Intel Atom İşlemcili Bilgisayarlar için Linux Dağıtımları | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Intel Atom İşlemcili Bilgisayarlar için Linux Dağıtımları

İntel’in Atom işlemcisi, ilk olarak 2008’de ortaya çıkan düşük voltajlı mikroişlemci hattıdır. Netbook, telefon ve tablet gibi birçok ultra taşınabilir cihaza güç verirler. Ancak güç tasarruflu Atom, mevcut yazılıma ayak uyduramadığını hızla gösterdi.

Atom destekli cihazınızı çöpe atmanıza gerek yok! Linux dağıtımı ile onu hayata geri getirebilirsiniz. Linux işletim sistemleri genellikle Windows işletim sistemlerinden daha az sistem kaynağı kullanır ve seçenek sıkıntısı yoktur.

İşte Intel Atom işlemcili bilgisayarlar için en iyi Linux dağıtımları ;

1. Puppy Linux ;

Puppy Linux , boyutu yaklaşık 300 MB’dir. Flash sürücülerde ve DVD içerisine kurulum yapılabilir. İşletim sisteminin tamamını RAM’den bile çalıştırabilirsiniz. Bu sayede, yavaş sabit sürücü okuma-yazma hızını aşarak, cihazda hızlı bir deneyim sunar. Puppy Linux Atom işlemcili bilgisayarınız için ideal bir Linux sürümüdür.

2. Lubuntu ;

Lubuntu hem hafif hem de hızlı olarak kendini gösteriyor. Yeni sürümler LXQt masaüstü ortamını kullanır , ancak en son uzun vadeli destek sürümü hala LXDE sağlar. Lubuntu, bilgisayarları ile uğraşmak istemeyen insanlar için iyi bir netbook Linux masaüstü bilgisayarı sunuyor. Sistem gereksinimleri iddiasız. Lubuntu web sitesi, YouTube, Facebook ve Google Dokümanlar gibi yoğun web uygulamaları için 1 GB RAM önermektedir.

3. Linux Mint ;

Linux dağıtımları söz konusu olduğunda, Mint en popüler seçeneklerden biridir. Ubuntu ve Debian merkezli dağıtım modern, sade bir zerafete sahiptir. Oldukça kullanıcı dostu. Uygulamalar ve multimedya codec bileşenlerini bulmak kolaydır.

Çok çeşitli Linux Mint çeşidi vardır; MATE ve Xfce, neredeyse Intel Atom işlemcileri için Linux’un harika örnekleri olarak bağlanır. Her ikisi de netbooklara ve genel olarak çoğu güçsüz bilgisayarlara çok uygundur. Bu listedeki tüm dağıtımlardan Mint, tartışmasız en işlevsel ve eksiksiz deneyim sunuyor.

4. BunsenLabs ;

Hafif Linux dağıtımları devam ederken, BunsenLabs en yalın tekliflerden biridir. Openbox pencere yöneticisinin düzeltilmiş versiyonunun lehine geleneksel masaüstü ortamından kaçınan CrunchBang’ın devamıdır.

Debian tabanlı dağıtım Atom işlemcileri için uyumlu olsa da, tasarımı herkes için uygun olmayabilir. Lubuntu veya Linux Mint’te bulunan tasarım BunsenLabs ‘ta farklıdır.

5. Porteus ;

Küçük, hızlı ve çeşitli depolama ortamlarından önyüklenebilir Porteus, mükemmel bir netbook Linux dağıtımıdır. 300 MB’ın altında, süper verimlidir, hem 32 hem de 64 bit paketlerinde gelir ve RAM’de olabilir. Porteus’un modüler olduğunu, bir paket yöneticisi kullanmak ve ilk kurulum sırasında internete bağlanmak yerine, Porteus’un yüklemeden önce etkinleştirebileceğiniz veya devre dışı bırakabileceğiniz önceden derlenmiş modüller sunduğunu unutmayın.

Tüm bunlar 30 saniyenin altında açılış yapabilen ve Porteus’u netbooklar için Linux’un en iyi sürümü yapan etkin deneyimde bir araya geliyor.

Diğer yazılarıma göz atabilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir