İnternet'in Gizli Katmanları | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

İnternet’in Gizli Katmanları

İnternet engin bir teknoloji aynı zamanda çoğumuzun bilmediği birçok sırdan oluşuyor. Öyleyse, ortaya çıkarmak için özel yazılım gerektiren bu gizli katmanlardan bahsedelim. İnternette gezinirken, yalnızca yüzeyinde sörf yapabiliyoruz. Ancak İnternet’in başka gizli katmanları var. Bu katmanları öğrenmeden önce, sörf sürecinde işe yarar bazı terimler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Web Örümcekleri:

Web Örümcekleri veya Web robotları, otomatik komut dosyalarıdır. Bu programlar internette gezinir ve internete bağlı her bir web sitesini tarar. Web sitesini takip eder ve her web sayfasını analiz eder. Arama motorları bu teknolojiyi, web sitesinin izini sürmek ve mevcut içeriği denetlemek amaçlı kullanmaktadır.

Robots.txt:

Web sitesi tarafından web tarayıcılarıyla iletişim kurmak için kullanılan yöntemdir. Bu dosya web sitesinin kök dizininde tutulur. Web tarayıcılarının web sitesinin hangi bölümlerinin taranacağı ve web sitesinin hangi bölümünün web tarayıcılarının erişimi için kısıtlanacağını belirler.

Sitemap.xml:

XML, genişletilebilir biçimlendirme dili anlamına gelir. Sitemap.xml, çoğunlukla web tarayıcıları tarafından web sitesini arama motorlarına dizine eklemek için kullanılan dosyalardır. Site Haritası.xml, web sitesindeki içerik ve URL listesinden oluşur. Bu listeye, web tarayıcılarının web sayfasını arama motorunda dizine eklemelerine yardımcı olan web tarayıcıları tarafından kolayca erişilebilir.

Şimdi, web sitesinin arama motorunda nasıl dizine alındığına dair çok az bilgiye sahip olduğunuzdan, İnternet’in farklı katmanları ve bunlara nasıl erişildiği hakkında konuşalım.

Katman 1 : Surface Web

Yaygın web tarayıcıları tarafından kolayca erişilebilen ilk katman, internetin yüzey ağıdır. Bu katman, Google, Bing, Baidu, vb. gibi arama motorları tarafından kolayca endekslenen web sitelerinden oluşur. Google arama yaparken bulabileceğimiz her web sitesi, internetin yüzey katmanının altında yer almaktadır. Bu web sitelerine arama motorları tarafından indeksleme prosedürü için web tarayıcıları tarafından kolayca erişilebilir. Yüzey ağı, etki alanı adına sahip web sitesinden oluşur ve bu web sitesi, Etki Alanı Adı Sistemi Sunucuları (DNS sunucuları) tarafından IP adresine kolayca dönüştürülür.

Katman 2 : Deep Web

İnternet’in kolayca erişilemeyen ikinci katmanıdır. Deep web siteleri, arama motorlarının taramasını engelleyen Robots.txt dosyalarını içeren arama motorları tarafından indekslenmez. Bu katmanlar giriş ekranı tarafından engellenen forumlardan oluşur. Black hat forumlarının çoğu derin ağın altına giriyor, çünkü içeriğe kolayca erişilemiyor. Belli bir ziyaret sayısından sonra gelen talepleri durduran bu web siteleri tarafından özel algoritmalar kullanılmaktadır. Kullanıcı bu web sitesine kaydolmak için bir miktar para ödemek zorundadır.

Katman 3 : Dark Web

Dark Web, İnternet’in en derin tabakasıdır. Ayrıca Deep Web ‘in alt kümesi olarak da adlandırabiliriz. Dark web altındaki web sitelerine google chrome, internet explorer, safari, Firefox gibi normal web tarayıcıları tarafından erişilemez. Tor adlı özel olarak tasarlanmış web tarayıcısının yardımı ile dark web’e erişilir. Dark web hem yasal hem de yasa dışı malzemeleri içerir. Dark Web’in yasal materyalleri sohbet odaları, forumlar ve radyo servisleridir. Oysa, Dark Web’te bulunan yasadışı malzemeler karaborsa, uyuşturucu, kötü amaçlı yazılım sunucuları, silah pazarı ve hatta suikast sözleşmeleridir. Dark Web % 32 yasal malzemeden % 68 yasa dışı malzemeden oluşur. Karanlık ağa yalnızca Tor adlı özel yazılımla erişilebilir. Bu, iletişimi izlemeyi zorlaştırarak kullanıcıları koruyan web tarama yazılımıdır. Tor’un dünyanın her tarafına dağılmış iletişim noktaları vardır. Anonimliği sağlamak için dünyanın farklı yerlerinde bulunan farklı noktalarla iletişimi hızlandırır. Uygulama katmanında şifreleme kullanılırken, Chrome ve Firefox gibi normal web tarayıcılarında uygulama katmanında şifreleme yoktur. Yüzey katmanının web siteleri “.com” uzantı kullandığından , yalnızca Tor tarayıcısı tarafından erişilebilen gizli web siteleri “.onion” uzantısı kullanır.

Diğer yazılarıma göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir