İnternet'in Serüveni | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

İnternet’in Serüveni

İnternet, yaşama biçimimizi gerçekten değiştirdi. Akademik dergilerden en göz alıcı eğlenceye, düğmeye dokunarak parmaklarınızın ucunda her şey hazır. İnternetin gerçekten de yaşamlarımızda vazgeçilmez hale geldiğini göz ardı etmemeliyiz. Daha önce bilgiye ulaşmak zordu. Hacimli kitaplar veya kütüphanelerde ve arşivlerde depolanan diğer elektronik olmayan materyaller üzerinden araştırma yapmak zorunda kalıyorduk.

Dijital çağın ortaya çıkışıyla birlikte, güçlükler ve zorluklar geçmişte kaldı. İnternet’in insanlar üzerinde özgürleştirici etkisinin olduğunu açıkça ortaya koydu. Artık bilgi aramak, seyahat rezervasyonu yapmak, alışveriş yapmak ve finansal işlemleri online yapmak gibi tüm önemli faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Artık satın almayı seçtiğimiz mal veya hizmet için para ödemeyi bekleyen uzun kuyruklarda durmamıza gerek kalmadı.

İnternet’in gelişmesinden sonra gerçekleşen tüm önemli değişiklikleri ve dünyamızı nasıl dönüştürdüğünü inceledim. Bakalım neler olmuş ? 🙂

Geçmişe yolculuk ;

İnternet, Bilgi yolu olarak seyahatine başladığında 1990’ların kapanış yıllarında zaten olgunlaşmıştı. O zamanlar sadece ABD’de mevcuttu ama yavaş yavaş dünyanın diğer bölgelerine yayılmaya başladı. 2000 yılına gelindiğinde, dünyanın her tarafına yayılmıştı. Başlangıçta, sadece genel konular hakkında bilgi aramak için kullanıldı. Yavaş yavaş, her şirketin web sitesi oluşturmaya başlamasıyla birlikte ticari yön almaya başladı.

Modern zamanlarda tüm firmaların isimlerini kendilerine bağlı tutmaları zorunlu hale gelmişti. Ardından, tasarlanan web sitesinin türünü belirten .org, .gov ve .net gibi diğer isimler bile kullanılmaya başlandı.

E-Ticaret ;

2000’li yılların başında, e-ticarette Internet’e daha fazla ilgi gösterilmesine yardımcı olan patlama yaşandı. İnsanların İnternetin gücünü kullanarak mal alma şeklini değiştirmelerine neden oldu. Bir fare tıklamasıyla her şey mümkün olduğu için ürünleri kendi başınıza görmeye gerek yoktu.

e-ticaret

E-ticaret patlaması son zamanlarda Amazon gibi büyük şirketlerle süpermarketler ve büyük mağazaların yerini alan birçok şirket tarafından canlandı. Dahası, size% 30’a varan indirimler sağlıyorlar. Tüm bu tesisler daha önce duyulmamış. Bu şekilde, aracıyı ortadan kaldırarak tüketiciyi sömürünün zincirlerinden tamamen kurtardı.

İnternet Bankacılığı ;

Hemen arkasından internet bankacılığı yaygınlaştı. Daha önce bankaya giderek veya ilgili kişiye çek vererek gerçekleştirilen finansal işlemlerin çevrimiçi olarak gerçekleştirildiği ve işlemin çok daha kolay hale getirildiği dönemler bizleri karşıladı.

İhtiyacınız olan tek şey Hesap Numarası, bankanın şubesi , banka kodu ve para, akıllı telefondan bile bir hesaptan diğerine giden ve gerekli bilgileri engelsiz şekilde transfer edilebiliyoruz. Bu sayede evrak işi ya da uzun kuyruklar ortadan kalktı. İnternet bankacılığı kullanarak iş yapma kolaylığı sayesinde bu süreç çok daha kolay ve iyi organize olmuştur.

Sanal Özel Ağlar (VPN’ler)

Sanal Özel Ağ veya VPN temelde kamu altyapısı üzerinden özel ağdan yararlanmanızı sağlayan tesistir. Sisteminizi bilgisayar korsanlarının ve ahlaksız unsurların elinden güvenli , emniyetli hale getirmek için çok önemlidir.

Otel veya kafe gibi halka açık bir yere girdiğiniz anda VPN’den yararlanmanız gerekir; burada sizi bu gibi zararlı unsurların ellerine karşı savunmasız bırakan ortak Wi-Fi’den yararlanabilirsiniz. Günümüzde bu işi maksimum güvenlikle yapmak için kullanabileceğiniz birçok ücretsiz VPN servisi bulunmaktadır.

Nesnelerin İnterneti (loT) ;

İnternet alanında en son eklenenler Nesnelerin İnterneti’dir (IoT). Bu terim, akıllı telefonlar, tabletler, akıllı saatler ve yeni başlayanlar için İnternet TV anlamına gelir. İnternetin hayatımızda günlük olarak kullanılan çeşitli araç ve gereçlerde kullanımını temel olarak ifade eder. Bu daha önce mümkün olmayan yaşamlarımızda yeni bir teknoloji seviyesi getirdi.

İnternet teknolojisinin, akıllı sınıflar, akıllı evler ve seviyesini daha da artıracak akıllı arabalar da dahil olmak üzere diğer birçok maddeyi içerecek şekilde konuşulması söz konusu. Bu nedenle, bilgi alanında yürütülen araştırmaların hızlı temposu dikkate alındığında gerçekleştiği günlerin çok uzak olmadığı açıktır.

Robotik ve Yapay Zeka ;

Tüm bu faktörler ayrıca İnternetin geleceğini oluşturan makinelerde yapay zekanın doğuşuna yol açmıştır. Ayrıca, robotik alanında yapılan ileri düzey araştırmalar var. Yakında insanları, sürücüleri olmayan arabalar ve insansız dijital kütüphaneler gibi bir takım işler için geliştirilen robotları göreceğiz.

Sonuç ;

Bu nedenle, İnternet’in basit bir bilgi yolundan üst düzey teknolojik platforma kadar çok yol kat ettiği gerçekten incelemeye değer. Konu hakkında ki fikirlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir