Kali Linux ve Raspberry Pi ile Etik Hack Yapmak | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Kali Linux ve Raspberry Pi ile Etik Hack Yapmak

Etik hackleme, yeteneklerinizi ortaya çıkarmak için harika yoldur. Ve bu becerileri geliştirmenin en önde gelen hackleme araç setlerinden birini kullanmaktan daha iyi bir yolu var mı? Kali Linux çalıştıran Raspberry Pi şaşırtıcı derecede hack için zorludur. Küçük bilgisayar, ucuz, güçlü ve çok yönlüdür. Aslında, Kali Linux, etik korsanlık becerilerinizi geliştirmek için ihtiyacınız olan her şeyle birlikte gelir. Kali Linux’u Raspberry Pi 3 ‘ e nasıl yükleyebiliriz birlikte inceleyelim. Bu yazımda Kali Linux ve Raspberry Pi kullanarak ethical hacking laboratuvarı hazırlıyorum.

Kali Linux Nedir?

Kali Linux, Debian tabanlı Linux dağıtımıdır. Kali Linux öncelikle güvenlik araştırması, sızma testi ve güvenlik denetimi için kullanılıyor. Kali, profesyonellerin dijital adli tıp, araştırma, sızma, kötü amaçlı yazılım analizi, tersine mühendislik ve daha fazlası için kullandıkları yüzlerce özel güvenlik aracıyla birlikte geliyor. Kali Linux, doğru ellerde güçlü araçtır. Ancak, güvenlik hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen herkes için de yararlı bir araçtır. Kali Linux hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Neye İhtiyacınız Var?

Kali Linux’u Raspberry Pi 3 üzerinde kurabilmek ve ethical hacking laboratuvarı oluşturmak için aşağıdaki donanıma ihtiyacınız var :

  • Raspberry Pi 3
  • 8GB microSD kart
  • Ethernet kablosu
  • HDMI kablosu
  • 5V 2A microUSB güç kaynağı
  • USB klavye ve USB fare

Kali Linux çalıştıran Raspberry Pi’nizi monitöre bağlamak için HDMI kablosuna ihtiyacınız var. USB klavye ve USB fare kurulduktan sonra Kali Linux ile etkileşimde bulunmak için önemlidir. Tamamen çalışır durumdayken, Kali’ye erişmek ve kullanmak için uzak bir bağlantı kurmak mümkündür, ancak şimdilik Ethernet bağlantısı ve düzenli çevre birimleri ile uğraşmak daha kolaydır.

Adım 1: Kali Linux’u Raspberry Pi 3’e yükleyin ;

Kali Linux ARM görüntüleri indirme sayfasına gidin ve RaspberryPi
Foundation açılır menüsünü açın. Ardından Kali Linux Raspberry Pi 2 ve 3 bağlantısını seçin (eğer isterseniz dosyayı açabilirsiniz). Kali Linux klasörünü bulun, açın, ardından Kali Linux sıkıştırılmış arşivini (dosya uzantısı .XZ) aynı klasöre çıkarın.

Sonra, Kali Linux görüntüsünü microSD kartınıza yazmanız gerekir. Bunu yapmak için, etcher.io’da bulacağınız Etcher gibi görüntü yazma aracına ihtiyacınız vardır. Ön yüklenebilir sürücüler oluşturmak için çok sayıda araç var, ancak bu durumda Rufus kullanmanızı öneririm. Rufus indirme sayfasına gidin, ardından görüntü yazma yardımcı programını indirip yükleyin.

MicroSD kartınızı sisteminize yerleştirin. Rufus’u açın. Cihaz altında microSD kart sürücü harfinizi seçin. SELECT düğmesini kullanarak Kali Linux görüntüsünün konumuna göz atın. Hızlı Format’ın seçili olduğundan emin olun, ardından Başlat’a basın ve verilerin yazılmasını bekleyin. İşlem tamamlandığında microSD kartı çıkartın ve Raspberry Pi 3’ü alın; bir sonraki adımın zamanı geldi!

Adım 2: Raspberry Pi 3 ‘te Kali Linux’u Açın ;

microSD kartı Raspberry Pi’ye takın 3. HDMI kablosunu ve Ethernet kablosunu, USB klavyeyi ve USB fareyi takın. Sonunda, Raspberry Pi 3’ünüzü güçlendirmek için microUSB kablosunu takın. Önyükleme işlemi çok uzun sürmemelidir, ancak ekran titreyip noktalarda boş görünebilir. Varsayılan giriş kullanıcı adı root ve şifre ise toor‘dur.

Kali Linux ‘ ü güncellememiz gereliyor. Şimdi sayısız güvenlik programına girmeden önce parmaklarınızın ucunda, güncellemeleri kontrol etmelisiniz. İşletim sistemi Ethernet kablosunu kullanarak internete otomatik olarak bağlanmalıdır. Masaüstünü sağ tıklayın ve Yeni bir terminal aç’ı seçin, ardından aşağıdaki komutları girin:

apt-get update
apt-get upgrade
apt-get dist-upgrade

Bu komutlar Kali kurulumunu günceller. Ne yazık ki, güncelleme ve yükseltme işleminin tamamlanması birkaç dakika sürer, ancak bu önemlidir. Kali Raspberry Pi ile uzaktan iletişim kurmak istiyorsanız, bir sonraki adıma geçebilirsiniz. 🙂

Adım 3: Uzaktan Bağlantılar için OpenSSH’i kurun ;

Kali Linux Raspberry Pi’yi her kullanmak istediğinizde monitöre bağlamak istemezsiniz. Bunun yerine, cihazdaki komutları uzaktan bağlayıp çalıştırmamıza izin vermek için OpenSSH’i yükleyebilirsiniz.

OpenSSH sunucusunu kurmak için terminale aşağıdaki komutları girin:

apt-get install openssh-server
update-rc.d -f ssh remove
update-rc.d -f ssh defaults

Ardından, varsayılan şifreleme anahtarlarını kaldırmanız gerekir. Varsayılan anahtarlar oldukları için kaldırılması kolay güvenlik açığını temsil ederler. Aşağıdaki komutlar, işlem sırasında bir dizi yeni SSH anahtarı oluştururken eski anahtarları atmak için yeni dizin oluşturur.

cd /etc/ssh/
mkdir oldkeys
mv ssh_host* oldkeys
dpkg-reconfigure openssh-server

Şimdi SSH giriş bilgilerini yapılandırmanız gerekiyor. OpenSSH config dosyasını nano olarak düzenleyin:

nano /etc/ssh/sshd_config

Sırada ki bölümü şu şekilde değiştir:

PermitRootLogin yes

Ok tuşlarını veya farenizi kullanarak yapılandırma veri dosyasında gezinin. Değişiklikleri kaydetmek için Ctrl + O tuşlarına, terminale geri dönmek için Ctrl + X tuşlarına basın. Ayar zaten “Evet” olarak ayarlandıysa, hiçbir şeyi değiştirmeyin. Şimdi OpenSSH servisinin çalışıp çalışmadığını aşağıdaki komutu kullanarak kontrol edebilirsiniz:

sudo service ssh restart
update-rc.d -f ssh enable 2 3 4 5

Servis çalışmıyorsa, aşağıdaki komutu kullanarak başlatın:

sudo service ssh start

Şimdi, aşağıdaki komutu girerek Kali Linux Raspberry Pi 3 internet yapılandırmasını kontrol edin:

ifconfig

Raspberry Pi 3’ünüzün IP adresini not edin sonra buna ihtiyacınız olacak. İfconfig komutunuz Raspberry Pi’nizi göstermiyorsa, net servislerinin çalıştığından emin olmak için aşağıdaki komutu çalıştırın:

sudo apt-get install net-tools

Ardından ifconfig komutunu çalıştırın ve Raspberry Pi’nin IP adresini kopyalayın.

Adım 4: Günün Özel Mesajınızı Ekleyin ;

OpenSSH kullanarak Kali Linux çalıştıran Raspberry Pi 3’ünüze giriş yaptığınızda, “günün mesajı” başlığında tanışacaksınız. Kişiselleştirilmiş mesajı görüntülemek için günün mesajını (MOTD) düzenleyebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, MOTD kişiselleştirme ekranına girmek için aşağıdaki komutu kullanın:

nano /etc/motd

Mesajınızı kopyalayıp yapıştırın, sonra Ctrl + O, ardından Ctrl + X tuşlarına basarak kaydedin ve çıkın.

Adım 5: SSH Girişinizi Test Edin ;

Son olarak, SSH giriş bilgilerinizin çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bunu yapmak için SSH istemcisine ihtiyacınız var. Microsoft, Windows 10 Nisan 2018 güncellemesinde Windows 10’a yerel OpenSSH desteği ekledi; artık SSH sunucusuna bağlanmak için üçüncü taraf SSH istemcisine ihtiyacınız olmadığını gösteriyor.

Windows tuşu + I’ye basın, ardından Uygulamalar> İsteğe bağlı özellikleri yönet’e gidin. Listeyi aşağı kaydırın ve OpenSSH İstemcisi olup olmadığını kontrol edin. Orada değilse, geriye kaydırın ve Özellik ekle’yi seçin, OpenSSH İstemcisi’ni bulun ve ardından Yükle’yi seçin. Yükleme işlemi sadece bir dakika sürer.

Sonra, Windows tuşu + X tuşlarına basın, ardından güç menüsünden Komut İstemi (Yönetici) öğesini seçin. OpenSSH istemcisi zaten aktif, bu nedenle
Raspberry Pi ‘den kopyalanan IP adresini kullanarak aşağıdaki komutu yazın:

ssh root@[your IP address]

Enter tuşuna basın, ardından şifrenizi girin. MOTD’niz sizi Kali Linux Raspberry Pi’nize davet edecek!

Etik Hacking Laboratuvarımız Hazır 🙂

Artık Kali Linux Raspberry Pi 3 çalışıyorsunuz, işletim sistemindeki sayısız araçları kullanarak etik hackleme hakkında daha fazla şey öğrenmeye başlayabilirsiniz. Sadece ev ağınızı, kendi sahip olduğunuz ve yasal olarak zorla girmeye çalıştığınız cihazlarda hacklemeye çalışmanız gerektiğini unutmayın.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir