Joomla vs WordPress : Dev karşılaştırma | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Joomla vs WordPress : Dev karşılaştırma

Piyasada bir çok içerik yönetim sistemi (CMS) seçeneği bulunmuyor. WordPress en popüler CMS’ler arasında yer almaktadır. WordPress kolayca en iyi seçeneklerden biri olsa da, Drupal ve Joomla’nın beğenileri uygulanabilir alternatifler sunuyor. WordPress ve Joomla hakkında detaylı bir karşılaştırma hazırladım. Keyifli okumalar 🙂

Ne Tür Web Sitesi Yapabilirsiniz?

İçerik yönetim sistemi seçiminde en kritik unsurlar arasında site tipidir. WordPress, yeni başlayanlardan deneyimli profesyonellere kadar herkes için idealdir. İlk web sitem ücretsiz WordPress.com sitesiydi ve bloglamaya hızla başlamak için harika platform. Yönetilen barındırma ile birkaç dakika içinde blog yazmayı başardım, bu nedenle içerik oluşturma konusuna yoğunlaştım. WordPress temel bloglama, profesyonel web siteleri, iş kullanımı ve e-ticaret için çalışır. Ücretsiz WordPress.com sitesini kendiliğinden barındırılan yüklemeye kolayca aktarılabilir, son derece ölçeklenebilir ve esnektir.

Aynı şekilde, Joomla çok yönlüdür. Basit web sitesi çalıştırabilmesine rağmen, WordPress’ten daha karmaşık ve kurulumu kolay değil. Bu nedenle, yeni başlayanlar için önerilmez. Bunun yerine, Joomla ticari amaçlar, e-ticaret özellikle topluluk forumları ve sosyal ağlar için daha iyi çalışır.

WordPress site tipleri:

  • Blog Siteler
  • Ticari / profesyonel siteler
  • E-ticaret
  • Sosyal ağ

Joomla site türleri:

  • Ticari / profesyonel siteler
  • E-ticaret
  • Sosyal ağ / topluluk forumları

Hangi CMS Daha Popüler?

Ne yazık ki, içerik yönetim sistemlerinde popülerlik önemlidir. Yaygın olarak kullanılan CMS eklentiler ve forumlar gibi artan topluluk kaynaklarına dönüşür. WordPress W3techs’e göre en yüksek pazar payında yüzde 60, Joomla ise yüzde 5,8 ile ikinci sırada. Bu ikisi arasında büyük eşitsizlik var. Buna dayanarak, Joomla üzerinden WordPress düşünmeye değer. WordPress daha geniş kullanıcı tabanı içerdiğinden, eklentiler, eğitimler ve özel temalar gibi daha birçok topluluk yapımı kaynaktan yararlanır.

Dahası, Joomla daha az insan ticareti yapılan siteler tarafından kullanıldığı tuhaf alana düşüyor. Bunu, daha az sayıda, ancak daha çok trafik çeken site tarafından kullanılan Drupal ile karşılaştırın. Ardından WordPress, site trafiğine göre değişen çok sayıda web sitesi tarafından kullanılır. En çok kullanılan ikinci CMS olmasına rağmen, Joomla, site kullanımı ve trafikte hem WordPress hem de Drupal’ın gerisinde kalmaktadır. Dolayısıyla, daha az popüler.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ;

Joomla arama motoru optimizasyonu (SEO) için uygun olsa da, WordPress hakimdir. Varsayılan olarak, Joomla meta açıklama ve meta anahtar kelimeler özelliği içerir. Ancak, WordPress için çok popüler olan Yoast eklentisi daha fazla işlevsellik sağlar. Arama motoru optimizasyonu bölümü için Yoast, anahtar kelimeler girmenize izin verir ve aynı şekilde SEO’yu geliştirmek için özel geri bildirimde bulunur. Joomla, Easy Frontend SEO ve SEO Generator dahil SEO eklentileri içerir, ancak Yoast bu seçeneklerde üstün kalır.

Güvenlik ve Güncellemeler ;

Hem Joomla hem de WordPress sık güvenlik düzeltme ekleri görüyorlar. WordPress, güçlü güvenlik ekibine sahip olmasına rağmen, Joomla’dan çok daha popüler ve yaygın şekilde kullanılıyor. Bu nedenle, siber saldırılara daha yatkındır. Neyse ki, onun büyük miktarda eklentileri siber suçla mücadele için bir yol var demektir. Bununla birlikte, Joomla’nın küçük güvenlik ekibi, daha az sıklıkta saldırılara neden olan düşük popülaritesi ile dengeleniyor.

Topluluk ve Destek ;

Kaynakları az olan WordPress, yalnızca Joomla’yı değil, hemen hemen tüm rakip CMS’leri de sıkıca sarmaktadır. 40.000’den fazla eklentiye ve binlerce temaya sahip WordPress, en son kaynaklara sahip gelişen topluluğa sahiptir. 1000’den fazla tema ve binlerce eklenti ile Joomla kendi kaynaklarını sunar. Ek olarak, yeni başlayanlar için Joomla rehberi gibi birçok sitedeki kaynakları bulacaksınız. Ancak, Joomla WordPress’in gerisinde kalıyor.

Kurulum ve Kullanım Kolaylığı ;

Birçok web sitesinin WordPress tabanlı olmasının nedeni var. En acemi dostu CMS’lerden biri. WebsiteSetup’a göre, WordPress tüm CMS pazar payının yüzde 59,9’unu elinde tutuyor. Joomla, yüzde 6,6 ile ikinci sırada yer alıyor. WordPress.com ve WordPress.org’da kendi kendine barındırılan ve üçüncü taraf barındırma olduğundan, seçenekler kendiliğinden yüklemeden kullanıma hazır WordPress’e kadar uzanır.

Benzer şekilde, Joomla Joomla.org’dan ücretsiz olarak indirilebilir , kurulabilir veya çalıştırılabilir. İkisini de kullanarak, WordPress’i biraz daha sezgisel buldum, ancak bu büyük ölçüde tanıdıklıktan kaynaklanıyor.

Basit kurulum ve konfigürasyonuna rağmen, Joomla WordPress’ten daha karmaşıktır. Drupal kadar karmaşık değil. Joomla ile birkaç dakika içinde basit site oluşturabilirsiniz, ancak orta ila ileri düzey tweaks kadar kolay değil. WordPress, yaptığınız kadar kolay veya karmaşık olabilir ve bu nedenle Joomla’nın önünden kenarlarda olabilir.

Sizce hangi İçerik Yönetim Sistemi daha iyi , lütfen yorumlarda görüşlerinizi bildirin 🙂

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir