden Resmi Dijital Olarak Büyütme | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Kaliteyi Kaybetmeden Resmi Dijital Olarak Büyütme

Günümüz kameralarında daha fazla megapiksel bulunuyor. Fotoğrafı büyütmek yerine küçültme olasılığınız daha yüksektir. Ancak görüntünün boyutunu artırmanın gerçekten işe yarayabileceği zamanlar vardır. Ne yazık ki, görüntü kalitesini kaybetmeden büyütmek zor olabilir.Bu yazımda, resmi kaliteyi kaybetmeden büyütmenin en iyi yollarını inceliyorum. Keyifli okumalar 🙂

Photoshop Kullanarak Görseli Yeniden Boyutlandırma ;

Resmi Photoshop’ta yeniden boyutlandırmak için uygulamadaki üst menüyü tıklayın ve Görüntü> Görüntü boyutu’nu tıklayın .  Sonra Görüntü Boyutu iletişim kutusundaki yüksekliği ve genişliği ayarlayın . Ayrıca, Önceden ayarlanmış olarak Bicubic Smoother ile Resampling’in açık  olduğundan emin olun  .

Gördüğünüz gibi, Photoshop bu görüntüyü 670 pikselden 2000 piksele düzgünleştirmek için harika bir iş çıkardı. Photoshop CC, yıllar içinde sıçramalar ve sınırlamalar konusunda gerçekten düzeldi ve bu görüntü kesinlikle kenarlarda bulanıklaşıyor ve metin o kadar keskin olmasa da, yine de kolaylıkla çıkartabilirsiniz.

Ancak, farklı görüntüdeki bazı ayrıntıların ayırt edilemez olduğunu hayal etmek kolaydır. Dolayısıyla, atlamayı 2000 piksele kadar atlamak yerine, orijinal resim boyutuna sadece yüzde 10 ekleyeceğiz.

Photoshop’ta yüzde 10 daha büyük yeniden örneklemek için,  Görüntü> Görüntü Boyutu’na gidin . Sonra genişlik ve yüksekliği piksel cinsinden ayarlamak yerine  Yüzde’yi seçin . Tip % 110 ve emin olun  Resampling: Bicubic Smoother  hala açıktır.

İşte, yüzde 10 artırdığınızda resim bu şekilde görünür :

Gördüğünüz gibi, hala oldukça net görünüyor. Bunu denemek için, biraz grenli görünmeye başlayana kadar görüntünüzü Photoshop’ta yüzde 10 artırmaya devam edin. Görüntünün kalitesini korurken resmi mümkün olduğu kadar büyütmek için küçük adımlar atmaya çalışmalıyız.

Bu yöntemi kullanacaksanız , fotoğraf düzenleme uygulamanızda Resample’ın etkinleştirildiğinden emin olmak çok önemlidir. Photoshop’taki Resim Boyutu iletişim kutusunda göründüğü gibi  :

Görüntüyü yeniden örneklemek için Pixelmator veya GIMP gibi bir uygulamayı da kullanabilirsiniz. Her ikisi de iyi ve benzer seçenek sunacak. Ölçeklendirme için enterpolasyon algoritmasını seçebilirsiniz. Ölçeklendirirken,  Bicubic Smoother seçeneğini seçmeyi unutmayın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir