Java ile MySQL Veritabanına Bağlanma | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Java ile MySQL Veritabanına Bağlanma

Java, Java SDK’nın parçası olarak JDBC’yi (Java DataBase Connectivity) sağlar. Bu API’yi kullanarak ilişkisel veritabanına bağlanmak ve kayıtları sorgulamak, eklemek, güncellemek ve silmek gibi genel işlemleri gerçekleştirmek çok kolaydır.

Çekirdek JDBC API, java dahil edilirken, MySQL veya SQL Server gibi belirli veritabanına bağlanmak için veritabanı sürücüsü olarak bilinen ek bir bileşen gerekir. Bu veritabanı sürücüsü, çekirdek JDBC çağrılarını o veritabanı tarafından anlaşılan formata çeviren bir yazılım bileşenidir.

Bu yazıda, MySQL veritabanına bağlanma ayrıntılarına ve bununla ilgili birkaç sorgunun nasıl gerçekleştirileceğine bakalım. Keyifli okumalar 🙂

MySQL Veritabanı Sürücüsü ;

Yukarıda açıklandığı gibi, MySQL veritabanına bağlanabilmek için, JDBC sürücüsüne ihtiyacınız vardır. Buna Connector / J sürücüsü denir ve buradan MySQL sitesinden indirilebilir.

ZIP dosyasını indirdikten sonra arşivi çıkartın ve mysql-connector-java-bin.jar dosyasını uygun bir yere kopyalayın. Bu dosya, MySQL JDBC Sürücüsünü kullanan herhangi bir kodu çalıştırmak için gereklidir.

Veri Tabanı Oluşturma ;

MySQL veritabanını indirdiğinizi ve onu erişeceğiniz bir yerde kurduğunuzu varsayalım; böylece sorguları bağlamak ve gerçekleştirmek için kullanabileceğimiz örnek veritabanı oluşturalım.

Seçtiğiniz müşteriyi kullanarak veritabanına bağlanın ve örnek veritabanı oluşturmak için aşağıdaki ifadeleri çalıştırın.

Ayrıca veritabanına bağlanabilmek için kullanıcı adı ve şifreye de ihtiyacımız var.

Aşağıdaki kod, securepwd şifresini kullanarak, çalıştığı makinenin MySQL veritabanına çalıştığı makineden (localhost tarafından belirtilir) bağlanacak kullanıcı oluşturur.

Başka makinede çalışan veritabanına bağlanıyorsanız , aşağıdakileri kullanmanız gerekir (remotemc, ana bilgisayar adı veya ip adresi olabilir):

Şimdi kullanıcı adı ve parola oluşturulduğundan, önceden oluşturulan örnek veritabanına erişim vermemiz gerekiyor.

Şimdi veritabanına, aynı parola ile oluşturduğunuz kullanıcı olarak bağlanabilirsiniz. Ayrıca izinlerin hepsinin doğru olduğundan emin olmak için bağlandıktan sonra aşağıdaki komutları çalıştırabilirsiniz.

java Bağlantı Ayarları ;

Şimdi Java’dan MySQL’e bağlantı ayrıntılarına girelim. İlk adım, veritabanı sürücüsünü yüklemektir.

Kod bağlantı hatası verebilir. Bunun aşağıdaki için kodu kullanabilirsiniz ;

Bu kodu sınıfta statik bir blokta çağırmak çok yaygındır, böylece sürücü yüklenemiyorsa program derhal başarısız olur.

Java’dan MySQL’e Bağlanma ;

Şimdi MySQL sürücüsünü java’dan yükleme detaylarını bir kenara bıraktık, veritabanına bağlanalım. Veritabanı bağlantısı oluşturmanın yolu, DriverManager’ı kullanmaktır.

jdbcUrl nedir? Veritabanının bulunduğu sunucu, kullanıcı adı ve benzeri dahil olmak üzere bağlantının ayrıntılarını gösterir. İşte örnek için bir URL.

Gördüğünüz gibi ana bilgisayar adı , kullanıcı adı ve parola dahil bağlantı için gerekli tüm parametreleri eklediğim. jdbcUrl kullanarak, bağlantıları kontrol edelim.

Veritabanı bağlantısının programdaki değerli kaynak olduğunu ve yukarıdaki gibi uygun şekilde kapatılması gerektiğini unutmayın. Bununla birlikte, yukarıdaki kod istisna olması durumunda bağlantıyı kapatmaz. Normal veya anormal çıkışta bağlantıyı kapatmak için aşağıdaki kodu kullanın:

Yukarıda belirtildiği gibi, şifreyi JDBC URL’sine gömmek kötü fikirdir. Kullanıcı adını ve şifreyi doğrudan belirlemek için, bunun yerine aşağıdaki bağlantı seçeneğini kullanabilirsiniz.

Java’dan Veritabanını Sorgulamak ;

Veritabanına bağlantı kurulduktan sonra, veritabanı sürümünü sorgulama gibi bir sorgulamanın nasıl yapıldığını görelim:

Sorgu java’da aşağıdaki gibi yürütülür. Statement nesnesi oluşturulur ve ResultSet döndüren executeQuery () yöntemi kullanılarak sorgu yürütülür.

ResultSet’ten sürümü aşağıdaki gibi yazdırın. 1’den başlayarak sonuçlarda sütun dizinini ifade eder.

Sonuçları işledikten sonra nesnelerin kapatılması gerekir.

Başarılı bir şekilde Java ile MySQL veritabanı bağlantımızı gerçekleştirdik. Projelerinizde MySQL ile JDBC’yi kullandınız mı? Veritabanları ve java ile ilgili varsa, hangi problemleri yaşadınız? Lütfen aşağıdaki yorumlarda bana bildirin. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir